ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دلایل استعفای نخست وزیر قرقیزستان

دلایل استعفای نخست وزیر قرقیزستان

فارس/ متن پیش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

کارشناسان مسائل سیاسی قرقیزستان معتقدند که پذیرش برخی از ادعاهای ارضی ازبکستان از سوی دولت قرقیزستان مهمترین دلایل استعفای نخست وزیر این کشور می‌باشد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تیمور ساریف» بیست و هفتمین نخست ‌وزیر قرقیزستان بود که طی کمتر از 25 سال استقلال این کشور با کرسی خود خدا حافظی کرده‌ اند.

ساریف که در کمتر از یک سال پیش به سمت نخست وزیر انتخاب شده بود به دلیل وجود اقدامات غیر قانونی (فساد مالی) در برگزاری مناقصه بازسازی جاده «بالقچی-قارومدو» در استان «اسیق کول» این کشور استعفایش را اعلام کرد.

ساریف در جلسه اضطراری دولت قرقیزستان که دیروز برگزار شد، ورود قرقیزستان به اتحاد اقتصادی اوراسیا، رشد مثبت اقتصادی، بهبود شرایط سرمایه گذاری و برگزاری انتخابات پارلمانی را از مهمترین دستاوردهای دولت در یک سال مسئولیت خود برشمرد.

وی گفت: برخی از گروه های سیاسی در راستای دستیابی به اهداف خود به دنبال ایجاد بی ثباتی در کشور می‌باشند و با این استعفا می‌خواهد آنها را خلع سلاح کند تا مانع توسعه قرقیزستان نشوند.

همان گونه که اشاره شد طی ماه های اخیر بحث برگزاری مناقصه بازسازی جاده «بالقچی - قارومدو» (با سرمایه گذاری بالای 100 میلیون دلار) مورد توجه گروه های سیاسی و رسانه های قرقیزستان قرار داشت که در نهایت پارلمان این کشور با تشکیل کمیسیون ویژه به بررسی موضوع پرداخت.

این کمیسیون در 5 آوریل (فروردین) سال جاری میلادی اعلام کرد که مناقصه فوق با نقض قانون صورت گرفته است. در یک روز بعد «آرگینبیک ملابایف» وزیر حمل و نقل و ارتباطات این کشور ضمن پرداختن به این موضوع، ساریف را متهم به حمایت از شرکت چینی «لونگ های» کرد.

در ادامه این بحث نخست وزیر قرقیزستان از رئیس جمهور خواستار برکناری وزیر حمل و نقل و ارتباطات شد ولی رئیس جمهور به سازمان امنیت ملی این کشور دستور داد تا به موضوع دست داشتن نخست وزیر و وزیر حمل و نقل و ارتباطات در موضوع فوق رسیدگی کند.

قبل از اعلام نتایج رسیدگی، ساریف استعفا کرد که در میان کارشناسان و رسانه‌های گروهی حدس و گمان‌های زیادی را به بار آورده است.
«مارس ساری اف» تحلیلگر سیاسی قرقیز معتقد است : علاوه بر بحث مناقصه بازسازی جاده مورد اشاره همچنین پذیرش ادعاهای ارضی تاشکند در مناطق جنوبی قرقیزستان از سوی دولت ساریف از دیگر دلایل عمده استعفای وی می‌باشد.

وی درباره این موضوع گفت: در حدود یک سال قبل یکی از مناطق مرزی مورد بحث قرقیزستان و ازبکستان به تاشکند واگذار شد که کاهش نفوذ و محبوبیت «الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور و حزب وی (سوسیال دموکرات قرقیزستان) در مناطق جنوبی را در پی داشت.

به اعتقاد کارشناس، کاهش نفوذ و محبوبیت آتامبایف در مناطق جنوبی که بیش از نصف جمعیت قرقیزستان را فرا می گیرد، برای رئیس جمهور و اطرافیان وی معنی شکست در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور را خواهد داشت. بنابراین با استعفای ساریف به نوعی تلاش شده است تا به تغییر افکار عمومی در این رابطه دست پیدا کنند.

از نگاه این تحلیلگر سیاسی، ساریف تلاش خواهد کرد تا موقعیت حزب خود را (حزب «آق شمقار») حفظ کرده و در صحنه سیاسی باقی بماند. اما در هر صورت به برنامه های احتمالی وی برای حضور پررنگ در انتخابات آتی ریاست جمهوری لطمه جدی وارد شده است.

تاکنون رئیس جمهور قرقیزستان در مورد معرفی جانشین ساریف به پارلمان تصمیم نگرفته است و بیشتر کارشناسان سیاسی معتقدند که به منظور جلب افکار عمومی و جلوگیری از احتمال آشفتگی اوضاع سیاسی احتمالا نخست وزیر جدید از میان شخصیت های جنوبی قرقیزستان معرفی خواهد شد.

در این راستا از «اصیل بیک جیئن بیک اف» رئیس پارلمان، «سائاران بای جیئن بیک اف» معاون اول نهاد ریاست جمهوری، «علی کاراشف» معاون اول نخست وزیر و... به عنوان نامزدهای بالقوه یاد می شوند.

با این حال توصیه های روسیه به عنوان شریک استراتژیک قرقیزستان در بحث انتخاب نخست وزیر جدید بعید دانسته نمی‌شود. نگرانی‌های مسکو در برابر احتمال تشدید اوضاع سیاسی در قرقیزستان را سفر اخیر «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای دولتی (پارلمان) روسیه به بیشکک تائید کرده است.

با توجه به نظام سیاسی قرقیزستان نقش نخست وزیر در تعیین همکاری های اقتصادی و تحقق پروژه های سرمایه گذاری بسیار مهم است که مسکو نسبت به این موضوع حساس می‌باشد.

از این نگاه برخی از تحلیلگران از «کوبانیچ بیک کولمات اف» رئیس صندوق مشترک توسعه قرقیزستان و روسیه به عنوان نامزد احتمالی مسکو برای اشغال این کرسی یاد می‌کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده