ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«آفتاب در مصاف»؛ کامل‌ترین مجموعه گفتارهای عاشورایی رهبر معظّم انقلاب

«آفتاب در مصاف»؛ کامل‌ترین مجموعه گفتارهای عاشورایی رهبر معظّم انقلاب

انتشارات انقلاب اسلامی/ مجموعه حاضر، رهنمودهای ارزشمند رهبر معظّم انقلاب(مدّظلّه‌العالی) در موضوع درسهای عاشورا است که به دور از هرگونه دخل و تصرّف در کلام معظّمٌ‌له و تنها با نمایه‌زنی و تیتربندی مطالب در اختیار خوانندگان محترم قرار می‌گیرد.
لازم به توضیح است که این اثر، یکی از آثار موضوعی است که از کتاب مرجع «آفتاب در مصاف» استخراج گردیده است. این اثر مرجع؛ مشتمل بر تمامی بیانات رهبری از سال 1357 تا سال 1390 در مورد سرور و سالار شهیدان، امام حسین(ع) است.
صفحاتی از کتاب
درسهای عاشورا؛ یکی از سه بحث عمده در عاشوراپژوهی
در مباحث مربوط به عاشورا، سه بحثِ عمده وجود دارد:
یکی بحث علل و انگیزه‌‏های قیام امام حسین(ع) است، که چرا امام حسین(ع) قیام کرد؛ یعنی تحلیل دینی و علمی و سیاسی این قیام. در این زمینه، ما قبلاً تفصیلاً عرایضی عرض کرده‏‌ایم؛ فضلا و بزرگان هم ‎بحثهای خوبی کرده‏‌اند. امروز وارد آن بحث نمی‌شویم.
بحث دوم، بحث درسهای عاشوراست که یک بحث زنده و جاودانه و همیشگی است و مخصوص زمان معیّنی نیست. درس عاشورا، درس فداکاری و دین‌داری و شجاعت و مواسات و درس قیامِ لله و درس محبّت و عشق است. یکی از درسهای عاشورا، همین انقلاب عظیم و کبیری است که شما ملّت ایران پشت سر حسین زمان و فرزند ابی‏‌عبدالله ‌الحسین انجام دادید. خود این، یکی از درسهای عاشورا بود.
بحث سوم، درباره‏‌ی عبرتهای عاشوراست که چند سال قبل از این، ما این مسئله را مطرح کردیم که عاشورا غیر از درسها، عبرت‌هایی هم دارد. بحث عبرتهای عاشورا مخصوص زمانی است که اسلام حاکمیت داشته باشد. حداقل این است که بگوییم عمده‌‌ی این بحث، مخصوص به این زمان است؛ یعنی زمان ما و کشور ما، که عبرت بگیریم.
قیام برای رفع خطر از دین
چیزى که حسین‏‌بن‏ علی را به این جهاد دشوار وادار می‌کرد، این بود که احساس می‌کرد دین در خطر است. هر وقتى که انسان احساس کند دین به او احتیاج دارد، به جانش، به مالش، به نیروهایش، به زبانش، به احساساتش؛ بایستى آن را تقدیم کند و خرج کند.
موضوعات مهم
درسهای عاشورا؛ یکی از سه بحث عمده در عاشوراپژوهی/ عاشورا؛ سرمشق در همه صحنه‌ها/جهان‌شمولی درسهای امام حسین(ع)/وجوب قیام برای حفظ اسلام، انجام به موقع تکلیف و امر به معروف و نهی از منکر/روح قیام عاشورا

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده