ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مسعود ده‌نمکی: جنگ فرهنگی سخت‌تر از جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس است

مسعود ده‌نمکی: جنگ فرهنگی سخت‌تر از جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس است

ایران نیوز آنلاین/ بیست و یکم فروردین‌ماه مسعود ده‌نمکی کارگردان سینما و تلویزیون در مراسم تقدیر از مساجد فعال در عرصه‌های هنری سال ۹۴، اظهار داشت: ما باید احساس خطر کنیم، جنگ فرهنگی که امروز مردم و فعالان حوزه هنر انقلابی در آن درگیر هستند، بسیار سخت‌تر از جنگ هشت‌ساله دفاع مقدس است. ما در آن جنگ حتی یک وجب از خاک کشور را از دست ندادیم اما اکنون ۷۰ درصد خانه‌های ما آنتن ماهواره دارند و این یعنی دشمن توانسته است افکارش را به خانه‌های ما وارد کند.
وی افزود: متأسفانه انقلاب در واردکردن نیروهای نسل جدید به حوزه هنر دیر عمل کرد، به‌طوری‌که اکنون ما با کمبود هنرمند و خالق محصولات فرهنگی در عرصه هنر انقلابی مواجه هستیم و دچار شبیه خون فرهنگی شده‌ایم.
ده‌نمکی با اشاره به شبیه خون فرهنگی دشمن، خاطرنشان کرد: در دهه هفتاد و هشتاد، مقام معظم رهبری موضوع تهاجم فرهنگی و شبیه خون فرهنگی را مطرح کرد، شبیه خون فرهنگی یعنی کسانی که باید نگهبانان حوزه فرهنگ باشند، ولی در غفلت هستند و دشمن وارد خانه شده است.
وی با اشاره به اینکه ما امروز با یک جنگ خانه به خانه و نفربه‌نفر در حوزه فرهنگ مواجه هستیم، تأکید کرد: امروز باید بسیار عمیق‌تر از دهه اول انقلاب عمل کنیم، در دهه اول انقلاب احساسات و شور انقلابی باعث می‌شد خیلی از افراد خودشان را با اهداف و آرمان‌های انقلاب همسو کنند.
کارگردان فیلم اخراجی‌ها تصریح کرد: به‌عنوان‌مثال؛ قبل از ۲۲ بهمن سال ۵۷، خیلی از افراد بدون حجاب در تظاهرات شرکت می‌کردند و پس از انقلاب خودخواسته چادربه‌سر کردند، در مقابل در دهه ۷۰ و ۸۰ حجاب برخی‌ها کنار رفت.
باید آن چیزی را که دوست داریم با آرمان‌هایمان همسو کنیم
ده‌نمکی ابراز کرد: ما باید یاد بگیریم که علایقمان و آن چیزی را که دوست داریم با آرمان‌هایمان همسو کنیم تا بتوانیم هنر انقلابی را توسعه دهیم.
کارگردان سینما و تلویزیون اذعان کرد: اکنون ما شاهد این هستیم که شهر مشهد به‌عنوان شهری که مردم آن پیشرو نیروهای مذهبی است توانست چنین مراسمی را برگزار کند و در مساجد مشغول سازمان‌دهی جوانان برای کار در حوزه فرهنگ هستند و این امر مبارکی است.
ده‌نمکی بابیان اینکه سایر شهرها همچون مشهد باید در این راه قدم بردارند، عنوان کرد: شهرهای دیگر هم باید به مساجد به‌عنوان کانون‌های اصلی تفکر دینی و تربیت نیروهای مؤمن بنگرند و مانند مشهد عمل کنند، امیدوارم مسئولان رده‌های بالاتر بتوانند این حلقه‌های زنجیر را به هم متصل کنند.
وی با اشاره به اینکه آنچه قادر است کشور ما را در حوزه فرهنگ و هنر انقلابی متحول کند، کشف استعدادها است، گفت: من از مسئولان برگزاری این مراسم و مسئولان مساجد درخواست می‌کنم با کشف استعدادها در تمام حوزه‌ها و مرتبط کردن آن‌ها با کانون‌هایی که آثار حرفه‌ای در عرصه هنر تولید می‌کنند، خون تازه‌ای در رگ‌های هنر انقلاب بریزند.
کارگردان سینما بابیان اینکه امروز روز هنر انقلاب است، خاطرنشان کرد: شهید آوینی به‌عنوان یک نماد هنر متعهد، می‌تواند سنبل تربیت نیروهایی باشد که فعالان عرصه هنر انقلاب، مسئول تربیت این نیروها هستند.
ده‌نمکی عنوان کرد: هر آنچه امروز داریم و در این چند دهه خدا به ما داده است از کارهای فرهنگی درون مساجد است، یعنی دانشگاه و کتاب‌های آکادمیک هنر برای ما دستاوردی نداشته‌اند. کتاب‌ها فقط قالب‌ها، فرم‌ها و تکنیک‌هایی را به ما می‌آموزند که هرکسی می‌تواند خودش با خواندن کتاب یا توسط یک آموزشگاه خصوصی یاد بگیرد.
وی افزود: آنچه حوزه هنر انقلابی را متحول می‌کند و اعتراض دشمن را برمی‌انگیزد، محتوای این قالب‌های هنری است. این محتوا از پای منبر علما، از پای روضه‌های امام حسین(ع)، از نماز جماعت، از نماز اول وقت و اعتکاف درمی‌آید.
ورود به حوزه هنر مانند ورود به باتلاق است
ده‌نمکی تأکید کرد: ما باید نیروهای مؤمن و بچه حزب‌اللهی‌ها را در مساجد بامطالعه و با ذهنیت دادن وارد این حوزه کنیم، تا در آینده این کشور کسانی را داشته باشیم که بتوانند مطالبات و توقعات ما را در حوزه هنر برآورده کنند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ورود به حوزه هنر مانند ورود به باتلاق است، گفت: نکته مهمی که در این مسئله مطرح است این است که وقتی این نیروها وارد حوزه هنر شدند، نباید ارتباطشان با مساجد قطع شود. در غیر این صورت ورود به حوزه هنر مانند ورود به باتلاق خواهد بود، زیرا اقتضائات عالم هنر طوری است که حتی نیروهای مؤمن و بچه حزب‌اللهی‌ها را هم دچار تحول و استحاله می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: شهید آوینی می‌گوید؛ هر جا کار هست امکانات نیست و هر جا امکانات هست کار نیست، مساجد جایی است که در آن حداقل امکانات وجود دارد، اما خیلی از افرادی که امروز انقلاب از آن‌ها در حوزه هنر استفاده می‌کند، کسانی هستند که با مساجد رشد یافته‌اند.
کارگردان سینما و تلویزیون تصریح کرد: آن‌ها همان افرادی هستند که در اوایل انقلاب و پیش از انقلاب در مساجد پای منبر علمایی نشستند که بامطالعه در عالم هنر و فرهنگ سروکار داشتند و توانستند از آن‌ها افرادی بسازند که امروز بعد از ۳۰ سال هنوز انقلاب از همان‌ها استفاده می‌کند و فرد مناسب دیگری ندارند.
ده‌نمکی بابیان اینکه اکنون دینداری بسیار سخت‌تر از دهه اول انقلاب شده است، ابراز کرد: امروز اگر می‌خواهیم به داد انقلاب و کشور برسیم باید در مساجد روی ذهن نوجوانان کارکنیم و آنان را جذب هنر انقلابی کنیم تا شاید بتوانیم دو دهه دیگر از آن‌ها بهره‌برداری کنیم.
وی با اشاره به نقش مساجد در غنا بخشی به هنر، اظهار داشت: اگر ما در مسجد معنویت و ایمان خویش را بالا ببریم، هنری که از ما متبلور می‌شود هنر دینی خواهد بود. عالم هنر عالم کشف و شهود است، یعنی به دل هنرمند الهام می‌شود.
کارگردان فیلم اخراجی‌ها با اشاره به این سخن شهید آوینی که «فیلم حدیث نفس کارگردان است» گفت: این نفس می‌تواند نفس مطمئنه یا نفس اماره باشد.
ده‌نمکی در پایان عنوان کرد: امیدوارم که در سال‌های آینده از فعالان عرصه هنر انقلابی در مساجد آثاری خلق شود که گوی سبقت را از دست همه جریان‌های دیگر در حوزه محصولات فرهنگی بربایند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده