ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پوریا رحیمی سام:سریال «حالت خاص» برای خنداندن بیننده دست و پا نمی‌زند

پوریا رحیمی سام:سریال «حالت خاص» برای خنداندن بیننده دست و پا نمی‌زند

بانی فیلم/ پوریا رحیمی سام چهره‌ای تازه در هنر تصویر امروز است. او پیش از این با حضور بر صحنه نمایش بازیگری را تجربه کرده است و حدود 15 سال از سابقه حضورش در تصویر می گذرد. او امسال برای حضور در نمایش «آخرین نامه» به عنوان بازیگر سال تئاتر ایران در جشن بازیگر انتخاب شد. وی به تازگی نمایش «پینوکیا» به کارگردانی شهره سلطانی را نیز بازی کرده است. وی گرچه بیشتر به عنوان بازیگر تئاتر شناخته شده ، تجربه تصویری کمتری دارد ، اما روان بودن بازی او در کلیه آثار تصویری مثل «باران های اسدی» و «ناهید» و سریال «حالت خاص» به خوبی ملموس است. وی همچنین در فیلم های سینمایی «ضد گلوله» ،«عصر یخبندان» و«از جنوب شرقی» نیز ایفای نقش کرده است. وی در حال حاضر بازیگر نقش تیمور در سریال «حالت خاص» است. او در ایفای نقش این کاراکتر در کنار بازیگران شناخته شده طنز در تصویر حضور دارد و توانسته هم ریتم با آن ها پیش رود. کاراکتر تیمور با تکه کلام هایی مثل حالا انقدرم لازم نیست، همراه است که گویا توسط خود او ایجاد شده. حضور این بازیگر در سریال در حال پخش «حالت خاص» بهانه ای شد تا با او به گفت و گو بپردازیم.
علت حضور کم رنگتان در عرصه تصویر چیست؟
- من همیشه بیشتر به تئاتر تعلق دارم و از طرفی حضورم در تصویر نیز به واسطه تئاتر اتفاق افتاده است. همچنین اصرار به حضور در تئاتر به دلیل فراگیری بیشتر است. من همچنان به فراگیری معتقدم و در تئاتر واقعا بستر دانش اندوزی وجود دارد. من داشته هایم را که از تئاتر بدست آورده ام در تصویر استفاده می کنم. از طرفی سخت گیری من برای حضور در تصویر بیشتر از تئاتر است و همین باعث می شود تا کمتر در تصویر حضور داشته باشم. باید بگویم در آثار سینمایی کم بازی نکرده ام و در بسیاری از فیلم های کوتاه نیز بازی کرده ام ، اما گستره تلویزیون تا حدی است که بازی در یک اثر تلویزیونی خیلی بیشتر از آثار سینما و تئاتر شما را در ذهن مخاطب حک می کند. گاهی تله فیلمی 2 ساعته بیشتر از اکران فیلم سینمایی در طول دو ماه بازیگر را به مخاطب می شناساند.
با وجود آگاهی ازمعجزه کار تصویری حضور شما با سخت گیری همراه است و حالا از طرفی مجموعه «حالت خاص» نیز در سکوت خبری پیش رفت؛ آیا این برای بازیگری مثل شما باعث ناراحتی نشده است؟
- ببینید! قطعا اگر سکوت خبری وجود نداشت ، سریال و طبعاً بازیگران خیلی بیشتر از طریق رسانه ها مطرح می شد ، اما مسئله این است که استراتژی عوامل سریال سکوت بوده است. به هر حال من تا قبل از این سوال شما به این قضیه فکر نکرده بودم. طی این مدت خبرنگاران متعددی با من تماس می گیرفتند ، اما من اصلا از این مجموعه حرفی نمی زدم. همیشه مطرح شدن به شیوه درست برای من پروسه ای زمان بر بوده است ، چرا که معتقدم طی یک شب شناخته شدن منجر به فراموش شدن طی یک شب می شود. در واقع اصلا نگران این ماجراهای زودتر مطرح شدن و دیده شدن نیستم. وقتی قرار باشد کسی دیده شود در موقعیت مناسب و در زمان درست دیده خواهد شد. من ترجیح می دهم وظیفه خودم را ، یعنی بازی خوب را انجام دهم نه اینکه بخواهم پیگیر بیشتر دیده شدن از طریق راه های مختلف شوم. من در مسیری که پیش می روم در موقعیت مناسب دیده خواهم شد.
حضور شما در حالت خاص در کنار بازیگران مطرح تلویزیون اتفاق می افتد و این در حالیست که شما با تجربه کمتر به خوبی در کنار آن ها پیش می روید. راحتی خاصی در بازی شما حس می شود چه در حالت خاص چه در سایر کارهایتان.
- من برای بازی در مدیوم تلویزیون استراتژی خودم را دارم. در این مدیوم با طیف گسترده مخاطب همراه هستید و باید همه پسند تر از بقیه بازی کنید. من از جایی می آیم که بازی پنهان کاربرد بیشتری دارد و به همین جهت ابتدا برای من روزهای سخت تصویربرداری با چالش رو به رو است. من برای انتخاب این تیپ با آقای اربابی خیلی بحث داشتم و به بررسی پرداختم. شکلی از بازی رئالیتی مد نظرمان بوده و مانند کلیت سریال تلاشی برای خنداندن و تایید گرفتن از مخاطب ندارد. من با پیشنهادم درباره این نقش سعی کردم به مردم بفهمانم در تلویزیون هم می توان بازی با آکسون و فشار کم داشت و موفق شد. من بیشتر در کار کارگردان های مستقل جوان حضور داشته ام و به همین خاطر از توقع تلویزیون برای تیپ شدن بازیگر دور هستم.
فضا در این کمدی به نظر بیشتر به بازیگر و کمتر به متن متکی هست. آیا شما هم این مسئله را قبول دارید؟
- خیر اتفاقا کار متکی به متن است و خیلی امکان بداهه گویی از جهت صدا و سوییچ کردن ها نداریم. من به مرور متوجه شدم که تلویزیون خیلی به بداهه متکی نیست. اگر در بخش هایی باهه گویی توسط سایر بازیگران وجود داشته متناسب و فیکس با پلان بوده است. من با حضور در این سریال تجربه های خیلی خوبی بدست آوردم.
همکاری با این پروژه و حضورتان در این مجموعه را چطور ارزیابی کرده اید؟
- حضور در «حالت خاص» از جهت اعتماد بالای اعضای گروه به من ، برایم بسیار ارزشمند است. همکاری و تبادل نظر در این پروژه خیلی خوب پیش رفته است. حضورم در این سریال از این جهت که توانستم برای اولین بار بگویم که با بازی رئالیته هم می شود موقعیت هایی را بازی کنیم و برای مخاطب باور پذیر باشیم. من با حضور در این سریال خواستم به بگویم که گرچه تاکنون بیشتر به بازی در آثار هنرمندان مستقل سینما پرداخته ام ، اما قطعا به بازی در اثر تلویزیونی خوب هم تمایل دارم. به طور کلی «حالت خاص» سریالی است که تلاشی برای قهقهه زدن مخاطب ندارد و تنها در صدد ساخت سریالی لطیف بوده ایم و فشار و دست و پا زدن برای خنداندن نداریم ، بلکه تنها لطافت در بیان مضامین انسانی و اجتماعی مد نظر ما بوده است. حضور من در «حالت خاص» بخشی از مسیری است که پشت سر می گذارم.
بین سه حوزه سینما ، تلویزیون و تئاتر کدام یک را برای فعالیت بازیگر مناسب تر می دانید.
- بستگی به بازیگر دارد. من ترجیح می دهم بازیگر سینما و تئاتر باشم و این به معنی بهتر دیدن این بخش ها نیست ، بلکه تنها سلیقه شخصی من است.در واقع سینما و تئاتر برای من جذاب تر است. در تئاتر بازی مینیمال که نوعی بازی پنهان است ، کاربرد دارد و همین نوع بازی برای من همیشه جذاب تر بوده است. در تصویر هم سعی در رعایت چنین بازی در حد مدیوم تلویزیون هستم.
در ارتباط با حضورتان در دو فیلم سینمایی «ناهید» و«احتمال باران های اسیدی» نیز توضیح دهید.
- در اکثر گفت و گو هایم سعی می کنم این دو فیلم را معرفی کنم ، چرا که هر دو اثر از جهت تبلیغات بی پشتوانه هستند.خوشبختانه هر دو فیلم با این وجود بازخوردهای دلگرم کننده ای داشته اند. این دو فیلم توسط کارگردان های جوان ساخته شده که مطمئنا از بهترین های سال های آتی سینما خواهند بود. من بر خلاف بسیاری شرایط سینمای ایران را با وجود جوان های با ذوق، قوی می بینم. این دو اثر نیز فیلم های شریف با مضامین ابداعی است که تلنگر خوبی برای بدنه سینما است. بازی من در «احتمال باران های اسیدی» باز هم من را به یکی از سوال های قبلی شما درباره راحتی بازی من در سریال «حالت خاص» بر می گرداند. من خوشبختانه تحت آموزه های استادانم در عرصه بازیگری و کسانی مثل مهدی هاشمی در «ضد گلوله» رهایی در مقابل دوربین را آموخته ام. در فیلم سینمایی «احتمال باران های اسیدی» باز هم رهایی من به باور پذیری و بازخوردهای مثبت انجامید و از این جهت خوشحال هستم. امیدوارم بتوانم در ادامه راه و در این مسیر همیشه در جای درست حضور پیدا کنم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X