ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«بهرام‌گور» در فهرست موقت ثبت جهانی

«بهرام‌گور» در فهرست موقت ثبت جهانی

ایسنا/ مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، از اضافه شدن محوطه «بندیان درگز» خراسان رضوی در فهرست موقت میراث جهانی یونسکو خبر داد.
اواسط سال گذشته فرهاد نظری - مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی - از به‌روز شدن فهرست موقت ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو خبر داده بود که بر مبنای آن با ارائه‌ حدود 100 پرونده‌ی جدید، تعداد این پرونده‌ها به 149 پرونده‌ موقت در یونسکو می‌رسد.
این پرونده‌ها در حالی امسال به‌روز می‌شوند که آخرین‌بار در سال 2008 نسبت به به‌روز رسانی‌ها آن‌ها اقدام صورت گرفته بود.
نظری با اشاره به اضافه شدن یک محوطه‌ جدید به فهرست صدتایی پرونده‌های موقت در این زمینه به ایسنا گفت: در بازدیدی که چند روز پیش با مهدی رهبر، باستان‌شناس پیشکسوت به محوطه تاریخی «بندیان درگز» خراسان رضوی داشتیم، این محوطه به طور کامل بررسی و با توجه به شواهد موجود نام این محوطه نیز به لیست پرونده‌های موقت ثبت جهانی یونسکو اضافه می‌شود.
وی مجموعه‌ ساسانی «بندیان درگز» را یک سایت تاریخی کهن دانست که با توجه به شاخصه‌های مهمی که در خود دارد قابلیت قرار گرفتن در فهرست موقت ثبت جهانی را دارد.
او تعلق یافته‌های حاصل از 11 فصل کاوش انجام شده در این محوطه‌ی تاریخی به یک دوره‌ی تاریخی را از مهمترین دلایل انتخاب این سایت به عنوان سایت جهانی دانست و ادامه داد: در بررسی‌هایی که مهدی رهبر، باستان‌شناس پیشکسوت در 11 فصل کاوش در این محوطه انجام داده، یافته‌های به دست آمده از این محوطه مربوط به دوره‌ی ساسانی یا حکومت بهرام پنجم (بهرام گور) است.
او در ادامه با اشاره به سفر خود با مهدی رهبر - باستان‌شناس پیشکسوت - به محوطه تاریخی بندیان درگز خراسان رضوی اظهار کرد: مجموعه ساسانی بندیان درگز یک سایت تاریخی کهن است که با توجه به شاخصه‌های مهمی که در خود دارد باید به آن توجه ویژه‌ای داشت، چون نخست همه آثار این دوره که یافت شده‌اند متعلق به یک دوره تاریخی هستند و از لایه‌های مختلف تاریخی نیستند.همه آثار متعلق به دوره ساسانی یا حکومت بهرام پنجم (بهرام گور) است.
وی کشف تصویرنگاره‌ای از گچ که مشابه تصاویر «انیمیشن» است را از عوامل دخیل دیگر در این زمینه عنوان کرد و گفت: در کاوش‌های انجام شده در این محوطه آتشکده‌ای کشف شد که دیوار آن تصویرنگاره‌ای با مصالح گچ‌بری دارد که داستان پیروزی «بهرام گور» بر هپتالی‌ها (قوم مهاجم شمال خراسان) را به تصویر کشیده است.
به اعتقاد نظری، این دیواره نگاره، تنها نقش برجسته‌ی «تم» داستان‌دار موجود در کشور است، چون از شروع بیرون آمدن بهرام‌گور به قصد شکار تا شکست پادشاه هپتالی‌ها و تاج‌بخشی یک شخص دیگر جای او را روایت می‌کند، بنابراین می‌توان آن را یک پویا نمایی دانست چون چیزی شبیه به «انیمیشن» است.
او این تصویرنگاره‌ را به دلیل پویانمایی خاص دوره‌ی ساسانی حائز اهمیت برای ثبت جهانی دانست.
وی افزود: به گفته‌ی دکتر رهبر، این روایت روی دیوار با روایت تاریخ طبری و منابع دیگر کاملا تطابق دارد، بنابراین یک سند مسجل است که یک واقعه‌ی تاریخی را به تصویر کشیده و با توجه به داستان‌های موجود این ماجرای تاریخی در تاریخ ایران تایید می‌شود، بنابراین دیگر کسی نمی‌تواند بگوید داستان بهرام گور یک روایت، قصه یا افسانه است،‌چون یک ماجرا را در تاریخ ایران تائید می‌کند.
او همچنین به کشف یک آتشدان گچ‌بری شده سالم در این محوطه‌ی تاریخی اشاره کرد و گفت: تصویر آتشدان درست مشابه آنچه در آتشکده قرار دارد، روی دیوار نگاره‌ وجود دارد، بنابراین به دلیل آنچه در این محوطه کشف شده و اهمیتی که دارند، در فهرست موقت برای ثبت جهانی به یونسکو پیشنهاد می‌شود. محوطه‌ تاریخی «بندیان درگز» در شمال خراسان رضوی نزدیک به مرز ترکمنستان قرار دارد. این محوطه تاریخی توسط دکتر مهدی رهبر در یازده فصل کاوش شده است. هر کشوری که عضو کنوانسیون 1997 میلادی است‌، می‌تواند آثار تاریخی خود با موضوع طبیعی و تاریخی در سطح کشور را در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند.
بنابراین هر کشور با داشتن یک سهمیه‌ی سالانه در میراث تاریخی و یک سهمیه‌ی سالانه در میراث طبیعی، آثار خود را به ثبت می‌رساند، که برای انجام این کار آن اثر باید نخست در فهرست موقت میراث جهانی ثبت شده باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X