ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

عربستان 5 سال دیگر پول ندارد

عربستان 5 سال دیگر پول ندارد

دنیای اقتصاد/ متن پیش رو در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

خایر ارزی عربستان در وضعیت سقوط آزاد قرار گرفته و این کشور فقط به اندازه 5 سال ذخیره مالی برای ترکتازی دارد. این در حالی است که از یکسو قیمت نفت کاهش یافته و از سوی دیگر پای عربستان درگیر جنگ‌های نیابتی در منطقه است و همین بر شدت بحران افزوده است. صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود که در ماه اکتبر منتشر شد، اعلام کرد که تراز مالی در این پادشاهی در سال 2015 منفی 6/ 21 درصد و در سال 2016 منفی 4/ 19 درصد خواهد بود. این در حالی است که این تراز در سال 2014 منفی 4/ 3 درصد بود. به گزارش ایندیپندنت، عربستان سعودی هم‌اکنون 5/ 654 میلیارد دلار ذخیره خارجی دارد اما این ذخیره به سرعت در حال آب رفتن است. الجزیره در گزارشی می‌نویسد: «آژانس پولی عربستان 70 میلیارد دلار وجه را که از سوی موسسات مالی در خارج از کشور اداره می‌شد، بیرون کشیده و 73 میلیارد دلار را هم به خاطر کاهش قیمت نفت از دست داده است.»

عربستان 90 درصد از درآمد خود را از صدورنفت به دست می‌آورد. در اوایل سال جاری، این پادشاهی در توزیع 32 میلیارد دلار میان مردم بسیار ولخرجی کرد. بخش دیگری از این مبلغ هم صرف برگزاری جشن برای تاجگذاری ملک سلمان شد. در سال 2015، عربستان از روسیه پیشی گرفت تا سومین کشور جهان در زمینه هزینه‌های نظامی با 8/ 80 میلیارد دلار باشد. با این حال، جنگ در یمن که باعث و بانی آن عمدتا عربستان بود، هیچ نشانه‌ای از بهبود در خود ندارد. به گزارش ایندیپندنت به نقل از صندوق بین‌المللی پول، انتظار می‌رود این کشور در سال 2015 کسری بودجه‌اش بیش از 20 درصد از تولید ناخالص داخلی شود. مسعود احمد، مدیر بخش خاورمیانه این صندوق، به خبرنگاران در دبی گفت: «برای صادرکنندگان نفتی منطقه، کاهش قیمت نفت منجر به از دست رفتن درآمدهای زیاد صادراتی شده است و موجب شده فقط در سال‌جاری این کاهش به میزان سرسام‌آور 360 میلیارد دلار برسد.» به گزارش الجزیره، از آنجا که کاهش قیمت نفت احتمالا زیاد و دائمی است بنابراین، انتظار می‌رود این پادشاهی به سایر صادرکنندگان بپیوندد و کاهش بودجه چشمگیری را تجربه کند.

در کنار بحران اقتصادی اما نباید از بحران‌های سیاسی که عربستان - پادشاهی تعصب - را در خود فرو برده، غافل شد. اولین بحران سیاسی، کشمکش‌های داخلی بر سر قدرت است که با وجود اینکه ملک سلمان بر تخت نشسته اما هنوز فروکش نکرده است. شاهزاده‌های منتقد با نامه‌نگاری‌ها به دنبال تشکیل «ائتلاف برای سقوط» سلمان هستند. آنها بر این باورند که سلمان با توطئه فرزندش این کشور را به آستانه سقوط نزدیک کرده‌ است. البته کشمکش بر سر قدرت را می‌توان در زمره «بحران‌های زیرپوستی» نامید که به تدریج در حال علنی شدن است. به گزارش الجزیره، بحران دیگری که می‌تواند این پادشاهی را به آستانه انفجار برساند شورش شیعیان در شرق این کشور است که اتفاقا در زمره مناطق نفت‌خیز است.

الجزیره می‌افزاید دیوان عالی عربستان حکم اعدام روحانی شیعی «شیخ نمر النمر»، رهبر اعتراضات ضددولتی را تایید کرده است. محمد النمرون، یکی از برادران شیخ، به الجزیره می‌گوید: «با تایید این حکم، اکنون مرگ و زندگی شیخ در دستان ملک سلمان است. اوست که می‌تواند این حکم را تایید یا اجرای آن را تعلیق کند.» برادر شیخ می‌افزاید اعدام او «می‌تواند واکنش‌هایی را برانگیزد که دوست نداریم» زیرا او در دنیای اسلام و جهان شیعه دارای حامیانی است. در کنار شیخ اما دیگرانی هم هستند که دستگیر شده‌اند از جمله فرزند جوان‌تر او علی که باعث شده بسیاری از کشورهای جهان به دولت سعودی اعتراض کنند و آزادی او را خواستار شوند. اما اتهام شیخ چیست که این گونه مقام‌های سعودی را به ستوه آورده است؟ شیعیان در عربستان در زمره گروه‌های محروم در معرض سرکوب قرار دارند و از اساسی‌ترین حقوق خود محرومند. به گزارش الجزیره، شرایط زندگی شیعیان باعث شد شیخ به «صدای اعتراض» مردم تبدیل شود. چنین بود که شیخ در سال 2009 خواستار جدایی مناطق شیعه‌نشین احسا و قطیف از عربستان شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده