ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش شدید قیمت‌‌ میگو در بازارهای جهانی

کاهش شدید قیمت‌‌ میگو در بازارهای جهانی

مهر/ دبیرکل اتحادیه آبزیان از کاهش حدود ۵۰ درصدی قیمت جهانی میگو در ۲ سال اخیر خبر داد و گفت: قیمت این محصول در بازار جهانی نسبت به سال قبل بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افت کرده است.

علی اکبرخدایی با اشاره به کاهش قیمت جهانی میگو، اظهارداشت: قیمت‌های جهانی این آبزی نسبت به سال ۹۲ بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سازمان شیلات توصیه می‌کرد تولید میگو امسال به ۳۰ هزار تن برسد، افزود: به دلیل کاهش قیمت‌های جهانی پرورش دهندگان برخلاف توصیه شیلات، میزان تولید را کاهش دادند.

دبیرکل اتحادیه آبزیان اضافه کرد: برهمین اساس، صنعت برای تولید حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تن میگوی پرورشی برنامه‌ریزی کرد تا مشکلی در زمینه بازاریابی و عرضه محصول به بازارهای جهانی پیش نیاید.

خدایی با اشاره به شیوع مجدد بیماری لکه سفید میگو در بوشهر و خوزستان، گفت: متاسفانه این موضوع سبب کاهش تولید میگوی پرورشی به ۱۲ تا ۱۳ هزار تن شد و بین ۴ تا ۵ هزار تن از تولیدمان را از دست دادیم.

وی درباره شرایط صادراتی میگو در سال‌جاری ادامه داد: خوشبختانه به دلیل تنظیم میزان تولید با صادرات، جز پایین بودن قیمت، مشکل خاص دیگری در این زمینه نداریم.

دبیرکل اتحادیه آبزیان، مقاصد صادراتی میگوی ایرانی را مورد اشاره قرار داد و گفت: کشورهای جنوب شرق آسیا از جمله چین، ویتنام و تایلند، کشورهای عربی مانند امارات، مصر، لبنان و کویت، کشورهای اروپایی عمدتا ایتالیا و اسپانیا و برخی کشورهای دیگر از جمله مکزیک مقاصد صادراتی این محصول هستند، ضمن اینکه روسیه نیز مشتری جدیدی است و ما برنامه مفصلی برای این بازار داریم.

خدایی با اشاره به پیامدهای توافقات هسته‌ای و لغو تحریم‌ها، اظهارامیدواری کرد: اروپا که خریدار اصلی میگوی ایرانی بوده با رفع مشکلات بانکی ایجاد شده، مجددا در جمع خریداران قرار بگیرد و توسعه زیادی در این زمینه برای کشور حاصل شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت تولیدمیگوی کشور در شرایط فعلی حدود ۵۰ هزارتن است، گفت: در صورتی که بازارهای صادراتی گسترش یابد، این تولید حتما انجام خواهد شد.

خدایی درباره میزان صادرات افزود: معمولا بیش از ۵۰ درصد میگوی پرورشی کشور صادر می‌شود و سال گذشته که میزان تولید این آبزی ۲۲ هزار تن بود، حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن آن صادر شد، ضمن اینکه از حدود ۱۲ هزار تن تولید امسال نیز بیش از ۷ هزار تن آن صادر می‌شود.

دبیرکل اتحادیه آبزیان کشور همچنین روند رو به رشد مصرف میگو در بازار داخل را مورد اشاره قرار داد و افزود: سال گذشته بین ۷ تا ۸ هزار تن و امسال نیز حدود ۴ تا ۵ هزار تن از میگوی تولیدی در بازار داخل مصرف خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده