ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزیده‌ای از اخبار مطبوعات ایران فرمایشات رهبری؛ خطوط قرمز برای منتقدان و مذاکره کنندگان

گزیده‌ای از اخبار مطبوعات ایران/ فرمایشات رهبری؛ خطوط قرمز برای منتقدان و مذاکره کنندگان

آخرین خبر/ گزیده ای از مهمترین رویدادها و اخبار مطبوعات روز شنبه به شرح زیر می باشد:

اعتماد – کاظم جلالی در یادداشتی باعنوان«فرمایشات رهبری؛ خطوط قرمز برای منتقدان و مذاکره کنندگان» نوشت: به طور کلی می توان گفت که رهبری معظم یک بار دیگر خطوط قرمز کلی را تبیین کردند؛ هم برای منتقدان و هم برای مذاکره کنندگان. از این پس تیم مذاکره کننده هسته ای می تواند با شفافیت بیشتری حرکت کند و ضمنا قطعا خواهند توانست از بیانات رهبری در مذاکرات به شکل مفیدی استفاده کنند. به هر حال طرف مقابل هم باید بداند که اگر خطوط قرمز رهبری در نتیجه مذاکرات لحاظ نشود، افقی برای رسیدن به نتیجه مطلوب وجود نخواهد داشت. در عین حال درباره منتقدان هم ایشان اشاره فرمودند که موضع گیری ها باید در چه چارچوبی انجام شود و با چه شیوه ای در منظر افکار عمومی طرح شود.

اطلاعات- این روزنامه در گزارشی از «تأکید ایران و چین بر گسترش همکاری های نفتی دو جانبه» خبر داد و نوشت: ایران و چین ضمن تاکید بر گسترش همکاری های نفتی پس از لغو تحریم ها، درباره افزایش صادرات نفت ایران به پکن و توسعه میدان نفتی یادآوران به توافقاتی دست یافتند. همچنین بحث و تبادل نظر درباره فاز یک و دو میدان نفتی مشترک یادآوران از دیگر موارد مطرح در این دیدار بود که هر دو مقام حل سریع مسایل باقی مانده درباره این طرحها را خواستار شدند.

آفتاب یزد – این روزنامه در مطلبی باعنوان «لزوم تعامل نفتی با چین علی رغم بدقولی ها» به سفر اخیر وزیر نفت به چین و مزایای تحکیم تعامل نفتی ایران و چین پرداخت و نوشت : برخلاف آنکه بسیاری می پندارند ، چین می تواند در برخی کالاها و صنایع نیز برای ما یک فرصت به شمار بیاید . فرصتی که همیشگی است و شاید ارتباط چندانی به این که آیا توافقات آتی بر سرمسائل هسته ای و در ادامه آن لغو تحریم ها صورت بگیرد یانه ، نداشته باشد . چه بسا با بهبود روند صادرات کشور در صورت توافق و همچنین افزایش تولید و صادرات نفت کشور ،این میزان افزایش در افزایش تبادلات انرژی بین ایران و چین هم تاثیرگذار باشد. سفر اخیر وزیر نفت ایران به پکن ، خود می تواند فرصتی مناسب برای رایزنی پیرامون تمام مباحث فوق باشد، رایزنی با مقامات مسئول در جهت توسعه این رابطه و همین طور پیدا کردن خریداران جدید نفتی .

آرمان –این روزنامه با عنوان نخست «حج عمره نروید» به سراغ این خبر رفت و نوشت: «مردم حج عمره نروند.» این جمله از راهکارهای پیشنهادی برای نشان دادن رذالت اقدام غیراخلاقی ماموران فرودگاه عربستان با دو نوجوان زائر ایرانی بیت ا... الحرام است اما به یقین اگر تعرض به دو زائر برنامه ریزی نشده بوده اقدامات خصمانه کشور عربستان پس از این اتفاق را نمی توان بدون برنامه ریزی و در راستای واکنش ایران به اقدام قبیح ماموران فرودگاه دانست.

فرهیختگان – این روزنامه با اشاره به رفتار ناشایست دو مامور فرود گاه جد ه با دو هم وطن نوشت: متاسفانه نکته ای که به نظر می رسد در بسیاری از این واکنش ها مغفول مانده این فقره است که اقدام ماموران متخلف فرود گاه جده را نباید به پای زمامداران عربستان، شهروند ان، قومیت یا اعتقاد ات رایج در این کشور نوشت. با این توضیح به راحتی می توان نوع مواجهه دو دولت تهران و ریاض به این مسئله را توجیه و آن را مطابق با پروتکل های دو طرف دانست. شهروندان ایرانی نباید انتظار د اشته باشند که دولت آنان فراتر از حدود مرسوم دیپلماتیک وارد این پرونده شودو گره ای که با دست قابل باز شدن است را به دندان بسپارد .

جمهوری اسلامی – این روزنامه سرمقاله خود را به موضوع «اما و اگرهای کاهش نرخ سود بانکی» اختصاص داده و نتیجه گرفته است که « به نظر می‌رسد شورای پول و اعتبار نباید صرفاً با استناد به کاهش نرخ تورم، کاهش معناداری در نرخ سود تسهیلات بانکی دست بزند و دامنه متغیر نهایتاً بین یک تا دو درصد خواهد بود. این اقدام اگرچه می‌تواند سرآغازی برای کاهش دامنه‌دار نرخ سود باشد ولی در کوتاه مدت نمی‌توان چندان به اثربخشی آن امیدوار بود خصوصاً اینکه بخش نظارتی بانک مرکزی به علل گوناگون در اعمال نظارت‌های کافی و دقیق بر شبکه بانکی برای جلوگیری از محاسبات خاص مبلغ بازپرداختی تسهیلات، چندان موفق نیست و متاسفانه امکان تخلف در این زمینه وجود دارد‌».

جوان –این روزنامه در بخشی از سرمقاله خود نوشت: « اوباما، رئیس‌جمهور امریکا در مصاحبه خود با توماس فریدمن، خبرنگار سابق نیویورک تایمز که در اغلب رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای یافت بعد از انتشار بیانیه لوزان می‌گوید: ما شاهد یک رگه عملگرایی در رژیم ایران بوده‌ایم، به نظرم آنها نگران بقای خود هستند، به نظرم آنها تا حدودی به افکار عمومی خود واکنش نشان می‌‌دهند و انتخاب حسن روحانی نشانه آن است. رئیس‌جمهور امریکا با این برآورد از صحنه سیاسی ایران به بیانیه لوزان و توافقات احتمالی بعد از آن تنها به عنوان ابزار تغییر در ایران چشم دوخته است... از این منظر نوع واکنش‌های طرف غربی نسبت به بیانیه غیر الزام‌آور لوزان را می‌توان تجربه ارزشمندی برای دستگاه دیپلماسی کشور در ادامه راه مذاکرات هسته‌ای و دیگر تعاملات منطقه‌ای دانست».

وطن امروز – این روزنامه در مطلبی مقامات دولتی را به تبعیض در واکنش دادن نسبت به حوادث مختلف متهم ‌و جدولی از واکنش‌های دولتی به حوادثی مانند اسیدپاشی در اصفهان، حمله به مطهری در شیراز و تعرض به نوجوانان ایرانی در جده را به عنوان گواه مدعای خود منتشر کرده است.

ابتکار – این روزنامه در سرمقاله خود به ارزیابی «راز گستاخی‌های سعودی‌ها؟!» پرداخت و نوشت : بی شک روشهای جدید نه فقط قادر به جبران ناکامی های گذشته نیست که تمام داشته های آن کشور را در معرض فنا و نابودی قرار داده است و اقدامات کنونی مصداق از چاله به چاه پناه بردن است. ...عربستان به هیچ وجه قدرت هماوردی نظامی، سیاسی وامنیتی در مقابل ایران را نخواهد داشت و حتی در جنگ نابرابر یمن هم محکوم به شکست خواهد بود. اما با این همه ایران به هیچ وجه نبایست در میدان طراحی شده آن کشور بازی کند. لازم نیست ایران وقت و انرژی خود را صرف دفع تهاجمات رژیم غیر مشروع سعودی کند. بازی عربی-عجمی خطرناک است و مردم ایران هم می‌بایست هوشیار باشند... بایست مردم منطقه و دولت‌های آنان متوجه عمق خیانت های آل سعود شوند. به هر روی دولت سعودی فاقد آیتم قدرت برای رویارویی با ایران قدرتمند است. انرژی کشور نباید صرف مهار کشوری شود که به صورت طبیعی در معرض اضمحلال است.

قانون - غلامرضا اسداللهی رئیس گروه  دوستی ایران ـ پاکستان در یادداشتی با تیتر « تاثیر ایران در پاکستان برای عدم همکاری با عربستان» نوشت: عربستان به دنبال این است که سیاه‌ لشکری برای اتحاد در زمینه حلمه به یمن تشکیل دهد و کشورهای زیادی در این لشکر کشی بی‌سابقه حضور دارند. پاکستان جزو کشورهایی بود که در زمینه همکاری به سعودی‌ها دو دل و مردد بود، اما با نظرخواهی و مشورت با ایران و فعالیت دیپلماتیک ما در منطقه، این کشور از ادامه همکاری با عربستان سرباز زد. این نشان می‌دهد که نفوذ ایران در منطقه در حال افزایش است و با سفر ظریف به پاکستان این قدرت نمود بیشتری یافت.

سیاست روز - پروتکل الحاقی، قراردادی است که اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، بدون اجبار و الزام و در صورت موافقت آن را امضاء می کنند.این مقاله می افزاید: هر چند ایران آن را امضا کرده است، اما نیازمند تصویب در مجلس است تا وجهه قانونی پیدا کند و پس از آن آژانس بتواند پروتکل الحاقی را در ایران اجرا کند. در واقع ایران هنوز از نظر حقوق بین الملل ملزم به اجرای مفاد آن نیست... این پروتکل الحاقی، بسیاری از دسترسی ها را برای بازرسان آژانس مهیا می کند. حتی آنها می توانند مراکزی را برای بازدید درخواست کنند که غیرهسته ای است. در واقع درخواست نامتعارف آژانس برای بازدید از مراکز نظامی است.

ابتکار- این روزنامه با برجسته کردن عنوان همدردی فراجناحی در سوگ مرحومه سکینه ضیایی؛ مادر «خاتمی ها»، نوشت: عصـر روز گذشتـــه مسجد جامع امیرالومنین خیابان مرزداران تهران میزبان مراسم ختم مرحوم آیت الله خاتمی در تهران بود. سخنرانی، مصاحبه و شعار دادن مردم همزمان با حضور گسترده شخصت های سیاسی از حاشیه های این مراسم بود. مراسم ختم مادر خاتمی ها تنها میزبان اصلاح طلبان نبود بلکه اصلوگرایان مختلفی نیز برای تسلیت آمده بودند.

ابتکار - این روزنامه با انعکاس موضوع فست فودی به نام پایان نامه، نوشت: از بین رفتن وجاهت پایان نامه و هیبت جلسات دفاع خبری است که تن و بدن جامعه دانشگاهی را به لرزه در می آورد. وقتی که آنقدر عیان می شود و پرده از رازش برداشته می شود که یکی از نمایندگان مجلس به سهل الوصول بودن اتمام تحصیلات تکمیلی اشاره می کند. افزایش فروش پایان نامه ها، نکته ای است که شاید بسیار و بسیار خوانده شده باشد، اما انگار تمامی ندارد.

جوان – این روزنامه با برجسته کردن عنوان «نه» قطعی پاکستان به مداخله در یمن، نوشت: عربستان سعودی هر روز با چالش های جدیدی برای پیشبرد اهداف خود در یمن مواجه می شود و همانطور که ناظران پیش بینی کرده بودند بیش از پیش در باتلاقی که خود در این کشور ایجاد کرده فرو می رود. پارلمان پاکستان با مشارکت اسلام آباد در عملیات سعودی ها مخالفت کرد که ضربه ای سنگین به تلاش های ریاض محسوب می شود

جوان - این روزنامه با بازتاب عنوان مسکو: ادامه برنامه سپر موشکی اروپا پس از تفاهم لوزان بهانه تراشی است، نوشت: وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد ادامه برنامه سپر موشکی اروپا پس از تفاهم حاصل شده بین ایران و گروه 1+5 بهانه تراشی های واشنگتن و بروکسل است. این وزارتخانه همچنین اعلام کرده واشنگتن و بروکسل به دنبال توجیهاتی جدید برای ادامه این برنامه به رغم بهبود روابط با ایران هستند.

رسالت – این روزنامه در یادداشتی بابیان اینکه ایران به عنوان یک غیر متعهد نخستین ریاست جنبش غیر متعهد ها را بر عهده می گیرد نوشت : ایران از انقلاب سال 1979 تا کنون تسلیم چنین لابی هایی نشده و اصل استقلال در سیاست خارجی خود را حفظ کرده است.بنابر این ریاست فعلی ایران بر جنبش عدم تعهد را می توان ریاست مستقل ترین کشور دنیا بر این مجموعه در نظر گرفت... ایران می تواند راهبر و رهبر ماهیت استقلال طلبانه جنبش باشد . و ایران نسبت به کشورهایی که تاکنون رئیس جنبش بوده اند، خیلی جدی تر وارد ماجرا شده است.

شرق - اسدالله عسگراولادی، چهره نام آشنای تجارت ایران که نامش بعد از پسته، با چین و چینی ها گره خورده، چند روز بعد از تفاهم لوزان، از روابط تجاری با چینی ها بعد از رفع تحریم ها گفت و به صراحت اعلام کرد روابط تجاری ایران و چین بلندمدت طراحی شده و غربی ها جای چین را در بازار ایران نمی گیرند. این گفته چندان جدی گرفته نشد تا اینکه روز پنجشنبه، زنگنه، وزیر نفت ایران، که از قضا راهی پکن بود، در اظهارنظری اعلام کرد ایران و چین پس از لغو تحریم ها به همکاری خود ادامه می دهند و این همکاری ها در حوزه های مختلف انرژی گسترش بیشتری نیز می یابد.

اعتماد - توکلی در خصوص رانت در واردات نهاده های دامی بار دیگر به رییس جمهور نامه نوشت/ در این نامه جزییات جدیدی از این رانت افشا شده است/ شرکت فرآورده های دامی جاهد و شرکت جهاد تحقیقات آب و انرژی از این رانت بهره مند شده اند/ توکلی خواستار توقف این قانون شکنی شد. احمد توکلی، نماینده مردم تهران به همراه شش تن از نمایندگان مجلس با ارایه نامه ای دیگر به رییس جمهور در خصوص انحصار در واردات نهاده های دامی توسط دو شرکت دولتی (شرکت فرآورده های دامی جاهد و شرکت جهاد تحقیقات آب و انرژی) اعتراض کرد.

اعتماد - احمد پورنجاتی در گفت وگو با این روزنامه با بیان اینکه «اصلاح طلبان از انسجام اصولگرایان استقبال می کنند» نوشت : عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان و مشاور رییس دولت اصلاحات از جمله اصلاح طلبانی است که ضمن استقبال از انسجام و حضور فعال اصولگرایان، پیروزی جریان متبوع خود را در اختلاف و پراکندگی رقیب نمی بیند.

اعتماد –خبرنگار این روزنامه با مسئول انتخاب مسافران سفر بی بازگشت مریخ، گفت وگو کرده است وی گفته پروژه سفر بی بازگشت به مریخ وارد مراحل حساسی برای نامزدها شده است. صد نفری که قرار است به زودی چالش های زیادی را پشت سر بگذارند. الهه نوری، سعید قندهاری و صادق مدرسی سه ایرانی هستند که در فهرست صد مسافر مریخ قرار دارند و شاید یکی از آنها هم به این سفر که قرار است در سال ٢٠٢٣ و پس از ده سال آزمایش و چالش انجام شود، برسد

شرق - امروز، سیاست پیش از آنکه بتواند بازگشت یا انقلاب باشد، در حال جهیدن از موضعی به موضع دیگر است. برای همین باید جلو جهش سلول های احمدی نژاد را گرفت. به عبارتی، احمدی نژاد جهشی بنیادین در بوروکراسی پس از انقلاب به شمار می آید. او نه حتی یک دوره نماینده مجلس بود، نه سابقه وزارت و معاون وزارت داشت. نویسنده با تاکید بر اینکه جلوگیری از جهش سلول های بنیادین با جراحی کاری نادرست و غیرعقلانی است نوشت :تنها راه باقی مانده این است که دوره احمدی نژاد را نه اینکه با نگاهی ابزاری- آن هم به قصد پوشاندن عیب های خودمان یا توجیه ناکارآمدی مان به تکرار برای مردم بازگو کنیم- بلکه این دوره را باید تئوریزه و کدگذاری و آن را به برندی از جهل خودمان تبدیل کنیم تا مگر بازگشت و جهیدن به آن سمت ناممکن شود.

کیهان- هفته گذشته، از پنج‌شنبه 13 فروردین که توافق لوزان منتشر شد تا پنج‌شنبه 20 فروردین که رهبرمعظم انقلاب به تشریح حکیمانه و موشکافانه ماجرا پرداختند، روزنامه کیهان و مواضع آن زیر ضربات سنگین داخلی و خارجی بود و یک جریان نه‌چندان ناشناخته در هجومی گسترده و حساب شده اصرار داشت که مواضع کیهان در نقد توافق لوزان را با منافع ملی ناسازگار و ناهمخوان معرفی کند نویسنده در بخش دیگری نوشت:دقت‌نظر حضرت آقا در بیانات اخیرشان مانند همیشه شگفت‌انگیز بود. ایشان الزام‌آور نبودن بیانیه لوزان را به گزارش مسئولان ذیربط مستند می‌فرمایند...فضای سنگین اعتراض به کیهان طی هفته گذشته اگرچه از سوی یک جریان شناخته شده شکل گرفته بود ولی متأسفانه برخی از دوستان نیز تحت تأثیر آن به کیهان توصیه می‌کردند که به طیف حامیان و تمجیدکنندگان توافق لوزان بپیوندند و پاسخ ما این بود که آیا احتمال نمی‌دهید این هجوم گسترده برای آن است که کسی جرأت انتقاد پیدا نکند؟ مخصوصا آن که در پی ادامه مواضع انتقادی کیهان که با استناد به متن اصلی توافق همراه بود.شرح ماجرا برای آن است که برخی دوستان از اصل تعیین‌کننده دروازه‌بانی خبر غفلت نورزند.

کیهان - خبر تحریم مجدد بانک تجارت و 32 شرکت ایرانی از سوی اتحادیه اروپا. خبر این تحریم‌های دوباره بر روی خروجی اغلب خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مهم جهان که موضوع هسته‌ای کشورمان را دنبال می‌کردند آمده بود. اما علیرغم حساسیت آنها، در داخل کشور تحریم‌های تازه برای روزنامه‌های اصلاح‌طلب اصلاً اهمیتی نداشت! چرا که نمی‌خواستند شادی کاذب برخی از هواداران بی‌خبر از اصل ماجرا و اعتماد پوشالی و ساختگی به دشمن را خراب کنند! ...باید از مدعیانی که روزگاری با کاسبی تحریم‌ها رأی مردم را گرفته و وعده‌های آنچنانی درباره رفع آنها داده بودند پرسید؛ چه شده که تحریم بزرگ و ناجوانمردانه 32 شرکت و یک بانک ایرانی در نظرتان بی‌اهمیت شده؟!

کیهان - هاشمی رفسنجانی می‌گوید شرایط در قبال غرب، شرایط دعوت متقابل به صلح است.وی در جریان دیدارهای نوروزی گفت شرایط فعلی مصداق عملی آیه «و ان جنحوا السلم فاجنح لها» می‌باشد.قرآن کریم در این آیه تأکید می‌کند که اگر دشمنان شما به صلح تمایل نشان دادند شما نیز تمایل نشان دهید.آقای هاشمی توضیح نمی‌دهد که آیا تحریم 100 شرکت از سوی آمریکایی‌ها در همین یک سال بعد از توافق ژنو، تصریح بر روی میز بودن گزینه نظامی،‌تحریم دوباره 32 شرکت از سوی اروپا (که دیروز اعلام شد) و... مصداق صلح‌طلبی و نشانه صلح‌خواهی و آشتی‌طلبی است یا نشانه صریح کارزار بزرگی که مقام معظم رهبری با مرور واقعیت‌ها مورد اشاره قرار دادند؟!

کیهان -در خبرها آمده بود «اورلی آزرلایی» یکی از مشهورترین خبرنگاران روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، 14 روز تمام در ایران بوده و به تهیه گزارش و کسب خبر و مصاحبه با مردم مشغول بوده است!صرفنظر از اینکه او چه نوشته و گزارش وی از جامعه ایرانی تا چه حد مغرضانه بوده است- که البته از یک خبرنگار صهیونیست انتظاری جز این هم نیست- پرسش مهم و کلیدی آن است که خبرنگار مذکور با چه هویتی به ایران آمده است!؟ حتی اگر وی با گذرنامه جعلی وارد شده باشد- که احتمال آن زیاد است- شناسایی یکی از مشهورترین خبرنگاران اسرائیلی کار سختی نیست و معلوم نیست غفلت در این مسئله مهم، چه توجیهی دارد!؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X