ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ناصر ایمانی: نتیجه مرحله دوم انتخابات در تعیین رئیس مجلس تاثیری ندارد

ناصر ایمانی: نتیجه مرحله دوم انتخابات در تعیین رئیس مجلس تاثیری ندارد

روزان/ ناصر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی می‌گوید: میزان مشارکت در دور دوم هر انتخاباتی به میزان مشارکت دور اول نخواهد بود. این چهره اصولگرا معتقد است: نتیجه انتخابات مرحله دوم در تعیین رئیس مجلس آینده تاثیری ندارد.
مشروح گفتگو در ادامه می‌آید:

ارزیابیتان درباره دور دوم انتخابات مجلس چیست ؟
باید انتظار این موضوع را داشته باشیم که میزان مشارکت دور دوم هر انتخاباتی به میزان مشارکت دور اول نخواهد بود. به لحاظ گرایش‌های سیاسی تصور می‌کنم تقریبا همین ضریبی که در انتخابات دور اول در مجموع کل کشور به دست آمد، تقسیم بندی کرسی‌ها میان جناح‌های سیاسی کل کشور در دور دوم تقریبا همانند دور اول خواهد بود؛ یعنی همان مقدار درصدی که مجموعا اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در دور اول در کل مجلس موفق به کسب آراء شدند در دور دوم هم تقریبا همین گرایش‌ها ادامه پیدا می‌کند و تغییر خاصی که بیشتر آراء برود سمت یک گرایش خاص سیاسی اتفاق نمی‌افتد همان ترکیب حفظ خواهد شد.
بر این باور هستید هیچ تغییری در دور دوم مشاهده نمی‌شود ؟
بله. البته آماری که وجود ندارد. ولی اگر مثلا فرض کنید که در مجلس دهم در دور اول 40 درصد از صندلی‌ها را اصولگرایان کسب کرده‌‌اند و همچنین 40 درصد دیگر نیز اصلاح‌طلبان در دور دوم نیز به همین شکل خواهد بود. البته این موضوع را بگویم این اعدادی که گفتم تقریبی است و حتمی نیست.
در این دور هم مشارکت مردم را پایین می‌بینید؟
به طور طبیعی در دور دوم انتخابات میزان مشارکت پایین است این چیز جدیدی نیست دوره‌های قبلی هم همین بوده اساسا در دور دوم انگیزه‌ها در پای صندوق یک مقداری کمتر از دور اول است البته خوشحال می‌شویم که میزان مشارکت به همان میزان دور اول باشد ولی این اتفاق معمولا نمی‌افتد.
با توجه به چنین فضا و چنین ترکیبی که پیش بینی می‌کنید ریاست مجلس را چطور می‌بینید ؟
ریاست مجلس موضوعش کاملا متفاوت است
یعنی ریاست مجلس ربطی به دور دوم انتخابات ندارد ؟
تصور می‌کنم خیلی ندارد.
از چه لحاظ ؟
از جهت اینکه رئیس مجلس ما متوقف بر دو فرد است.نفر سومی فکر نمی‌کنم وجود داشته باشد البته آقای مطهری هم اظهاراتی فرمودند ولی تصور نمی‌کنم مسئله ریاست ایشان خیلی جدی باشد. آقای لاریجانی یا آقای دکتر عارف یکی از این دو نفر گزینه ریاست مجلس خواهند بود. وضعیت رئیس مجلس یک طوری است که ممکن است بعضی از افراد وابسته به یک جریان سیاسی، یک جناح سیاسی بعضی هایشان به یک نفر دیگر از روسای مجلس رای بدهند این احتمال هست به دلیل مسائل مختلفی که وجود دارد مثلا ممکن است که در مجلس بعدی حتی کسانی که با لیست اصلاح‌طلبان به مجلس آمدند بخواهند به آقای لاریجانی رای بدهند و بالعکس یعنی اینطور نیست که در مجلس بعدی اگر این دو بزرگوار جفتشان کاندیدا بشوند اینطور نیست که همه اصلاح‌طلبان به آقای عارف رای بدهند و همه اصولگرایان به آقای لاریجانی. یک مقدار مسئله رئیس مجلسی متفاوت است البته طبیعی است که اکثریت اصولگرایان به آقای لاریجانی رای بدهند و اکثریت اصلاح‌طلبان به آقای عارف ولی با توجه به اینکه رئیس مجلس را تا چند رای تغییر این رئیس به اون رئیس بشود بنابراین از آنجایی که ممکن است برخی نمایندگان بخواهند به کس دیگری غیر ازاین دو نفر رای بدهند این احتمال وجود دارد که رئیس مجلس تغییر کند ضمن اینکه برخی از کسانی که به مجلس راه یافتند نیروهای مستقل هستند یعنی خیلی گرایش‌های سیاسی ندارند و آراء آنها هم تعیین‌کننده است باید ببینیم آنها ردای ریاست را بر قامت کدام یکی از این دو بزرگوار بیشتر می‌پسندند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X