ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«حسام نواب صفوی»: ایفای نقش شهید «نواب صفوی» برای من سخت و دلهره آور بود

«حسام نواب صفوی»: ایفای نقش شهید «نواب صفوی» برای من سخت و دلهره آور بود

میزان/ حسام نواب صفوی گفت: انقدر بازی در نقش شهید «نواب صفوی» برای من سخت و دلهره آور بود که دوست نداشتم اتفاقی برایم بیافتد و این نقش ناتمام بماند.سریال تاریخی «معمای شاه» با پخش قسمت یازدهم خود، از این هفته شاهد حضور یکی از شخصیت‌های محوری‌اش یعنی شهید نواب صفوی خواهد بود.
این نقش توسط «حسام نواب صفوی» ایفا شده است. بررسی زندگی و تاریخچه مبارزان مذهبی علیه حکومت پهلوی یکی از موضوع‌های محوری این سریال است.
از جمعه این هفته 25 دی ماه، این سریال به روایت ماجراهای مربوط به فدائیان اسلام و شخصیت نواب صفوی خواهد پرداخت.
به همین مناسبت به گفت و گو با حسام نواب صفوی که ایفاگر نقش شهید نواب صوفی است پرداخته ایم که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

چه شد که نقش شهید نواب صفوی را پذیرفتید؟
وقتی "معمای شاه" شروع شد چند نقش به من پیشنهاد شد اما وقتی دیدم در این سریال نقش "شهید نواب صفوی" است به "محمدرضا ورزی" گفتم که دوست دارم این نقش را بازی کنم چون فکر می کنم هنوز تا به امروز به این شخصیت آنچنان که باید و شاید پرداخته نشده است. دلم می خواهد خودم این نقش را بازی کنم اما جالب است برایتان بگویم که اگر ده سال پیش چنین نقشی به من پیشنهاد می شد نمی توانستم آن را بازی کنم این شخصیت سخت ترین شخصیت زندگی من بود من قبلا نقش "جمال الدین اسدآبادی" را بازی کرده بودم اما نواب صفوی شخصیتی است که 60 سال پیش اعدام شده و خیلی ها او را می شناسند، ترس من فقط بازی این نقش نبود، باید توسط بازیگر و کارگردان این نقش مهندسی می شد که بتوانیم این شخصیت را در بیاوریم چون برای اولین بار بود که می خواست به طور کامل در مورد این شخصیت صحبت شود به خصوص اینکه این شخصیت در ملی شدن صنعت نفت تاثیر زیادی داشت، می خواستیم این موضوع را خوب نشان دهیم باید بگویم که ورزی برای این نقش خیلی زحمت کشید پلان هایی که گرفت واقعا مهندسی شده بود.


- پس خودتان هم برای این نقش خیلی زحمت کشیده اید

بله طبیعتا کار یک بازیگر فقط این نیست که بیاید جلوی دوربین و بازی کند من هر چه که در دانشگاه یاد گرفتم در زندگی روزمره و هرچه که در حقوق یاد گرفتم و به طور کلی هر چه که در وجودم بود را سعی کردم به این نقش منتقل کنم. بازی در این نقش و گریم آن بسیار سنگین بود به طوری که من چند ماه ارتباطم را با دنیای خارج از این نقش قطع کردم و حتی کارهای وکالتیم را به دوستان وکیل دیگرم سپردم تا این نقش را به پایان برسانم چون می دانم این نقش مهمترین نقش زندگی بازیگری من خواهد بود و ماندگار می شود می دانم که نقش حساسی و قضاوتهای زیادی در مورد آن می شود به همین دلیل تمام تلاش خودم را برای این نقش کردم این را هم می خواهم بگویم که در این سریال هیچ مسئله ای تحریف نشده و تمامی اتفاقات بر اساس واقعیات و مستندات روایت می شود حتی ما دادگاه نواب صفوی را از روی پرونده های قدیمی و دفاعیات او به تصویر کشیدیم دفاعیات او به قدری سخت بود که من وقتی آنها را می خواندم با خودم می گفتم که عجب دادگاهی بوده است. یک نکته جالب دیگر که برایتان می خواهم بگویم این است که ایفای این نقش هم زمان شده بود با امتحان جرم شناسی من و من مجبور شدم با همان گریم به دانشگاه بروم و امتحان بدهم.

- درباره موضوع کلی این سریال کمی برایمان توضیح دهید

سریال "معمای شاه" درباره پهلوی ها ساخته شده می توان گفت "معمای شاه" عظیم ترین سریال بعد از انقلاب است بیشتر شخصیتهای تاریخی از سال 1320 تا 1359 که نقشی در فعالیتهای اجتماعی داشتند در این سریال روایت می شود به نظر من یک بار برای همیشه چنین نقشهایی باید در سریالهای ما روایت می شد واین اتفاق در سریال "معمای شاه" رخ داد همانطور که گفتم تمام اتفاقات بر اساس مستندات روایت می شود.

جالب است برایتان بگویم که یکی از معروفترین دیالوگی که نواب در این سریال دارد این است که می گوید که رو به قطبی می گوید رزم آرا در این مجلس به عنوان خائن ملی شناخته شد اگر ما نبودیم نفت ملی نمی شد ما از این اتفاق نه تنها نادم نیستیم بلکه تا ابد در برابر آیندگان سربلند هستیم


- در این سالها شما را کمتر روی پرده سینمایی دیده ایم چرا کم کار و یا به عبارتی گزیده کار شده اید؟

راستش را بخواهید در این یکی دو سال تمام ذهنیتم را برای ایفای نقش نواب گذاشته بودم تا بتوانم آن را تمام کنم نقش نواب در واقع کوهی بود که در مقابل من قرار گرفت. به لحاظ باز ی و گریم مشکلات زیادی داشت تمام تلاشم را کردم که از عهده آن بربیایم جالب است برایتان بگویم که در قسمتی از سریال 800 نفر از نیروی ارتش در آن سکانس بودند و من واقعا استرس زیادی داشتم در طول این سالها نقشهای زیادی به من پیشنهاد شد اما به دلیل اشتغال بر سر پروژه «معمای شاه» آنها را قبول نکردم. راستش را بخواهید این جور کارها را بی انضباطی هم می دانم من یکی از آرزوهایم این بود که شخصیت نواب تمام شود.

- در «معمای شاه» قسمتی بوده که برای خودتان ماندگار شود؟

انقدر بازی در این نقش برای من سخت و دلهره آور بود که دوست نداشتم اتفاقی برایم بیافتد و این نقش ناتمام بماند. یک صحنه ای که برای خودم خیلی مهم بود این بود که ما در قسمتی صحنه تیرباران را داشتیم این قسمت برای من خیلی سخت بود می ترسیدم اتفاقی بیافتد و نتوانم این نقش را به پایان برسانم به همین خاطر خواهش کردم که صحنه ای که قرار است در بدن من چاشنی های گلوله را بگذارند و به من شلیک کنند، آخر از همه گرفته شود تا اگر اتفاقی برایم افتاد و فوت شدم این نقش ناتمام باقی نمانده باشد و به پایان رسانده باشم.


- آقای صفوی من دیگر سوالی نداریم اگر نکته ای هست بفرمایید؟
نه از شما و مخاطبانتان تشکر می کنم.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده