ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش ضرورت جهت‌دهی به استعدادهای دانشجویان در دانشگاه‌ها

سرمقاله آفرینش/ ضرورت جهت‌دهی به استعدادهای دانشجویان در دانشگاه‌ها

آفرینش/ «ضرورت جهت‌دهی به استعدادهای دانشجویان در دانشگاه‌ها» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم زهرا کیان‌بخت است که می توانید آن را در ادامه بخوانید:

رسیدن به شرایطی که در آن، دانشگاه‌های کشور چه در پایتخت باشند و چه در سایر استان‌ها، چه در جایگاه و رده‌ی دانشگاه‌های برتر کشوری باشند و چه در رده‌های پایین‌تر، هر یک به نوعی، به صورت عملی و واقعی، در مسیر رشد کشور در جنبه‌های مختلف، نه تنها موثر باشند، بلکه خود، گردانندگان اصلی حرکت‌های مهم باشند، امری است که برای رسیدن به آن، نیازمند چیدن مقدمات لازم هستیم.

یکی از بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین سودهایی که در اثر این مساله، به دست خواهد آمد نیز جلوگیری از به هدر و هرز رفتن استعدادهای بالقوه و ارزشمندی است که اصلی‌ترین سرمایه‌ی هر جامعه‌ای محسوب می‌شوند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که سال‌هاست جامعه‌ی دانشگاهی ما به آن دچار است و متاسفانه هنوز برای حل آن، اقدامی اساسی صورت نگرفته است، مساله‌ی سردرگمی دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه و موضوعاتی است که در ادامه‌ی آن، گریبان‌گیر استعدادها و انگیزه‌های دانشجویی و بالتبع، نظام آموزش عالی می‌شود. درواقع، به نظر می‌رسد دانشجویان-یعنی همان دانش‌آموزان علاقمند و باانگیزه‌ی دیروز-زمانی که موفق به ورود به عرصه‌ی آموزش عالی می‌شوند، با نوعی حس رهاشدگی، سردرگمی، و عدم برخورداری از راهنمایی‌هایی که راه رشد آن‌ها را در مسیر علمی هموار کند، روبرو می‌‌شوند. این مساله با توجه به بی‌تجربگی دانشجویان جدیدالورود باعث می‌شود دورانی در زندگی دانشجویان که می‌توانست بهترین افتخارات را- هم برای خود دانشجویان و هم برای جامعه - به همراه بیاورد، به دوران رکود، آزمون و خطا و سکون، تبدیل شود و بعضاً این دوران، تا پایان ترم‌های تحصیلی دانشجویان نیز ادامه پیدا می‌کند و آن قدر انگیزه‌ها و انرژی‌های فرد دانشجو، در طول این مدت، به هدر می‌رود که تعداد زیادی از دانشجویان، بعد از فارغ‌التحصیلی، دیگر کوچک‌ترین انگیزه‌ای برای ادامه‌ی تحصیلات در مقطع بالاتر را در خود نمی‌بینند. چرا که از دوران دانشجویی، دستاورد قابل لمس و جالب توجهی را برای خود حس نمی‌کنند که بخواهند مجدداً به فکر بازگشت به این عرصه بیفتند.

یکی از دلایل این امر را نیز می‌توان ناشی از داستان همیشگیِ جمعیت زیاد دانشجویان در مقایسه با تعداد کم اساتید و به‌علاوه، امکانات کم دانشگاه‌ها، عنوان کرد که به‌خودیِ خود موجب می‌شود کشف استعدادهای دانشجویان و هدایت آن در مسیری که منتهی به موفقیت شود، آن‌قدرها هم آسان نباشد. به هر حال، این مساله یکی از موضوعاتی است که تابه حال از ناحیه‌ی آن، متحمل ضررهای کمی نشده‌ایم. هر مسأله‌ای تا زمانی که مطرح نشود، و جوانب آن مورد بررسی قرار نگیرد، و تا زمانی که لزوم رفع آن، به صورت جدی احساس نشود نمی‌توان به حل آن چندان امیدوار بود. بنابراین توجه مسئولان آموزش عالی به این مسأله و اندیشیدن تدبیری برای هدایت استعدادهای دانشجویان در زمینه‌های مختلف، بلافاصله بعد از ورود به دانشگاه، چیزی است که می‌تواند بار بسیاری از مشکلات دانشگاهی را در جامعه‌ی ما کم کند.

در این راستا، نیازمند تغییر نگاه و نگرش به پاره‌ای از مسائل و بازتعریف موضوعاتی از قبیل دوران دانشجویی و شروع به تحصیل در دانشگاه و... نیز هستیم.

معمولاً دوران دانشجویی و ورود به دانشگاه، برای ما مساوی است با حاضر شدن در کلاس‌هایی خاص، و امتحان و پاس کردن درس‌ها و... در این شرایط، دانشجویانی که برخلاف این تعریف، به فعالیت‌های عملی و پژوهشی و... نیز به صورت جدی می‌پردازند، به عنوان دانشجویان برتر و ممتاز شناخته می‌شوند.

اما فراهم کردن شرایط به گونه‌ای که انتظار داشته باشیم هر دانشجویی بعد از ورود به دانشگاه، فراتر از پروسه‌ی اخذ واحد و پاس کردن درس‌ها، سهمی در انجام پروژه‌های علمی و فعالیت‌های پژوهشی داشته باشد، و درواقع، قبل از این که دانشجو، دچار رکود و بی‌انگیزگی شود، توانمندی‌ها و پتانسیل‌های او به سمت و سوی زمینه‌ی علمی‌ای که در آن توانایی و علاقه‌ی پیشرفت و حرکت دارد، هدایت شود، در این صورت است که می‌توان به رونق و پویایی جامعه‌ی دانشگاهی و کسب دستاوردهایی متفاوت امیدوار بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده