ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران: دولت تکلیف نرخ ارز را برای صادرات روشن کند

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران: دولت تکلیف نرخ ارز را برای صادرات روشن کند

ایرنا/ رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بزرگ ترین عامل رشد منفی صادرات را نرخ غیرواقعی ارز و میزان تورم داخلی دانست و گفت: دولت در مهار تورم موفق بود اما وضع ارز همچنان به سبب آزادسازی دارایی ها پس از برجام و فروش نفت متزلزل است.

«رضی میری» امروز (سه شنبه) در سیزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، افزود: رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد بارها بر سیاست مداخله نکردن در نرخ ارز تاکید کرده و به صادرکنندگان اطمینان داده اند این اتفاق نخواهد افتاد اما چند بار بویژه اسفندماه گذشته با تاثیرگذاری روی نرخ دلار، موجب کاهش نرخ آن شده اند.
میری که در هیات نمایندگان اتاق تهران نیز عضو است، اضافه کرد: نوسان گسترده مستمری که دولت باعث آن می شود، نمی تواند موجب تحکیم و توسعه صادرات غیرنفتی و جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور شود. پس اتاق بازرگانی باید در بیانیه ای از دولت بخواهد تکلیف صادرات را در ارتباط با نرخ ارز مشخص کند.
وی گفت: قانون برنامه چهارم و پنجم تاکید بر افزایش تدریجی سالانه نرخ ارز معادل مابه التفاوت تورم داخلی و خارجی داشته است؛ قانونی که هیچ وقت و در هیچ دولتی به آن عمل نشده است، بنابراین با اعلام نرخ 12 درصدی تورم باید این سئوال را از مسئولان اقتصادی کشور مطرح کرد که چگونه به نرخ ارزی که در بودجه اعلام شده و در پایان اسفند در بازار از سوی دولت اتفاق افتاده، رسیده است.
این مسئول گفت: صندوق بین المللی پول در سال 2015، اقتصاد ایران را در جایگاه هجدهم معرفی کرد که با 24 میلیارد دلار افزایش نسبت به سال پیش از آن، به ارزش یک هزار و 381 میلیارد دلار رسیده است؛ در این سال ترکیه با ارزش اقتصاد یک هزار و 576 میلیارد دلاری، در رتبه هفدهم جهان بود.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: همین گزارش می گوید ارزش اقتصاد ایران در سال 2014 معادل یک هزار و 357 میلیارد دلار و ارزش اقتصاد هند به عنوان دارنده مقام سوم دنیا، 5.8 برابر و چین به عنوان اقتصاد اول دنیا 14 برابر اقتصاد ایران برآورد شده بود. هیچ یک از آنها نفت ندارند، اقتصادشان تک محصولی نیست و به طور مستقیم بر تولید صادرات محور و صادرات متمرکزند.
به گفته وی، صندوق بین المللی پول پیش بینی می کند ارزش اقتصاد ایران امسال با 78 میلیارد دلار افزایش، به یک هزار و 459 میلیارد دلار برسد. آمارهای دیگر به ما می گوید تراز تجاری ایران با مازاد 916 میلیون دلار در سال 1394 نسبت به سال پیش از آن مثبت بود.
وی افزود: این اتفاق در حالی می افتد که ارزش صادرات ایران در این سال با 16.11 درصد کاهش نسبت به سال پیش از آن معادل 42 میلیارد و 415 میلیون دلار گزارش شد و در همین سال با کاهشی معادل 22.53 درصد، 41 میلیارد و 499 میلیون دلار واردات را تجربه کردیم.
به گفته میری، نرخ بیکاری در پایان سال 1394 معادل 11 درصد گزارش شد. کارشناسان می گویند برای جلوگیری از رشد فزاینده بیکاری باید سالیانه دست کم 800 هزار شغل ایجاد شود. این در شرایطی است که هر یک میلیارد دلار صادرات 100 هزار شغل ایجاد می کند؛ همانطور که هر یک درصد رشد اقتصادی 100 هزار شغل پایدار به وجود می آورد.
رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: در آمار اعلام شده درباره تراز تجاری، به میزان واردات از طریق قاچاق اشاره ای نشده و به طور قطع افزودن این میزان ارز به مجموع ارزی که صرف واردات شده می تواند نتیجه را به شکل دیگری تغییر دهد.

** یک اراده قوی اجازه نمی دهد ارز تک نرخی شود
«مهدی پورقاضی» نماینده بخش صنعت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، نیز گفت: یک اراده قوی اجازه نمی دهد ارز تک نرخی شود؛ عده ای از مابه التفاوت آسان به دست آمده 15 تا 20 درصدی نرخ ارز استفاده می کنند و اجازه نمی دهند ارز تک نرخی شود.
پورقاضی افزود: قانون برنامه توسعه تکلیف کرده است متناسب با نرخ تورم، نرخ ارز باید افزایش پیدا کند اما این قانون اجرا نشد.
وی گفت: دلار آمریکا با نرخ تورم 12 درصدی باید هم اکنون به چهل هزار ریال می رسید. آیا ترجیح می دهیم مصرف کننده ما کالای وارداتی ارزان تری داشته باشد و در کشورهای صادرکننده اشتغالزایی شود یا اینکه محصول مقداری گران تر به دست مصرف کننده برسد اما رونق و اشتغال کشورمان رقم خورد؟
این نماینده بخش صنعت هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: در 15 ماه گذشته، نرخ دلار در بازار وضعیت باثباتی را تجربه کرده است؛ در دی ماه سال 1393، نرخ دلار در بازار کمی بیش از 35 هزار ریال بود و در فروردین ماه امسال با نرخی کمتر از 35 هزار ریال در بازار عرضه می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده