ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاهی به افزایش قیمت بنزین در چند دهه گذشته

نگاهی به افزایش قیمت بنزین در چند دهه گذشته

میزان/ بررسی روند قیمت بنزین از 37 سال گذشته تاکنون، از افزایش هزار برابری آن حکایت دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،خردادماه سال گذشته بود که با قطع سهمیه بندی بنزین، فروش این محصول استراتژیک در سبد خانوار به صورت آزاد و تک نرخی آن هم با قیمت 1000 تومان آغاز شد و پس از آن دیگر صحبت جدی در خصوص افزایش قیمت این محصول استراتژیک در محافل رسمی به گوش نرسید.

تا اینکه زنگنه وزیر نفت در همایش تجاری ایران و هند در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر افزایش قیمت بنزین با توجه به طبقه بندی جایگاه های سوخت گفت: افزایش قیمت در سال 95 صورت می گیرد اما به دلیل طبقه بندی جایگاه های سوخت نیست.

موضوعی که در کمتر از 24 ساعت در اطلاعیه ای از سوی وزارت نفت تکذیب شد و در متن آن آمده بود که "بیژن زنگنه وزیر نفت در روزهای اخیر اظهارنظری مبنی بر افزایش قیمت بنزین نداشته است و بر همین اساس انتشار برخی اخبار در رسانه ها درباره افزایش قیمت بنزین تکذیب می شود."

*** روند افزایش قیمت بنزین

اما روند افزایش قیمت بنزین در سی و هفت سال گذشته حاکی از آن است که هر لیتر بنزین در سال 57 با قیمت یک تومان به فروش رسید وپس از گذشت دوسال با روی کار آمدن دولت بنی صدر قیمت بنزین در سال 59 با افزایش 300درصدی به قیمت 3 تومان افزایش یافت.

لازم به ذکر است که در دهه 60 در زمانی که آیت الله خامنه ای ریاست دولت را بر عهده داشت قیمت بنزین دوران ثبات خود را گذارند و پس از یک دهه عرضه بنزین به قیمت 3 تومان، دولت های سازندگی و اصلاحات افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار دادند، بطوریکه در سال 69 ،هر لیتر بنزین به 5 تومان افزایش پیدا کرد.

تاجاییکه روند افزایشی قیمت بنزین در دهه ی 70 ادامه دار شد و در سال های 74 و 76 به ترتیب به 10 و 16 تومان رسید واین افزایش تنها در دهه 70 محدود نشد بطوریکه سه بار دیگر هم مردم شاهد افزایش قیمت این کالای استراتژیک شدند، یکی درسال 83 که بنزین بیش از 2 برابر شد و هر لیتر آن 80 تومان و دیگری سال 86 بود که هرلیتر آن 100 تومان به فروش رسید.

لازم به ذکر است که فصل آخر و اوج افزایش قیمت بنزین به دو سال بعد از تصدی ریاست جمهوری احمدی نژاد برمی گردد که بنزین در سال 89 با دونرخ عرضه شد، یکی سهمیه ای و با قیمت 400 تومان و دیگری آزاد و با قیمت 700 تومان که بر همین اساس بنزین سهمیه‌ای 300 درصد و بنزین آزاد 600 درصد افزایش قیمت پیدا کرد.

همچنین در دهه 90 افزایش قیمت ها در سال 93 آغاز شد بطوریکه قیمت بنزین سهمیه ای از 400 به 700 تومان و بنزین آزاد نیز از 700 تومان به 1000 تومان رسید و سرآخر نیز در سال 94 به صورت تک نرخی و به قیمت 1000 تومان عرضه شد.

بررسی روند قیمت بنزین در 37 سال اخیر حاکی از افزایش هزار برابری آن در این مدت است.

نگاهی به افزایش قیمت بنزین در چند دهه گذشته

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده