ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: نگرانی عربستان ازنزدیکی ایران و آمریکا

آرمان نوشت: نگرانی عربستان ازنزدیکی ایران و آمریکا

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

آنچه دیپلمات‌ها و وزارت خارجه کشورهای مختلف از جمله کشورمان باید در عرصه بین‌المللی در نظر گیرند؛ احترام به قواعد بین‌المللی، احترام به کنوانسیون‌های بین‌المللی و از جمله احترام به کنوانسیون دیپلماتیک وین است که برطبق این کنوانسیون محل سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها و دیپلمات‌ها تحت قیمومت کشور میزبان هستند. ایران مطمئن باشد تا زمانی که عربستان خسته و ناامید نشود به اقدامات بی‌سرانجام خود ادامه می‌دهد و سعی می‌کند با پول هم که شده کشورهای کوچکی مثل سومالی، سودان وجیبوتی را بخرد و نمایشی راه بیندازد که نشان دهد این کشورها هم با ایران قطع رابطه کرده‌اند تا به عملکرد خود اعتبار ببخشد. ایران باید در مذاکراتی که مربوط به سوریه و یمن است در زمینه‌های مورد بحث در مذاکرات، سفت و سخت بر مواضع خود بایستد تا عربستان قادر نباشد از طریق اعمال فشاری که در جریان حمله به سفارتخانه‌اش، به ایران وارد می‌کند در صحنه سوریه یا یمن امتیاز بگیرد. ایران باید مطمئن باشد که عربستان به زیاده‌خواهی‌اش ادامه می‌دهد مگر اینکه ببیند زورش نرسد. ایران باید روابطش را با قدرت‌های بزرگ بهبود ببخشد. عربستان فقط در سایه خرابی و تضعیف روابط ایران و غرب است که می‌تواند زیست بین‌المللی داشته باشد و به عبارتی قدرقدرتی کند. اگر روابط ایران با آمریکا و اروپا خوب باشد عربستان هیچ محلی از اعراب ندارد و حتی باعث خواهد شد این کشور به خاطر نقض حقوق بشر، کشتار دسته‌جمعی 47نفر زندانی سیاسی و کشتار دسته‌جمعی در یمن و... محکوم شود. روابط ایران و آمریکا پتانسیل بهبود و گسترش دارد اما به نظر می‌رسد مسئولان امر اراده‌ای برای این کار ندارند و آن را توصیه نمی‌کنند بلکه نظر منفی هم دارند وگرنه از لحاظ گسترش روابط و رفتار بین ایران و آمریکا زمینه بسیار مساعدی فراهم است و این رابطه می‌تواند در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی و بانکی و... گسترش پیدا کند. بعید می‌دانم شکایت دولت از عاملان حمله به سفارت عربستان به نتیجه خاصی برسد و حتی اگر به نتیجه‌ای هم برسد باز تفکر تندروی از کشور رخت برنخواهد بست و باز هم در فرصت دیگری داستان تکرار می‌شود مگر اینکه یک تصمیم جامع در تمام سطوح گرفته شود و همه همداستان باشند که جلوی این کارها را بگیرند تا مقصران و کسانی که سبقه چنین اقداماتی را دارند تشویق نشده و دیگر کارشان را تکرار نکنند.

*سیدعلی خرم

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده