ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تورم بریتانیا به بالاترین سطح 15 ماه اخیر رسید

تورم بریتانیا به بالاترین سطح 15 ماه اخیر رسید

اقتصاد نیوز/ تورم بریتانیا در ماه مارس 2016 به بالاترین مقدار 15 ماه اخیر خود رسید که ناشی از تقویت قیمت پوشاک و بلیت هوایی در عید پاک بود.

به گزارش بلومبرگ،‌ دفتر آمار ملی درلندن روز سه‌شنبه اعلام کرد که قیمت مصرف کننده در ماه مارس با رشدی 0.5 درصدی نسبت به سال گذشته به بالاترین سرعت خود از دسامبر 2014 رسید. این میزان از پیش‌بینی 0.4 درصدی اقتصاددان مورد بررسی بلومبرگ بوده است. تورم اساسی، که قیمت مواد غذایی و انرژی را مستثنی می‌کند نیز نسبت به سال گذشته 1.5 درصد افزایش داشته است.

در حالی که تورم همچنان زیر هدف 2 درصدی بانک مرکزی انگلستان است، بعد از یکسال باقی ماندن در نزدیک به صفر نمودارها نشان از افزایش تورم در ادامه سال می‌دهند. انتظار می‌رود سیاست‌گذاران نرخ معیار را تا سه‌ماهه نخست سال 2017 همچنان پایین نگاه دارند. آخرین تصمیم بانک مرکزی انگلستان روز پنجشنبه اعلام خواهد شد.

پس از انتشار آمار تورم، هر پوند با رشد 0.3 درصدی معادل 1.4289 دلار معامله شد. فشار افزایشی روی تورم در ماه گذشته بعد از افزایش 23 درصدی هزینه‌های حمل‌ونقل هوایی در ماه مارس در مقایسه با رشد 2.7 درصدی مارس 2015 بوده است. این موضوع ناشی از این بوده که تعطیلات چهار روزه عید پاک در سال جاری در ماه مارس بوده ولی در سال 2015 در ماه آوریل اتفاق افتاده است.

همچنین افزایش تورم ناشی از قیمت پوشاک و کفش بوده که در ماه مارس رشدی 1 درصدی را در مقایسه با سال گذشته تجربه کرده بود.

در ماه مارس،‌ قیمت غذا و سوخت‌های موتوری نسبت به سال گذشته با افت مواجه شد. قیمت‌ مصرف‌کننده در ماه مارس کاهشی 0.4 درصدی را نسبت به ماه فوریه تجربه کرد. در سه ماهه نخست،‌ قیمت‌های مصرف‌کننده نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.35 درصد افزایش داشته است. تورم هزینه‌های خدماتی نیز 2.8 درصد بر مبنای سالانه رشد داشته در حالی که قیمت کالاها با افتی 1.6 درصدی در سال جاری مواجه شده است.

معیار دیگر تورم،‌ شاخص قیمت خرده‌فروشی، در ماه مارس رشدی 1.6 درصدی را به ثبت رسانده که بیشترین افزایش از دسامبر 2014 تا کنون بوده است.

گزارشی جداگانه نشان می‌دهد که قیمت درب کارخانه نیز در ماه مارس رشدی 0.3 درصدی داشته در حالی که در ماه فوریه افتی 0.9 درصدی را تجربه کرده بود. هزینه‌های مواد اولیه نیز با رشدی 2 درصدی در ماه مارس مواجه شد. رشد قیمت مسکن در ماه فوریه با رسیدن به 7.6 درصد نسبت به افزایش 7.9 درصدی ماه ژانویه آهسته‌تر شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده