ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ترددهای مشکوک

ترددهای مشکوک

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

جک استراو وزیر امور خارجه سابق و نماینده فعلی پارلمان انگلیس در سفری به ایران از شهرهای یزد، شیراز و اصفهان بازدید کرد و این سفر وی با مخالفت‌های بسیاری همراه شد.
این در حالی است که استراو یک چهره شناخته شده انگلیسی است و برخی از کارشناسان عقیده دارند او یکی از رابط‌های اصلی اطلاعاتی انگلستان با محیط داخلی ایران بشمار می‌رود از این‌رو تلاش برای عادی‌سازی این سفر وی از جانب برخی از محافل سیاسی نگران‌کننده به نظر می‌رسد.
پیش از این یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه در اظهار‌نظری عجیب سفر جک استراو به ایران را سفری شخصی و در تور گردشگری قلمداد کرده است.
سفر استراو که با مخالفت‌های دانشگاهیان، بسیج دانشجویی و علما روبرو شده است البته فقط یکی از نمونه‌هایی از مسئله نگران‌کننده «افزایش ترددهای مشکوک» به ایران است.
شواهد بیشتری در ماه‌های گذشته به دست آمده که نشان می‌دهد گویا بخشی از پروژه نفوذ در قالب سفرهای مشکوک گردشگری و تجاری به ایران در حال رخ دادن است؛ برای نمونه همین چندی پیش شاهد گشت و گذار ۱۴ روزه یک خبرنگار رژیم صهیونیستی در ایران بودیم، وی در این سفر گزارش‌هایی برای روزنامه یدیعوت آحارونوت تهیه کرده بود.
هیئت‌های تجاری آمریکا به راحتی به ایران سفر کرده و در رستوران‌های تهران جشن می‌گیرند، توماس اردبرینک خبرنگار نیویورک تایمز در تهران در ارتباط با سفر یک هیات تجاری آمریکایی در اوایل امسال به تهران نوشته است: «تاجران آمریکایی آزادانه در خیابان‌های تهران قدم می‌زنند و آب هویج می‌خورند».
همچنین در ماه‌های گذشته تعداد زیادی از ایرانیان شاغل در اندیشکده‌های غربی وارد ایران شده و برای کارفرمایان خود گزارش‌هایی از محیط داخلی ایران تهیه کرده‌اند.
کارشناسان اطلاعاتی در تهران عقیده دارند هدف اصلی این سفرها برآورد افکار عمومی ایران درباره دو مسئله برجام و انتخابات است.
دو سال پیش نیز رئیس هیئت پارلمانی اروپا در سفر به تهران با دو تن از محکومان امنیتی فتنه ۸۸ ملاقات کرد.
شرکت‌های متعدد غربی از جمله برندهای امریکایی هم در تلاش برای افتتاح نمایندگی‌های خود درایران هستند و خبر‌ها حکایت از ثبت شرکت کینگ برگر امریکا در ایران دارد.
در این رابطه نماینده مردم شیراز با بیان اینکه سفر جک استراو به فارس مورد تایید نبود، گفت: مقامات ارشد فارس در مورد اهداف سفر جک استراو به شیراز به مردم، دانشجویان و رسانه‌ها توضیح دهند.
سیدحسین ذوالانوار با اشاره به سفر وزیر پیشین امور خارجه انگلیس به شیراز اظهار داشت: حضور جک استراو همزمان با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در شیراز مایه تعجب و نگرانی است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: شیرازی‌ها مردمانی خونگرم و میهمان‌نواز هستند و شهروندان کشورهای دیگر نیز همواره از سفر به شیراز خاطرات خوب و به‌یادماندنی داشته‌اند اما سفری که برای تأمین برخی اهداف خاص صورت گرفته باشد، مورد تایید نبوده و انتقاد از این سفر را نباید به‌حساب عدم استقبال مناسب از میهمانان خارجی گذاشت.
ذوالانوار همچنین تصریح کرد: در حالی‌ که هنوز در حافظه تاریخی ملت ایران، وقایع تلخ سال ۸۸ و نقش دولت انگلیس در این حوادث به یاد مانده است، حضور استراو در روز تاسوعا و عاشورا در شیراز آن‌هم با عنوان گردشگری و با تبلیغات فراوان رسانه‌ای چه وجهی دارد؟
وی ادامه داد: انتشار برخی اخبار در مورد احتمال دیدار وی با برخی جریانات سیاسی اصلاح‌طلب این استان نیز بر حجم این نگرانی‌ها افزوده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به خطر نفوذ دشمن گفت: یکی از مواردی که رهبر معظم انقلاب بارها بر آن تأکید داشته‌اند، مراقبت در مورد احتمال نفوذ و اثرگذاری منفی توسط دشمن است.
ذوالانوار در ادامه سخنان خود تصریح کرد: این خطر همواره وجود دارد که در لوای برنامه‌هایی که جنبه گردشگری و توریستی دارد، حرکت‌هایی توسط دشمنان انجام شود که در نهایت به منافع ملی و مصالح عمومی کشور لطمه بزند.
نماینده مردم شیراز در پایان سخنان خود مسئولان ارشد فارس را مخاطب قرار داد و افزود: بنا بر آنچه گفته شد، از مقامات ارشد سیاسی این استان می‌خواهیم به مردم، دانشجویان و رسانه‌ها در مورد اهداف سفر جک استراو توضیح دهند.
از سوی دیگر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز انگلیس با باز شدن سفارت در تهران و ورود جک استراو به اصفهان و دیگر استان‌ها فتنه بزرگ‌تر را تعقیب می‌کند و کلید می‌زند و با عناصری که دارند ارتباط برقرار و بستر نفوذ را در آینده فراهم می‌کنند.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد سالک پیرامون سفر جک استراو به اصفهان اظهار داشت: جک استراو عامل بسیار از جنایات در کشورهای اسلامی است که بر اساس برنامه‌ای وارد استان‌های کشور شده است. وی افزود: پیش‌بینی ما این است که این برنامه دقیقاً بر‌اساس اهدافی است و آن اهداف در جریان به‌دنبال نفوذ در لایه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درست است که سفر جک استراو در قالب یک هیئت گردشگری است اما این سفر بدون هدف نمی‌تواند باشد، تصریح کرد: انگلستان استعمار پیر است و سابقه بسیار بدی در ارتباط با جمهوری اسلامی دارد، هیچ زمان قطعاً قابل اعتماد نیست.
وی بیان کرد: انگلیس با سفارتی که در تهران باز شده، همچنان که در فتنه ۸۸ نقش اساسی به‌عهده داشت، امروز هم با بازگشایی این سفارت و با ورود جک استراو به اصفهان و دیگر استان‌ها، فتنه بزرگ‌تر را تعقیب می‌کند و کلید می‌زند و با عناصری که دارند ارتباط برقرار و بستر نفوذ را در آینده فراهم می‌کنند.

نقش سیاه انگلیس
سفر استراو در حالی به ایران انجام می‌شود که مردم ایران هنوز خوش‌رقصی‌های ایادی این کشور در عاشورای سال ۸۸ و حرمت‌شکنی اباعبدالله(ع) را به‌یاد دارد، ما هنوز فتنه‌انگیزی‌های انگلیس خبیث را در غائله ۷۸، در تجهیز صدام، در کودتای۲۸ مرداد سال۳۲ در حمایت از دیکتاتوری پهلوی اول و دوم بیاد دارند.
از این‌رو بسیاری از صاحب‌نظران عقیده دارند که حال که با تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای امنیت ملی و همچنین ابلاغ فرامین مقام معظم رهبری و شروط نه‌گانه ایشان، تعاملات ایران با دنیای غرب و آمریکا صرفا در موضوع هسته‌ای روبه فزونی است، باید هوشیار بود و تحرکات مخفیانه دولت‌های غربی و استعمارگر را به دقت رصد نمود تا برجام به مثابه دروازه نفوذ همه جانبه برای دول استکباری تعریف نشود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها خطر نفوذ فرهنگی و سیاسی جبهه تقسیم کار شده استکبار را به دولت و ملت گوشزد نموده و خطرات و تبعات این نفوذ به بهانه توافق هسته‌ای را که خواسته دولت‌های استعماری از جمله انگلستان است را تذکر داده‌اند. رژیم استعماری انگلیس نیز همواره در تاریخ سیاه خود در صدد نفوذ فرهنگی-سیاسی به اقصی‌نقاط جهان بالاخص کشورهای اسلامی بوده است و سابقه درخشانی در میان مردم کشورمان ندارد وباید مراقب بود تا دشمنی که از در رانده شده ، از پنجره قصد ورودنکند.
از سوی دیگر جای این سوال مطرح است که آیا مردم ایران و سیاستمداران ایرانی نیز می‌توانند به راحتی به شهرهای مختلف انگلیس یا دیگر کشورهای غربی سفر کنند و به راحتی با طبقات مختلف مردم جلسه بگذارند؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X