ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وقتی که حقوق 700 هزارتومانی کارگران در ده روز اول ماه، تمام می‌شود!

وقتی که حقوق 700 هزارتومانی کارگران در ده روز اول ماه، تمام می‌شود!

فردا/ متن پیش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

اوایل هر سال، مبلغ ناچیزی به حقوق کارگران اضافه می شود اما تا پایان سال، صدها کالا، گران می شود. کارگرانی که به ناچار با حقوق تعیین شده و بخور و نمیر! باید روزگار خود را بگذرانند، بارها اعتراض کرده اند اما متاسفانه تا امروز همه چیز به نفع کارفرمایان بوده است.

متاسفانه هر چند وقت یک بار خبر گرانی انواع و اقسام کالاها در رسانه ها، منتشر می شود و داغ دل کارگران را تازه می کند؛ کارگرانی که هر چقدر به پایان سال نزدیک تر می شوند بیشتر از قبل دچار بحران مالی شده و هنوز به پایان ماه نرسیده حقوقشان تمام و کمال خرج می شود.

حقوق کارگران؛ 700 هزار تومان و خط فقر؛ 2میلیون و 300 هزار تومان!

به تازگی کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی به کم بودن دستمزد کارگران و مستمری بگیران اشاره کرده و گفته: با حداقل دستمزد 700 هزار تومانی امکان گذران زندگی وجود ندارد زیرا که محدوده خط فقر، 2میلیون و 300 هزار تومان است!

جلالی در ادامه افزوده: در مرکز پژوهش‌های اسلامی بررسی‌های مختلفی پیرامون مسائل کارگران انجام داده‌ایم و در این باره معتقدیم کمیته‌های مختلفی باید تشکیل شود و مباحث کارشناسی را ادامه دهد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه ضعف‌های خودمان در موضوع بررسی‌های قانونی را می‌پذیریم بیلن کرده: پیشنهاد می‌کنم با حضور در مرکز پژوهش‌های اسلامی نقاط ضعف قوانین را اعلام و بررسی‌های کارشناسی انجام شود.

جلالی همچنین درمورد لایحه برنامه ششم توسعه کشور تصریح کرده: انتقادهای درباره بند 33 این برنامه اعلام شده اما هنوز زمان وجود دارد و امکان ایجاد تغییر هم با توجه به فرصت موجود وجود خواهد داشت تا پیشنهادات نسبت به گذشته پخته‌تر شود.

وی گفته: اینکه نمایندگان کارگری نتوانستند از طریق دولت حق قانونی خود را بگیرند این امکان در مجلس شورای اسلامی وجود دارد تا با در اختیار گذاشتن امکانات، این موارد به حق کارگران برگردانده شود. امیدوارم خواسته‌های کارگران به صورت راهبردی و عملیاتی پیرامون تامین معیشت و دریافت مستمرات برطرف شود.

وقتی که کارگران، توان پس انداز کردن ندارند

متاسفانه هر سال، حرف هایی راجع به پایین بودن حقوق کارگران گفته می شود اما برای این قشر، اقدام موثری انجام نمی شود. آنها دلشان می خواهد که دخل و خرجشان با هم تناسب داشته باشد و با وجود گرانی های مداوم، اوایل هر ماه، حقوق شان تمام نشود و شرمنده خانواده هایشان نباشند.

در واقع باید دستمزد طوری تعیین شود که کارگران قدرت پس انداز کردن هم داشته باشند اما متاسفانه مدت هاست شاهد این هستیم که حقوق تعیین شده برای کارگران تنها هزینه خوراک آنها شود! در حالی که درمان و مسکن به تنهایی هزینه های بالایی دارد و بخش عظیمی از حقوق کارگران را در بر می گیرد. همین مسئله باعث می شود که این قشر از جامعه نه تنها نتوانند پس انداز کنند و تفریح داشته باشند بلکه از هزینه های اصلی زندگی خود جا بمانند.

آنطور که هادی ابوی، دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور می گوید هنگام مواجه شدن کارگران با هزینه های بالای زندگی، آنها ناچارند برای گذران زندگی و تامین خانواده خود بیشتر کار می کنند و دیگر فرصت گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده خود را از دست می دهند. همین موضوع سبب می شود که کیان خانواده به هم بریزد و پیامدهای نامطلوبی به بار آید.

آیا این بار هم حقوق کارگران نادیده گرفته می شود؟


همین چند روز پیش بود که خبرها حاکی از افزایش 12 درصدی حقوق کارکنان در لایحه بودجه سال آینده بود. پیش بینی بسیاری از صاحبنظران بیان کننده این است که با توجه به کاهش نرخ تورم به زیر 15 درصد افزایش دستمزد کارگران نیزرقمی درحدود 13 درصد خواهد داشت. اما باید گفت که افزایش دستمزدها متناسب با این نرخ تورم چاره نجات کارگران از این وضعیت نیست، زیرا که طبق ماده 41 قانون کار،علاوه برمولفه تورم به سبد هزینه خانوار به عنوان مبنای افزایش حداقل مزد هر سال تاکید شده است.

غلامرضا عباسی رییس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در این رابطه می گوید: اگر میانگین دریافتی حقوقی در کشور را حدود یک میلیون و 200 هزار تومان درنظر گیریم می بینیم که این فاصله بسیار است و البته باید این نکته را نیزدر نظر گیریم که تعداد حداقل بگیرها بسیار است و بخش اعظمی از کارگران ما به صورت پنهان و زیر پله ای کار می کنند که شناسایی نشدند و تحت پوشش بیمه نیستند حتی برخی خانمها هستند که در مطب های پزشکان کارمی کنند و حدود 300 هزار تومان حقوق می گیرند که اگر اینها را لحاظ کنیم می بینیم که بخش عمده ای از کارگران حداقل حقوق یا کمتر از آن را دریافت می کنند .

حال باید منتظر ماند و دید که آیا امسال با توجه به ماده 41 قانون کار، تورم و سبد هزینه خانوار به عنوان مبنای افزایش حداقل مزد کارگران در سال 1395 تعیین می شود؟ یا اینکه این بار هم حقوق کارگران نادیده گرفته خواهد شد؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده