ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایرانسرا قلعه رودخان بنای فراموش شده در دل طبیعت سرسبز

 ایرانسرا/ قلعه رودخان بنای فراموش شده در دل طبیعت سرسبز

ایرنا/قلعه رودخان بنایی از دوره سلجوقیه در 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن از توابع استان گیلان واقع است؛ این اثر تاریخی هر چند در فضایی بسیار زیبا بنا شده اما نبود امکانات و رعایت نکردن بهداشت گردشگران را آزار می دهد.
قلعه رودخان بنای فراموش شده در دل طبیعت سرسبز
برای رسیدن به این قله باید دستکم 2 کیلومتر راه را پیاده طی کرد؛ بنایی که به دلیل قرارگرفتن در منطقه ای مرتفع رسیدن به آن برای برخی از گردشگران با دشوارهایی همراه است.
برای همین گردشگران در ابتدای مسیر با این نوشته روبرو می شوند 'برای رسیدن به قلعه رودخان به دلیل مرتفع بودن و طولانی بودن مسیر عصای دستی و آب همراه داشته باشید فاصله تا قله 2 کیلومتر است' این متن تنها اقدامی است که بر روی پارچه ای در ورودی مسیر قلعه ای نوشته شده بود که به عنوان یکی از میراث فرهنگی کشور است.
این دژعظیم طی وقایع و رویدادهایی که پس از دوره ساسانی به وقوع پیوست، تخریب شد، اما در قرن 5 و 6 هجری قمری و در زمان حکومت سلجوقیان تجدید بنا شد.
قلعه رودخان یکی از چندین منطقه گردشگری و جزء میراث فرهنگی کشور است که نیازمند توجه و مساعدت برای نشان دادن فرهنگ و تمدن کشور است که وجود حجم انبوهی از زباله ها ، نبود استراحتگاه و راهنما و همچنین غیبت اکیپ امدادی و... موجب آزردگی گردشگران شده است.
امروزه گردشگری پس از نفت و خودروسازی به سومین صنعت درآمدزای جهان تبدیل شده است و از نظر اقتصادی سبب ایجاد اشتغال، کاهش بیکاری و افزایش درآمد می شود.

میزان سرمایه گذاری برای ایجاد یک فرصت شغلی در صنعت گردشگری به نسبت سایر صنایع اندک است. همین موضوع باعث شده کشورها در رقابتی تنگاتنگ در پی بهرمندی از مزایای اقتصادی ، اجتماعی وفرهنگی و بویژه دریافت سهم بیشتری از درآمد حاصل از گردشگری و بالابردن سطح اشتغال کشورشان برآیند .
براساس آمار سازمان جهانی گردشگری از هر 12 تا 15شغل در دنیا یک شغل به گردشگری اختصاص داشته و هر پنج تا 10گردشگر یک فرصت شغلی ایجاد می کند وامروزه درآمدهای حاصل از این صنعت در مجموع حدود 9درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.
بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران در ردیف 10کشور برتر دنیا در زمینه گردشگری قرار دارد. اما سهم کشور ما از این صنعت سودآور هم از لحاظ تعداد و هم به لحاظ گردش مالی بسیار ناچیز است.
مسعود سلطانی فر ، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی در خصوص وضعیت گردشگری اظهارداشته که در سال 2013 در کل جهان هزار و 250 میلیارد دلار از محل گردشگران کسب شده است که سهم ایران در همین سال از محل جذب گردشگر تنها پنج میلیارد دلار بوده است .

به گفته بیژن زنگنه ، وزیر نفت درآمد ایران از محل صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال 92، 41میلیاردو610میلیون دلار بوده است. این رقم یعنی درآمدی همسنگ با درآمد سالانه صنعت گردشگری ایتالیا.
براساس آمار های منتشره سهم صنعت گردشگری در اقتصاد ایران بسیار اندک است و ایران در بین 184کشور جهان باید رتبه 147 را به خود اختصاص دهد این در حالی است که صنعت گردشگری ترکیه با 4/1 درصد از تولید ناخالص داخلی توانسته رتبه 76 را به خود اختصاص دهد.
با نگاهی به آمارهای منتشر شده از وضعیت صنعت گردشگری در کشور و اثرات این صنعت در رشد اقتصادی می توان دریافت که با گسترش این صنعت می توان رشد وتوسعه را در کشور شاهد باشیم و در صورت بی توجهی به آن در کنار از بین رفتن میراث فرهنگی کشور از جذب منابع مالی آن نیز بی بهره شویم.
با اینحال قلعه رودخان با داشتن فضای سبز و چشم انداز زیبا می تواند محل مناسبی برای گردشگران باشد و از چنین فضاها و میراثی می توان با برنامه ریزی شایسته در زمینه های فرهنگی و اجتماعی بهره برداری مناسب کرد.
گردشگری یک صنعت چندوجهی بوده که می تواند اثر مثبتی بر سایر بخش های کشور مانند کسب درآمد ارزی، افزایش درآمد ملی جامعه میزبان، افزایش درآمد دولت، افزایش سرمایه گذاری، افزایش اشتغال نیروی کار، توسعه تولید، فروش و گردش اقتصادی صنایع دستی داشته باشد و مهم تر از همه اینکه با ورود گردشگران می توان فرهنگ غنی و اصیل سرزمین ما را به آنان شناساند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده