ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات عجله نکنیم!

سرمقاله اطلاعات/ عجله نکنیم!

اطلاعات/ «عجله نکنیم!» عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات به قلم ابوالقاسم قاسم زاده است که می توانید آن را در ادامه بخوانید:

آنچه که در پایان گفتگوی طولانی ایران با کشورهای گروه 1+5 در لوزان سوئیس بدست آمده است تفاهم‌نامه و یا توافق بخوانید از آن جهت که بار حقوقی الزام‌آور ندارد در حد پیشنهادهای مورد قبول دو طرف برای تنظیم توافق‌نامه نهایی یا «جامع» اعتبار دارد. آنچه در لوزان بدست آمده است از آن جهت حائز اهمیت است که دو طرف به جای پراکندگی و تنافر نظرها و پیشنهادها در بسیاری از موارد به اشتراک نظر رسیده‌اند و حدود تنظیم توافقنامه‌ جامع مورد قبول قرار گرفته است.

«اوباما» رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با رادیو سراسری در آمریکا گفت، توافق در لوزان مانند امضاء «قولنامه» برای تنظیم سند نهایی در خرید منزل می‌ماند. فعلاً هر دو طرف قولنامه‌ای را پذیرفته‌اند تا در مدت سه ماه آینده سند نهایی و حقوقی توافقنامه جامع را تهیه و تنظیم کنند. هر دو طرف معتقدند نباید عجله کرد و به جای خوشبینی یا بدبینی باید واقع‌بین بود. اهمیت نتیجه‌ای که در گفتگوهای طولانی در لوزان بدست آمده است در دو بخش عمده می‌توان چنین ارزیابی کرد. جایگاه جمهوری اسلامی ایران برای شش کشور قدرتمند جهان (آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه) تثبیت شده است. تجدیدنظر در رفتارهای سیاسی و مسیرسازی برای روابط جدید ایران و غرب از نشانه‌ها و نتیجه این مرحله از گفتگوها در لوزان بوده است. دکتر روحانی رئیس‌جمهور از آغاز تشکیل دولت یازدهم چندین بار گفت که می‌خواهد در شکل و محتوای روابط بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران تجدیدنظر و گشایش مطلوب ایجاد کند. به نظر می‌آید محصول گفتگوها در این مرحله و در لوزان بسترسازی مطلوبی برای روابط دو و چندجانبه جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین‌المللی را رقم زده است. اگرچه تا سه ماه آینده کار سختی در پیش است، اما بایکوت گفتگوهای مستقیم شکسته شده است و مهمتر از آن عناوین مورد اختلاف مشخص شده است و برجسته‌تر از این هردو، هر دو طرف به این نتیجه رسیده‌اند و رسماً اعلام کرده‌اند که دستیابی به «توافق جامع» نه تنها امکان‌پذیر است بلکه ضرورتی برای همکاری با ایران برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه است.

بخش دیگر از اهمیت نتایج بدست آمده در گفتگوهای لوزان پرچم‌داری اقتصاد و روابط مالی و تجاری با ایران بر سیاست است. اگرچه هنوز لوایح تحریم‌ها به طور رسمی و همه‌جانبه لغو نشده است اما این سخن رئیس جمهور آقای روحانی، بیان آشکار واقعیت موجود است که دیوار تحریم‌ها ترک برداشته، تحریم‌ها کارآیی خود را از دست داده‌اند. غرب، بخصوص اتحادیه اروپا در رفتار بین‌المللی خود، اولویت را به اقتصاد و چرخش تجاری بین‌المللی می‌دهد. سیاست در این زمان وظیفه و مسئولیت اصلی را در فراهم آوردن بستر مطلوب تجاری و اقتصادی به عهده دارد. این نگاه چنان اهمیت و اولویت پیدا کرده است که بعد از اعلام نتیجه گفتگوهای لوزان، نخست‌وزیر چین ضمن اشاره به جایگاه ایران در غرب آسیا گفته است، کشورها باید به آینده قدرت بزرگ اقتصادی در بخش وسیع غرب آسیا فکر کنند که در آن، ایران در کنار هند، یکی از قدرتمندترین کشورهای اقتصادی و تعیین‌کننده رشد اقتصادی در غرب آسیا خواهد شد. بازار تجاری آن بر سراسر منطقه گسترده و وسیع در غرب آسیا تأثیرگذار می‌گردد.

در لوزان کلید تجدیدنظر در روابط تجاری و اقتصادی با ایران زده شد. اگرچه دشواریها برای تنظیم متن توافقنامه جامع هسته‌ای تا سه ماه آینده را می‌توان پیش‌بینی کرد، اما هر دو طرف به آینده‌ای می‌نگرند که در آن روابط اقتصادی و تجاری، جهت‌گیری و مسیر روابط سیاسی را تنظیم خواهد کرد.

نتانیاهو، گفته است هر کاری که بتواند انجام خواهد داد تا مانع از تنظیم توافقنامه جامع گردد. اگرچه او در جنجال تبلیغاتی و رسانه‌ای همچنان خطر دستیابی به بمب اتم از سوی ایران را تاکید می‌کند، اما نخست وزیر اسرائیل به خوبی می‌داند که ایران هم اکنون بزرگ‌ترین قدرت نظامی ـ امنیتی و تعیین‌کننده سیاسی در منطقه است، اگر توافق نهایی انجام پذیرد و ایران وارد چرخه بزرگ روابط اقتصادی و تجاری بین‌المللی گردد، این موازنه قدرت تکمیل خواهد شد و تثبیت آن بسیاری از معادلات ناامن‌سازی منطقه‌ای توسط رژیم صهیونیستی را بهم می‌ریزد.

بر این اساس تا سه ماه آینده، «ایران‌هراسی» به شدت محوریت پیدا خواهد کرد و لابی صهیونیست‌ها در نیویورک و واشنگتن شدیدتر از گذشته فعالیت خواهند کرد. دیپلماسی فعال منطقه‌ای بخصوص با همسایگان عرب در برابر چنین برنامه‌ریزی از سوی رژیم صهیونیستی و هواداران آن در واشنگتن، نیازی مبرم و ضروری است. لحظه‌ای تصور کنید که تا سه ماه آینده، ارتش و نیروهای مردمی عراق، شهرک موصل را از اشغال داعش آزاد سازند. پیروزی کردها و عراقی‌ها تثبیت گردد. در سوریه، همه به این نتیجه برسند که راه‌حل نظامی جواب نمی‌دهد و توافق‌های سیاسی بعد از نزدیک به پنج سال کشتار و آوارگی و تخریب، سربرآورد. توطئه جنگ در یمن خنثی‌گردد و ... مکمل این چرخش، توافق نهایی ایران و گروه 1+5 (بخوانید ایران و غرب) گردد. رژیم صهیونیستی ناکامی خود را در چنین آینده‌نگری می‌بیند و از هم اکنون از هیچ تلاشی برای نابودسازی مذاکره هسته‌ای فروگذار نخواهد کرد.

سه ماه آینده، برای سراسر خاورمیانه، ماههای سرنوشت‌سازی است. گام به گام برای خنثی‌سازیهای توطئه‌ها، نیازمند تدبیر و دیپلماسی قوی و کارساز منطقه‌ای هستیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X