ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سفیر ایران در عربستان: حج بستری جدید برای همکاری تهران و ریاض ایجاد می‌کند

سفیر ایران در عربستان: حج بستری جدید برای همکاری تهران و ریاض ایجاد می‌کند

ایسنا/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض گفت: بدون تردید ایران و عربستان، به عنوان دو کشور بزرگ و تأثیرگذار در منطقه و جهان اسلام می‌توانند در شرایط امروز نقش بزرگی در هدایت امور و رفع کاستی‌های موجود ایفا کنند و حج به عنوان سمبل و مظهر وحدت و عنصر وحدت‌بخش به دور از حساسیت‌های موجود می‌تواند زمینه و بستر جدیدی برای هماهنگی و همکاری دو کشور ایجاد کند و به عنوان یک عنصر مثبت و سازنده مبتنی بر همکاری، به سایر حوزه‌های روابط دو جانبه تعمیم یابد.

حسین صادقی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض در دیدار با سرپرست حجاج ایرانی و رییس سازمان حج و زیارت در مدینه منوره با اشاره به شرایط امروز منطقه، اظهار کرد: همانگونه که استحضار دارید منطقه و جهان اسلام با شرایط جدیدی مواجه است. بخشی از این بحران‌ها به دلیل سوء تدبیر و بخش دیگر نتیجه مستقیم عملکرد بدخواهان جهان اسلام است که با طراحی انواع توطئه‌ها، قاطبه جهان اسلام را از طریق دامن زدن به اختلافات هدف قرار می‌دهند.

او ادامه داد: در این میان نباید از گروه سومی غافل شد که به دلیل سوء فهم و برداشت‌های نادرست از دین اسلام با دست زدن به فعالیت‌های افراطی و تروریستی از طریق کشتار و نفوذ بیگانه درصدد مخدوش کردن چهره رحمانی دین اسلام هستند، این افراد با برداشت غلط خود از دین اسلام و شیوه نادرست خود و با انجام اقدامات شنیع و ضد انسانی و نیز با دامن زدن به اختلافات مذهبی به دنبال ایجاد تشنج و جنگ‌های مذهبی در قالب تقابل شیعه و سنی هستند که این امر وحدت جهان اسلام را تضعیف و زمینه را برای فعالیت رژیم صهیونیستی و سایر دشمنان برای بهره‌برداری سوء و دامن زدن به اختلافات، هموار می‌سازند.

صادقی اضافه کرد: بدون تردید بر این امر مهم واقف هستید که ایران و عربستان به عنوان دو کشور بزرگ و تأثیرگذار در منطقه و جهان اسلام می‌توانند در شرایط امروز منطقه نقش بزرگی در هدایت امور و رفع کاستی‌های موجود ایفا کنند، کما این‌که تقارب و نزدیکی این دو کشور در دوره‌های گذشته در چارچوب هماهنگی، منجر به تقویت یکپارچگی در جهان اسلام و نیز مانع سوء استفاده بدخواهان شد.

وی بیان کرد: مزایای ناشی از توسعه و تقویت روابط ایران و عربستان در دوران گذشته نتایج و دستاوردهای قابل توجهی داشته است که به حوزه‌های مختلف تعمیم یافته است و نمی‌توان به سادگی از آن عبور کرد و بهبود مناسبات ایران و عربستان در پرتو همکاری‌های همه جانبه در قالب به رسمیت شناختن اختلافات و تکیه بر اشتراکات که به مراتب بیشتر از اختلافات است، در چارچوب گفت‌وگوهای جدی، سازنده و جهت‌دار می‌تواند به عبور از موانع و حساسیت‌های موجود منجر شود و با تجدید خاطرات خوب روابط گذشته در قالب بهره‌گیری از تجربیات سبب انتفاع دو کشور و نیز جهان اسلام شود.

سفیر ایران در عربستان در ادامه به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگزاران حج امسال اشاره کرد و افزود: رهنمودهای معظم له به عنوان منشور اصلی و راهگشای مشکلات و دشواری‌ها می‌تواند در این زمینه نقش بسزایی ایفا کند. معظم له در این دیدار تأکید داشتند که حج مظهر وحدت اسلامی است. رنگ‌ها، پوست‌ها، ملیت‌ها، شناسنامه‌ها و مذاهب مختلف در کنار هم و مثل هم طواف می‌کنند. "سعی" می‌کنند. با هم در عرفات و مشعر وقوف می‌کنند. این وحدت خیلی مهم است، همدلی اسلامی مظهر واقعی همدلی و همزبانی در حج است، نه فقط برای ملت ایران بلکه برای همه ملت‌های مسلمان جهان و برای همه امت اسلامی است و لعنت خدا بر آن کسانی که سعی کردند حقیقت امت اسلامی را از ذهن‌ها دور کنند و مسلمان‌ها را به اصناف گوناگون تقسیم کنند و ملیت‌ها را در مقابل عظمت امت اسلامی بزرگ کنند و ملت‌ها را از هم جدا کنند، در‌حالی که امت اسلامی مهم است.

وی ادامه داد: عظمت متعلق به امت اسلامی است و خدای متعال رحمتش را بر امت اسلامی نازل می‌کند و حج مظهر تشکیل امت اسلامی و مشتی نمونه خروار است. از همه جا و همه راه‌های دور مسلمان‌ها در کنار هم جمع می‌شوند و چه فرصت بزرگی است که با هم حرف بزنند با هم همدلی کنند و دردهای یکدیگر را بشنوند و با یکدیگر اظهار همدردی کنند و این موقعیت در کجا غیر از حج پیش می‌آید؟!

صادقی یکی از مصادیق اجتماعی حج را وحدت دانست و افزود: امیدوارم با توجه به رهنمودهای الهام‌بخش مقام معظم رهبری، تدابیر ریاست محترم جمهوری، مدیریت هوشمندانه نماینده رهبر معظم انقلاب در امور حج و زیارت و تلاش‌های بی‌شائبه ریاست محترم سازمان حج و زیارت، حج امسال همانند سال‌های گذشته با تعاون و همکاری همه دست‌اندرکاران بویژه روحانیون و مدیران محترم کاروان‌ها، موفق و با کمترین حاشیه برگزار شود تا بتواند نقش مؤثری در برقراری وحدت و همدلی در جهان اسلام ایفا کرده و نیز زمینه همکاری سازنده ایران و عربستان را در سایر حوزه‌های روابط فراهم سازد.

سفیر ایران در ریاض گفت: بدون تردید خدمت‌رسانی به زائران بیت‌الله الحرام در این سرزمین مبارک، شرف عظیمی است که همگی به آن مفتخریم و از خداوند مسألت داریم این توفیق را به ما عطا کند تا خدمتگزاران صادق و امینی برای حجاج عزیز و محترم باشیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X