ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فردا نوشت: سید حسن خمینی؛ از کسوت استادی حوزه تا به تن کردن ردای سیاست حضور در انتخابات وظیفه یا هزینه سیاسی از بیت امام

فردا نوشت: سید حسن خمینی؛ از کسوت استادی حوزه تا به تن کردن ردای سیاست/ حضور در انتخابات وظیفه یا هزینه سیاسی از بیت امام

فردا/ متن پیش رو در فردا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

نام سیدحسن خمینی در ماه های اخیر به انحای مختلف پررنگ شده و اصلاح طلبان و رسانه های وابسته به آنها، وی را به عنوان نامزد مدنظر خود بارها معرفی کرده اند. تحلیل‌ها و یادداشت‌ها و گفتگوها درباره حضور نوه امام در بسیاری از سایت‌ها و رسانه‌های مکتوب منتشر شد. عده‌ای رسما از حسن خمینی خواستند در عرصه انتخابات مجلس خبرگان رهبری ورود کند و عده‌ای دیگر نیز مصرانه از او می‌خواهند، نه‌تنها در انتخابات شرکت نکند، بلکه شأن و جایگاه خود را حفظ کند. در این بین اظهارنظرهای متعددی درخصوص آمدن یا نیامدن خمینی جوان در میان فعالان و چهره های سیاسی مطرح شده است.

سید حسن خمینی کیست؟

سید حسن مصطفوی خمینی در 1351/5/1 در شهر قم دیده به جهان گشود. وی دوران تحصیلات ابتدایی را در نجف شروع می کند و در مدارس 19 دی و پارس (قم) و نیکان تهران ادامهمی دهد و نهایتا این دوره را در مدرسه حبیب ابن مظاهر جماران به پایان می برد. وی در سال 1368 تحصیلات حوزوی خود را شروع می کند و چهار سال بعد رسما به لباس روحانیت ملبس می شود. وی ابتدا در مدرسه رضویه و مدرسه کرمانیها مقدمات را خوانده و از سال 1372 به تحصیل در سطوح عالی می پردازد.

سید حسن خمینی دو سال بعد از ورود به حوزه علمیه قم (سال 1370) در مدرسه کرمانی ها تدریس مقدمات را شروع و در مدت 8 سال کتاب هایی نظیر: جامع المقدمات، سیوطی، مغنی اللبیب و مختصرالمعانی، معالم، شرح لمعه، منطق مظفر را تدریس کرده از سال 1379 به مدت 10 سال به تدریس سطوح عالی پرداخته و در این مدت کتاب هایی نظیر: رسائل، مکاسب محرمه، بیع، خیارات و کفایه را در کارنامه فعالیت های تدریسی خود دارد و بعض این کتب را حتی 2 یا 3 بار به تدریس نشسته است.

نوه امام از ابتدای دهه ۹۰ شروع به تدریس خارج اصول نموده که تا کنون ادامه دارد.

سید حسن خمینی در ردای رجل سیاسی

پس از انتخابات 88 و حوادث آن نام سید حسن خمینی بیش از گذشته بر سر زبان ها افتاد؛ اما جدی ترین مسئله ای که وی را به یکی از رجل های سیاسی در کشور تبدیل کرد دعوت از وی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بود که البته وی ترجیح داد به عرصه انتخابات وارد نشود و تنها در کنار هاشمی و خاتمی از کاندیدای مدنظر آنان در انتخابات حمایت کند


اختلاف بر سر آمدن؟

هر‌چند که برخی حامیان او مخالف حضورش در این انتخابات هستند. برخی در خفا و برخی ‌به صورت علنی گفته‌اند که بهتر است او نیاید. در همین رابطه محمد‌رضا تابش گفته است: «من شنیده‌ام که خود وی ملاحظاتی دارند و آن طور که امام راحل نزدیکان خودشان و مخصوصا سید‌احمدآقا و آقا مصطفی را در دوران خودشان از ورود به سیاست و تمایل داشتند که فرزندانشان کارهای حوزوی‌شان را ادامه دهند، بنابراین سید‌حسن هم معذورات این گونه‌ای دارند و تمایل ندارند وارد عرصه کار سیاسی و اجرایی شوند.»

آیا خدمت به اسلام، تشیع و ایران اسلامی فقط در نشستن بر کرسی خبرگان میسر است؟

قبل از او هم سایت خبری جماران که متولی اخبار مرتبط با بیت حضرت امام خمینی(ره) شناخته می‌شود، با انتشار یادداشتی با تیتر «درباره کاندیداتوری آیت‌الله‌‌حاج سیدحسن خمینی؛ حفظ ذخایر» ضمن رد ضرورت کاندیداتوری یادگار امام در انتخابات مجلس خبرگان، عملا این اتفاق را رد کرد.
سایت جماران در بخشی از یادداشتی که به نقل از «یک فعال سیاسی» منتشر کرده آورده است: چندی است که هنگام انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس ‌یا خبرگان (که در جایگاه خود از اهمیت بالایی برخوردار هستند)، عده‌ای از سر دلسوزی، برای ایجاد اتحاد و اتفاق ‌یا موفقیت یک طیف فکری، یادگار حضرت امام (قدس سره) آیت‌الله حاج سید‌حسن خمینی را به‌عنوان کاندیدا مطرح می‌کنند. قطعا این عزیزان در طرحشان نیت خیر دارند. لکن به این امر کمتر توجه می‌شود که ایشان در حال تدریس در عالی‌ترین کرسی‌های حوزه علمیه بزرگ قم است و مراحل عالی فقاهت را سپری می‌کند و یکی از ذخایر گرانبها برای آینده حوزه‌های علمیه، فقه، مرجعیت، تشیع و کشور است. ایشان می‌تواند نام امام خمینی (رحمت‌الله علیه) را تا مدت‌ها زنده نگه دارد. چه ضرورت ‌مهمی ما را وادار می‌کند که این ذخیره را به صحنه رقابت‌هایی بکشانیم که گه‌گاه توسط عده معدودی به عرصه تخریب و انتقام‌کشی تبدیل می‌شود؟! آیا خدمت به اسلام، تشیع و ایران اسلامی فقط در نشستن بر کرسی ریاست‌جمهوری، مجلس، خبرگان و... میسر است یا در جایگاه‌های دیگری هم می‌توان خدمت کرد‌؟ در بخش پایانی این یادداشت هم آمده است: «استفاده‌کردن شتابزده از ذخیره‌ای چون یادگار امام راحل، نه‌‌تنها سودی برای‌مان ندارد، بلکه سوختن سرمایه است. آیت‌الله حاج سید‌حسن خمینی (حفظه الله) با این نگرش سیاسی نسبت به جامعه و حوزه‌های علمیه، می‌تواند فراتر از خبرگان نقش‌آفرینی کند و فارغ از محدودیت‌های آن و با نگاه بیرونی، دیگران را از نظرات خود بهره‌مند گرداند.»

آروزی هاشمی رفسنجانی برای سید حسن

در این میان اما یکی از حامیان اصلی کاندیداتوری سید حسن خمینی در انتخابات خبرگان قطعا اکبر هاشمی است. او در یکی از مهمترین اظهاراتش در این مورد گفته است: «حاج حسن آقا واقعا هم صلاحیت بالایی و هم وظیفه دارند. ایشان در وضعی نیست که بتواند نسبت به آینده کشور ‌بی‌تفاوت بگذرد. منتها تکلیفش را خودش می‌داند. ما نمی‌توانیم به ایشان تکلیف کنیم. ولی من نظرم را می‌دهم که بهتر است بیاید. معلوم نیست که ما در دنیا باشیم. الان نوبت آنهاست و باید بیایند که از انقلاب حفاظت کنند.»

مردم علاقه مند حضور یادگار امام در مسائل سیاسی و اجتماعی هستند


پیش‌تر نیز غرویان که از اعضای جامعه مدرسین است و از نزدیکان سیاسی به هاشمی‌رفسنجانی در دیدار با سید‌حسن خمینی در خصوص انتخابات خبرگان خبر داده و درباره محتوای این دیدار گفته بود: «ایشان می‌گفتند که در حال ارزیابی و رصد هستم که آیا صلاح هست وارد انتخابات شوم یا نه. هنوز به تصمیمی‌ نرسیده‌اند اما دغدغه این مسئله را دارند که در حال فکر و سنجش فضا هستند تا به تصمیم‌ نهایی برسند. البته من به خودشان گفتم عقیده من این است که ایشان وارد انتخابات شوند؛ چرا که مردم بسیار علاقه دارند یادگار امام در مسائل سیاسی و اجتماعی حضور بیشتر و فعالیت پررنگ‌تری داشته باشد. یکی از مواردی که مقام معظم رهبری هم بدان تاکید بسیار کردند، حق مردم است که امروز همین مردم می‌خواهند سیدحسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان حضور پیدا کند.»

نباید ظرفیت نام امام در رقابت های انتخاباتی هزینه شود

اما در اظهارنظری دیگر امیرمحبیان در مصاحبه ای در پاسخ به این سوال که چرا یک عده مخالف حضور سید حسن خمینی در رقابت های سیاسی هستند؟ گفته است: «بعضی ها فکر می کنند نباید ظرفیت خاندان امام ترجمه به رای یک جریان سیاسی شود. گروهی معتقدند رقابت ها در خبرگان بیشتر از سیاسی بودن علمی است؛ بنابراین باید افراد را فارغ از انتسابشان از لحاظ علمی برای وظیفه مهمی که پیش رو دارند؛ برگزید. بعضی بر این باورند که نباید سید حسن خمینی درون بازی طراحی شده از سوی اصلاح طلبان یا از منظر آنها آقای هاشمی وارد صحنه شود. اما من ضمن احترام شخصی که برای آقای سید حسن و نگرش بازش دارم ولی معتقدم که سیدحسن نباید عجله کند. سیاست ما بسیار پیچیده و چند لایه است؛ آنهایی که برای ورود او عجله دارند اوضاع را از منظر مصالح خود می بینند؛ به سید حسن از منظر یک دوست و خیرخواهش توصیه می کنم اولا شدیدا روی ظرفیت های علمی خود و مشروعیت خود بین علما کار کند؛ او باید عناوین علمی را بر حسب مقبولیت علمی طبیعی بدست آورد والا عناوین روزنامه ای عمقی ندارد. دوم این که مسیر روشن امام پیش پای اوست؛ اگر تهذیب نباشد علم توحید هم مفید نیست. به سید عزیز توصیه دارم تهذیب را زیر نظر علمای عامل دنبال کند. بدون تهذیب هر گام سیاست، گامی بسوی جهنم خواهد بود. او در عین جای دیگری از این مصاحبه گفته است: اما گاهی احساس ضرورت های کاذبی پدید می آورند تا از افراد، رفتارهای مطلوب خودشان را استخراج کنند. نباید ظرفیت نام امام که باید با ظرافت استفاده شود در رقابت های انتخاباتی هزینه شود.»

حسن خمینی محبوبیت هر دو جناح را دارد

روزنامه اعتماد نیز در این مورد نوشته است: «از ماهها پیش که هنوز حسن خمینی برای این انتخابات همین اعلام آمادگی تلویحی را هم نداشت، حامیان او تخمین میزدند که در صورت کاندیداتوری نوه حضرت امام او رای اول مجلس خبرگان رهبری را کسب میکند؛ مجلسی که شاید با حضور چهرهای همچون سیدحسن خمینی با چهرههای جوانتر دیگری نیز آغاز به کار کند. حسن خمینی محبوبیت هر دو جناح را دارد. میگویند تصویر عینی ٢٠سالگی جدش است و محبوبیتش به دلیل موضعگیریهای سالهای اخیرش بیشتر هم شده است. حال باید دید که سیدحسن خمینی چقدر احساس نیاز به حضور در انتخابات مجلس خبرگان میکند.»

سید حسن خمینی قطعا در انتخابات مجلس شرکت نخواهد کرد

در اظهارنظری دیگر رسول منتجبنیا قائممقام حزب اعتماد ملی نیز گفته است: «ایشان قطعا در انتخابات مجلس شرکت نخواهد کرد، اما امکان حضورش در انتخابات خبرگان بعید نیست. بالاخره ایشان بهعنوان یادگار امام خمینی(ره) شأن بالایی دارند و به پشتوانه بیت شریف امام(ره) برای همه محترم است و مردم قبولش دارند و کسی به خودش اجازه نمیدهد نسبت به نوه امام کمترین کوتاهی داشته باشد.»

اما در واکنش دیگری هاشم هاشمزاده هریسی نیز گفته است: «سیدحسین خمینی بهعنوان یک شهروند و یک روحانی فاضل، با وقار و خوشفکر و هم بهعنوان نوه حضرت امام(ره) حق دارد کاندیدا شود و نه تنها مشکلی ندارد بلکه حق شهروندی و روحانیت ایشان است چرا که میخواهد به نظامی که پدر بزرگش تاسیس کرده است، خدمت کند؛ امر خیری است اگر خواست کاندیدا شود و اگر نخواست هم شاید کارهای دیگری را در نظر دارد و این تصمیم در اختیار ایشان است.»

فصل الخطاب سید حسن خمینی

اما شخص سید حسن خمینی در سخنانی تلویحا به همه درخواست‌هایی که از او شده پاسخ داده است. وی در سخنانی گفته است: «امام به ابوی ما وصیت کردند که «نمی‌گویم در جمهوری اسلامی کاری را قبول نکن، اگر لازم شد همه کار بکن و هر مسئولیتی را قبول کن؛ اما اگر دیگران هستند بگذار آنها انجام دهند». بنابراین، اگر روزی لازم شد که من کاری را انجام دهم در اینجا شانه خالی کردن کار غلطی است، زیرا مصلحت‌سنجی شخصى و عافیت‌طلبی با اندیشه امام و آرمان‌های ما سازگار نیست. وقتی عده‌ای جان و مال خود را در راه انقلاب فدا کردند، در صورت لزوم انسان باید در این مسیر آبرو و همه سرمایه خود را در طبق اخلاص بگذارد، ولی اگر کسانی هستند که مسئولیت را بهتر انجام دهند، بگذاریم آنها انجام دهند.»

به هرحال باید تا ۴ دی ۹۴ منتظر ماند و دید تا سید حسن خمینی چه تصمیمی خواهد گرفت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده