ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ناسا به دنبال آزمایش فناوری بادبان خورشیدی

ناسا به دنبال آزمایش فناوری بادبان خورشیدی

ایسنا/ سیستمی که حرکت فضاپیما را با دفع پروتون‌های درون باد خورشیدی تامین می‌کند، می‌تواند انسان را در کسری از زمان کنونی به لبه منظومه شمسی برساند.
ناسا کار آزمایش اجزای یک سیستم نیروی محرکه جدید را آغاز کرده که می‌تواند فضاپیما را با کمک باد خورشیدی به فضای میان‌ستاره‌ای ببرد.
این سیستم که سیستم حمل و نقل سریع الکترواستاتیک هلیوسفر نام دارد، از 10 تا 20 سیم آلومینیومی لخت دارای بار الکتریکی تشکیل شده که از مرکز یک فضاپیما برای ایجاد یک بادبان الکتریکی کروی بیرون می‌آیند. این سیم‌ها بطور الکترواستاتیکی به دفع پروتون در حال حرکت سریع در باد خورشیدی می‌پردازند و حرکت ایجاد شده، نیروی محرکه فضاپیما را تولید می‌کند.
خورشید با سرعتهای بسیار زیاد -400 تا 750 کیلومتر در ثانیه – به انتشار پروتون و الکترون در باد خورشیدی می‌پردازند. بادبان خورشیدی از این پروتون‌ها برای پیشرانش فضاپیما استفاده خواهد کرد.

هر رشته سیم تنها یک میلیمتر ضخامت داشته اما طول آن حدود 20 کیلومتر است. فضاپیما در هر ساعت یکبار چرخیده و نیروهای گریز از مرکز، سیم‌ها را در جای خود می‌کشند. این خوردوی فضایی با تعدیل ولتاژ هر سیم هدایت شده و نیروی اعمال شده به بخش‌های متفاوت بادبان الکتریکی را تغییر می‌دهد.
آزمایشات در سیستم آزمایش محیط خورشیدی شدید در مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا برای کشف سرعت برخورد پروتون و الکترون با یک سیم دارای بار مثبت طراحی شده‌اند.
یک سیم فولاد ضدزنگ در یک محفظه پلاسمای کنترل شده در فضایی قرار خواهد گرفت که از رفتار سیم آلومینیومی در فضا تقلید خواهد کرد.
مهندسان از این داده‌ها برای ارتقای مدل‌های خود استفاده خواهند کرد که در نهایت در مقیاس بزرگتر ساخته خواهند شد.
دانشمندان انتظار دارند این سیستم بسیار سریع باشد. فضاپیمای وویجر 1 ناسا 35 سال طول کشید تا به هلیوسفر رسید، اما بادبان خورشیدی ناسا می‌تواند زمان این سفر را تا کمتر از یک سوم کاهش دهد. همچنین از بادبان الکتریکی می‌توان برای مسیرهای کوتاهتر مانند سیارات درون منظومه شمسی استفاده کرد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X