ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روایت CNBC از پسر سلمان: شاهزاده‌ همه‌کاره عربستان

روایت CNBC از پسر سلمان: شاهزاده‌ همه‌کاره عربستان

ایسنا/ متن پیش رو در ایسنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

جانشنین 30 ساله ولیعهد عربستان، به عنوان پیشتازی در ساختار سیاسی این کشور و از نسل جدید خاندان سعود پس از مصاحبه اخیر خود که در آن از برنامه‌های خود برای شرکت نفت دولتی این کشور گفت، توجه جهانیان را به خود جلب کرد.

 شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی در تحلیلی به بررسی نقش محمد بن سلمان، فرزند پادشاه عربستان در ساختار اجتماعی و سیاسی این کشور پرداخته است:

«محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و فرزند پادشاه این کشور، انتخابی شوکه‌کننده برای جانشینی شاهزاده محمد بن نایف 56 ساله بود که قرار است وارث پادشاهی عربستان باشد و اکنون اما از منظر بسیاری بیشتر به یک رقیب شباهت دارد. بن نایف جدای از ولیعهدی، سکان‌دار وزارت کشور عربستان سعودی نیز هست و پیش از این ترفیع نیز در دوران پادشاهی ملک عبدالله، پادشاه فقید عربستان رییس برنامه مبارزه با تروریسم این کشور بود. ملک سلمان که خودش 80 سال دارد پس از مرگ ملک عبدالله در ژانویه 2015 به پادشاهی رسید.

محمد بن سلمان اما در تضادی کامل با تصویر غربی‌ها از پادشاهی عربستان قرار دارد؛ او جوان و مودب است با دیدگاه‌هایی که فاصله بسیاری با سنت دارند.

او علاوه بر تمام سمت‌هایی که دارد رییس شورای عالی نفت‌ و گاز بوده و در تصمیم‌گیری‌های نفتی بالاتر از علی النعیمی، وزیر نفت قرار دارد و هم‌چنین فرمانده ارتش محسوب می‌شود.

یکی از مقامات آمریکایی درباره بن سلمان می‌گوید: بن سلمان سعی می‌کند تا مدعیانه حاضر شود و برای این امر هم بر اختیاراتی تکیه می‌کند که پدرش به او واگذار کرده است. در آن سو اما بن نایف باثبات‌تر بوده و امتحان خود را پس داده است.

حلیمه کرافت، اقتصاددان مرکز آی‌بی‌سی درباره او می‌گوید: بن سلمان اما محبوب جوانان عربستانی است؛ جوانانی که در جریان جنگ یمن که با دستور مستقیم بن سلمان آغاز شد، از او حمایت کردند. این در حالی است که حدود 70 درصد جمعیت عربستان را جوانان زیر 30 سال تشکیل می‌دهند که 40 درصد آن‌ها در حال حاضر بیکار هستند.

کرافت ادامه می‌دهد: این سیاست اوست. اگر سیاست را این در نظر بگیریم که افرادی پشت شما بایستند، او به خوبی از عهده این کار برآمده است. به نظرم او در عربستان سعودی به خوبی "بازی تاج و تخت" را عملی کرده است. او سریع‌تر از هر کس دیگری قدرت را در این کشور در دست گرفت و اکنون درباره مسائلی صحبت می‌کند که ریشه در قلب قراردادهای اجتماعی این کشور دارند. به نظر هم نمی‌رسد که در این راه از چیزی ترسیده باشد. من هیچ ایده‌ای ندارم که داستان او چگونه خاتمه می‌یابد تنها چیزی که می‌دانم این است که ما در آبی ناشناخته شنا می‌کنیم.

بن سلمان جمعه هفته گذشته در حالی که احتمال توافق درباره کاهش تولید بین کشورهای تولید کننده نفت در جلسه آتی این کشورها در 17 آوریل دوحه را زیرسوال می‌برد، کاهش 4 درصدی قیمت نفت خام را موجب شد. قیمت نفت با اعلام عربستان مبنی بر اینکه در صورت نپیوستن ایران و سایر کشورهای اوپک و غیراوپک به برنامه مورد توافق در این جلسه شرکت نخواهد کرد، کاهش یافت.

کرافت در ادامه اظهاراتش دراین باره عنوان می‌کند: این توافق را در این صورت مرده فرض کنید چرا که هیچ دستوری بالاتر از دستور بن سلمان در حوزه نفتی عربستان وجود ندارد و زمانی که او چنین موضعی را اتخاذ می‌کند باید بدانید که حضور در دوحه هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

در حالی که روسیه و عربستان از طرح توقف تولید نفت برای مدت مشخصی حمایت می‌کنند ایران تاکید می‌کند، با توجه به رفع تحریم‌ها و بازگشت این کشور به بازارهای نفتی قصد کاهش تولید خود را ندارد.

مایکل کوهن، رییس تحقیقات بهره‌وری بارکلی در این باره می‌گوید: اگر بن سلمان این چنین می‌گوید و سخن سایر مقامات نفت سعودی با او متفاوت است باید صبر کنید و شاهد باشید که نظر سایر مقامات به او هماهنگ می‌شوند. آن‌ها باید خود را با آنچه رهبری می‌گوید هماهنگ کنند.

کوهن معتقد است، بدون توقف تولید نفت و با تولید بیشتر ایران، لیبی و عراق دور از انتظار نیست که قیمت نفت باز هم به پایین‌ترین قیمت خود یعنی 20 دلار برسد.

دنیل ایرگین، معاون مدیر عامل شرکت تجاری آی‌اچ‌اس در این باره می‌گوید: توقف تولید نفت خام به معنی کاهش تولید این ماده نیست بلکه به معنی ایجاد ثبات در قیمت جهانی نفت است؛ جانشین ولیعهد عربستان بر این حقیقت تاکید می‌کند که ایران نباید و نمی‌تواند بیشتر از میزانی که تعیین شده نفت استخراج کند. سعودی‌ها در نشست دوحه حاضر خواهند شد اما از آنجایی که این روزها مسائل بسیاری در نفت مطرح است حل بحران فعلی به رقابت بین عربستان و ایران برمی‌گردد.

بن سلمان در مصاحبه پنج ساعته با بلومبرگ همچنین درباره دیدگاه‌هایش نسبت به بنیاد سرمایه‌گذاری عربستان و فروش سهام دولتی شرکت نفتی آرامکو صحبت کرد. گفته می‌شود روند فروش این سهام‌ها از سال آینده آغاز می‌شود و به تامین سرمایه بنیاد سرمایه‌گذاری دولتی این کشور کمک خواهد کرد.

کرافت در بخش دیگری از اظهارات خود در این باره عنوان می‌کند: مساله‌ای که من اکنون نگران آن هستم فقدان سازگاری سیاست‌های مذکور با شرایط عربستان است. ممکن است بن سلمان به پیام‌آور این تغییر تبدیل شود و دیگران نیز از این تغییرات پیروی کنند اما اگر به کاهش مبادلات خارجی و قطع سرمایه‌های مدیران خارجی نگاهی بیندازیم می‌بینیم که ابهاماتی درباره این تغییرات وجود دارد.

عربستان سعودی برای جبران کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت، بیش از 150 میلیارد دلار از ذخایر خارجی خود را از دست داده است. این کشور همچنین با مساله بدهی و وام نیز روبه‌رو است.

ایرگین در ادامه سخنانش درباره نقش بن سلمان در حوزه نفتی می‌گوید: او عالی‌ترین فرد تصمیم‌گیرنده در حوزه نفت است. گمان می‌کنم تصمیماتی که او اخیرا اعلام کرده به خوبی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. یکی از پیام‌هایی که این تصمیم‌ها در خود دارند این است که عربستان قرار است نه تنها در حوزه نفتی بلکه در حوزه مالی به قدرتی بزرگ‌تر در دنیای اقتصاد تبدیل شود. تمامی این تصمیمات بخشی از برنامه بزرگ‌تر وی برای اصلاح و حفاظت از مواضع نفتی عربستان است.

بن سلمان در مصاحبه خود توضیح داد، عربستان سهام شرکت مادر آرامکو را می‌فروشد و این غول نفتی را به یک گروه تولیدی صنعتی تبدیل می‌کند.

بن سلمان همچنین در تلاش است تا هزینه‌های مازاد بر بودجه را کاهش دهد. در پی اقدامات او سال گذشته کسر بودجه از 50 درصد به 12 درصد کاهش یافت.

جانشین ولیعهد عربستان بر خلاف سایر اعضای خاندان سلطنتی حاکم، در همین کشور تحصیل و به کشورها غربی مهاجرت نکرده است. او همواره در لباس‌های سنتی دیده و گفته می‌شود، هرگز در کلاب‌های شبانه حضور نیافته است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده