ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله جهان صنعت واشنگتن- هاوانا حرکت در مسیر تاریخ

سرمقاله جهان صنعت/ واشنگتن- هاوانا حرکت در مسیر تاریخ

جهان صنعت/ «واشنگتن- هاوانا حرکت در مسیر تاریخ» عنوان یادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم مسعود سلیمی است که می توانید آن را در ادامه بخوانید:

پس از پایان جنگ جهانی دوم و نقش انکارناپذیر آمریکایی‌ها در پیروزی متفقین و شکست هیتلر و یاران ایتالیایی و ژاپنی‌اش، ایالات متحده با مشارکت در بازسازی اروپای ویران‌شده در قالب طرح مارشال از یک‌سو و گسترش دیپلماسی خود به آن سوی اقیانوس آرام از طرف دیگر، نخستین گام را برای رقابتی 50 ساله با اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی- یکی دیگر از برنده‌های جنگ- برداشت.
در فاصله پایان جنگ جهانی دوم تا سال‌های واپسین دهه 60 میلادی، ابرقدرت سرمایه‌داری، زمینه را برای ایجاد حیاط خلوت در همسایگی خود در آمریکای جنوبی و مرکزی فراهم می‌کرد.
در جریان جنگ جهانی دوم، آمریکای جنوبی و مرکزی شاهد تقویت و سپس روی کار آمدن رژیم‌های دیکتاتوری- بیشتر نظامی- بود؛ شرایطی که پس از پایان جنگ، به دیپلماسی ایالات متحده فرصت داد برای گسترش نفوذ خود به ویژه برای حفاظت از منافع سرمایه‌داری، حمایت از رژیم‌های دیکتاتوری را به هر شکل ممکن و به تبع آن، دخالت پنهان و آشکار برای سرکوب جریان‌های آزادیبخش در آمریکای جنوبی و مرکزی به عنوان بخشی از سیاست خارجی خود دنبال کند. در راستای چنین تفکری اما حمایت از دیکتاتوری باتیستا در کوبا، سرانجام با پیروزی فیدل کاسترو و معدود یارانش در 1959 در هم شکست تا در یکصد کیلومتری مرز آبی با آمریکا- ساحل فلوریدا- یک رژیم کمونیستی مورد حمایت اتحاد جماهیر شوروی شکل بگیرد.
در طول سه دهه پس از روی کارآمدن فیدل کاسترو در کوبا و پس از ختم به خیر شدن ماجرای خلیج خوک‌ها در زمان کندی که اگر پا پس کشیدن به موقع خروشچف، دبیرکل حزب کمونیست شوروی نبود، چه بسا جنگ جهانی سوم، آن هم از نوع اتمی آن سرمی‌گرفت. دیپلماسی آمریکا در آمریکای جنوبی و مرکزی رفته‌رفته قدرت خود را از دست داد تا جایی که ویرانی اتحاد جماهیر شوروی هم نتوانست از دشمنی رژیم‌های سوسیالیستی- پوپولیستی حاکم در این منطقه نسبت به واشنگتن بکاهد.
در شرایطی که آمریکا حیاط خلوت خود را در قاره آمریکا از دست می‌داد و به تبع آن دیپلماسی ایالات متحده هم با گردشی 180 درجه‌ای از همسایه‌های خود دور می‌شد، با کنار کشیدن فیدل کاسترو- چریک پیر- و روی کار آمدن رائول نشانه‌هایی از چرخش کوبا به سوی ایالات متحده دیده شد.
کوبای سوسیالیستی تحت اداره فیدل کاسترو پس از نزدیک به 50 سال تحمل محاصره و مشکلات اقتصادی و زندگی فقیرانه اکثریت مردم سرانجام با رهبری رائول و صدالبته همراهی کادر رهبری حزب و ارتش برگ تازه‌ای از تاریخ خود را ورق زد.
پس از دیدار کوتاهی که به مناسبت درگذشت ماندلا میان رهبران دو کشور رخ داد تا یکی، دو روز پیش که تصویر دست دادن رائول کاسترو و اوباما در سراسر جهان منتشر و به بخشی از تاریخ قاره آمریکا بدل شد، کوبایی‌ها- دست‌کم اکثریت آنها- رویای بازگشت به یک زندگی عادی را در سر می‌پروراندند.بدون تردید زنگ ایجاد رابطه میان کوبا و آمریکا به صدا درآمده است اما در طول بیش از 50 سال رابطه دو کشور را صخره بزرگی از مشکلات دربرگرفته که به طور قطع در یک روز، یک هفته و حتی چند سال هم به حالت طبیعی برنمی‌گردد اما شرایط امروزی جهان به‌گونه‌ای است که سردمداران کنونی آمریکا و کوبا چاره‌ای به غیر از گفت‌وگو برای حل مشکلات خود نمی‌توانستند پیدا کنند.
بدون تردید عادی‌سازی رابطه واشنگتن- هاوانا اگرچه برای اکثریت مردم کوبا فرصت تازه‌ای برای زندگی بهتر را فراهم می‌کند اما گروهی هم هستند- در آمریکا و کوبا- که عادی‌سازی رابطه دو کشور به ضرر منافعشان تمام می‌شود؛ واقعیتی که باعث می‌شود تا جای ممکن سنگ‌اندازی کنند اما تاریخ نشان داده؛ همان‌طور که پیروزی انقلاب 1959 در کوبا گریزناپذیر بود، عادی‌سازی رابطه با آمریکا هم رویدادی اجتناب‌ناپذیر می‌نماید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده