ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کارگردان تئاتر «تاریکی»: ملی یا غیر ملی بودن یک تئاتر مهم نیست

کارگردان تئاتر «تاریکی»: ملی یا غیر ملی بودن یک تئاتر مهم نیست

ایران نیوز آنلاین/ ظهر روز دوشنبه بیست و سوم فروردین‌ماه، نشست خبری نمایش تاریکی با حضور کارگردان، نویسندگان و جمعی از بازیگران این اثر و با توضیحاتی در خصوص ویژگی‌های کار و تفاوت آن با نمایش‌های گذشته آغاز شد.
عبدالله برجسته اظهار داشت: ملی یا غیر ملی بودن تئاتر مهم نیست، شاید گفته شود نمایش‌های ملی حمایت می‌شود، اما در عمل این‌طور نیست و از ویژگی کارکردن نمایشنامه‌های غیر ملی این است که هزینه نویسنده ندارد و نمایش‌نامه شناخته‌شده است.
کارگردان تئاتر تاریکی گفت: مشهد قطب دوم تئاتر ازلحاظ فنی است، اما می‌توان گفت ازلحاظ سخت‌افزاری قطب، سی و چهارم است.
وی در خصوص ویژگی‌های کار و نمایش‌نامه اظهار داشت: موضوع داستان این نمایش برگرفته از یک اتفاق و داستان تاریخی در زمان نادرشاه افشار است. باوجود تاریخی بودن داستان، نمایش به‌هیچ‌وجه جنبه تاریخی ندارد و کاملاً انسانی و رئالیستی است، اما از ویژگی‌های متفاوت این اجرا با دیگر اجراها، می‌توان به دوسویه بودن صحنه و آرایه ساده اشاره کرد.
در این نمایش بیشتر سعی داشتیم بر روی بازی‌ها و متن نمایش‌نامه و بازیگران توجه کنیم
برجسته در رابطه بااینکه با توجه به عدم وجود سالن اجرای دوسویه در مشهد، خود گروه مجبور به ساخت این فضا شد، گفت: ازجمله ویژگی‌های صحنه می‌توان گفت این کار برخلاف کارهای گذشته که دکورهای عظیم، ویژگی آن‌ها بوده، دکوری ساده دارد و در این نمایش بیشتر سعی داشتیم بر روی بازی‌ها و متن نمایش‌نامه و بازیگران توجه کنیم و کاری ساده و روان اما تأثیرگذار ارائه دهیم.
وی ادامه داد: در مشهد هیچ سالن دوسویه‌ای وجود ندارد و برای اجرای نمایش ما مجبور به ساخت این سالن بودیم و پس از اتمام نمایش باید آن را جمع کنیم، شاید اجرای این نمایش باعث ساخت سالن‌های دوسویه و حتی سه و چهار سویه در آینده شود.
برجسته در ادامه گفت: زمانی که متن نوشته شد برای ایجاد فاصله‌ای نزدیک‌تر میان مخاطب و بازیگر تصمیم بر این شد که نمایش به‌صورت دوسویه اجرا شود؛ چراکه این کار باعث می‌شود که مخاطب به صحنه اشراف داشته باشد.
وی تصریح کرد: در طول نمایش مخاطب اکثراً با نیم‌رخ بازیگران مواجه می‌شود و سعی شده در تمام موارد مانند قاب‌بندی، نور صحنه و… نقاط تأکید به‌گونه‌ای طراحی شود که برجسته‌تر باشد و درعین‌حال بازیگران، بازی روان و ساده‌ای نیز داشته باشند.
وی در خصوص حضور نمایش در جشنواره و کسب سه جایزه در حوزه بهترین بازیگر مرد، بهترین طراحی صحنه و بهترین طراحی پوستر اظهار داشت: یکی از بخش‌های جشنواره تحت عنوان تازه‌های تئاتر ایران، بخشی است که تئاتر به‌صورت اورجینال، ابتدا در آنجا اجرا می‌شود که نمایش تاریکی یکی از راه‌یافتگان به این بخش است.
کارگردان نمایش تاریکی با تأکید بر عدم‌حمایت مالی از سوی ارگان‌ها و با اشاره به اینکه درگذشته کارهای منتخب در این بخش از حمایت مالی نیز برخوردار بوده است، اما در سال‌های اخیر حمایت مالی حذف‌شده است، عنوان کرد: تغییرات سالن و هزینه‌های کار، تماماً بر دوش گروه بوده و هیچ ارگانی هیچ حمایت مالی نکرده است، تنها حمایت معنوی از سوی شرکت فراهنگ است که تبلیغات این مجموعه را بر عهده دارد، لذا امیدواریم استقبال و حمایت مردم جبران‌کننده هزینه‌ها باشد.
در ادامه جلسه حاتمی نژاد یکی از نویسندگان اثر در پاسخ به نحوه تغییرات وارده به متن برای اجرای عموم ابراز کرد: این تغییرات در برخی از منولوگ های نمایش است و همچنین برخی دیالوگ‌ها به متن اضافه‌شده اما اتفاق اصلی در خود کارگردانی اعمال‌شده است.
حوزه هنری مشهد در گذشته فعالیت بیشتری داشته است
رسول دشتی دیگر نویسنده نمایش‌نامه، با اشاره به اینکه نمایش‌نامه بیشتر فضا محور است، عنوان کرد: برهه واقعی از زمان افشار نیست، بلکه بیشتر بر روی شخصیت نادر فوکوس شده و احوال نادرشاه پس از کور کردن پسرش و جنون او را به نمایش کشیده و حتی مرگ نادر هم به صورتی متفاوت روایت‌شده است.
وی خاطرنشان کرد: در کنار شخصیت‌های واقعی حضور شخصیت‌های خیالی هم دیده می‌شود و درواقع این نمایش روایتی از یک داستان خیالی است.
این نویسنده در پاسخ به جدی نگرفتن نمایش‌نامه نویسی و یا ضعف چاپ آن‌ها و عدم وجود امنیت از دست‌کاری و چاپ نمایش به اسم دیگر افراد اذعان کرد: در فضای مجازی خطر کار کردن نمایش توسط دیگر افراد وجود دارد، اما درزمینه ی چاپ آثار، شاید به مرحله چاپ برسد اما پخش آن ضعیف است.
دشتی بیان نمود: حوزه هنری مشهد درگذشته فعال بوده است، اما امروزه آن‌طور که باید حمایت نمی‌شود، بااین‌حال معتقدم کارها باید بیشتر اجرا شوند اما به دلیل کمبود کارگردان سالن‌های تئاتر ما خالی است.
وی در خصوص اینکه اگر بخواهیم به تئاتر اهمیت بیشتری دهیم، باید دست کارگردان را بازتر گذاشت، افزود: در این نمایش و در تمام طول اجرا و در تمام صحنه‌ها میان نویسنده و کارگردان تعامل نظر بوده و این کار حاصل مشورت گروهی است.
در ادامه جلسه صولتی که جایزه بهترین بازیگر مرد ایران در جشنواره تئاتر فجر در سال گذشته را کسب کرده بود در خصوص نحوه ایفای نقش نادرشاه ابراز کرد: هیچ تکنیک خاصی در اجرا نقش به کار نبردم تنها به حرف‌های کارگردان و نویسنده‌ها گوش نمودم.
سپس جهان خواه یکی از بازیگران نمایش درباره فضای کاری با این گروه عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی این گروه که انگیزه مرا برای انجام کار بیشتر می‌کند این است که، زمان نوشتن نمایش‌نامه به شخصت های ایفاکننده نقش فکر می‌شود و این بسیار باارزش است.
وی با اشاره به اینکه مسئله ناراحت‌کننده‌ای که وجود دارد، عدم‌حمایت مالی از سوی مسئولان و درعین‌حال دیکته کردن نظرات خود به بچه‌های تئاتر است، عنوان کرد: مسئولان تنها سر می‌زنند و این هیچ ارزشی ندارد، چراکه خودمان دوستان بسیاری داریم که حمایت عاطفی کنند، تئاتر هیچ آورده مالی ندارد و فقط خاطرات خوش آن است که باقی می‌ماند.
در ادامه طراح پوستر در خصوص طراحی کار ابراز کرد: تمرکز جدی پوستر نمایش تاریکی بر روی نابینایی و عنصر تاریکی است، زیرا فضای پوستر اغراقی بین رنگ و سیاهی است و پس‌زمینه الهام گرفته از خط بریل است و شمایل کار نیز الهام گرفته از چهره واقعی پسر نادرشاه است.
در پایان عبدالله برجسته از هزینه‌های دوسویه کردن سالن نیز گفت که این کار هزینه‌ای در حدود ۱۰ میلیون تومان داشته است.
وی در خصوص بهای بلیت گفت: تهیه بلیط به‌صورت حضوری ۱۸ هزار تومان و به‌صورت اینترنتی ۱۵ هزار تومان است و در دو روز اول اجرا شامل ۲۰% تخفیف می‌باشد، همچنین در روزهای دوشنبه ۵۰% تخفیف دانشجویی نیز دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده