ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برادر همسر علی کفاشیان از ابهامات مالی فدراسیون می‌گوید!

برادر همسر علی کفاشیان از ابهامات مالی فدراسیون می‌گوید!

تابناک/ گفت‌وگویی با سید مصطفی طباطبائی انجام شده که متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:
ابهام؛ فصل مشترک منتقدان مدیریت علی کفاشیان است، آن هم در مسائل مالی. سید مصطفی طباطباییان به عنوان مسوول مالی فدراسیون فوتبال و البته برادر همسر رییس فدراسیون هم است تا جایی که حتی وزیر ورزش نیز به حضور او اعتراض رسمی داشت. او برای نخستین بار با یک رسانه درباره بسیاری از این ابهامات صحبت کرد. البته حقیقت چیز دیگری است.
مدت‌هاست که شایعات و اخبار مختلفی درباره سفرهای متعدد جنابعالی همراه تیم‌های ملی در محافل ورزشی مطرح می‌شود. قبول دارید که سفر زیاد می‌روید؟
من برای تفریح به سفر نمی‌روم. چیز خاصی هم ندارم. همان‌طور که می‌دانید بنده مدیرمالی فدراسیون فوتبال هستم. با توجه به این مساله که هزینه‌های تیم ملی بزرگسالان با من و گردش مالی مربوط به این تیم ملی زیاد است، بنده از طرف فدراسیون فوتبال مامور می‌شوم که در سفرهای مختلف همراه تیم ملی باشم و مسوولیت مالی اردوها را تمام و کمال بر عهده داشته باشم. فقط برای اینکه هیچ ابهام و حرف و حدیثی درباره مسائل مالی و هزینه کرد پول‌ها به وجود نیاید.
وزیر ورزش یک بار اعلام کرده بود «من نمی‌توانم بپذیرم مسوول مالی یک فدراسیون که اتفاقا فامیل آقای رییس هم هست، ٢٩سفر خارج از کشور در یک سال داشته باشد و برای این سفرها هم ٤٠٠میلیون تومان حق ماموریت دریافت کند». نظرتان درباره این صحبت‌های محمود گودرزی چیست؟
من هیچ ابهامی در کارم وجود ندارد. فدراسیون فوتبال ١٨ تیم ملی را مدیریت می‌کند و بنده فقط مسوول مالی تیم ملی بزرگسالان هستم. این سفرها و اظهارنظر درباره فعالیت من نبود. منظور وزیر ورزش از آن صحبت‌ها ایمان‌زاده خزانه‌دار فدراسیون فوتبال بود نه بنده.
آقای طباطباییان! ایمان‌زاده نسبت فامیلی با علی کفاشیان دارد یا شما؟
بنده. اما در آن مقطع منظور وزیر ورزش به دیگر دوستان بود نه من. دقت کنید که ١٨ تیم ملی دیگر داریم که خزانه‌دار فدراسیون سفرهای مختلف را طبق قانون البته رفته است. من فقط مسوول مالی تیم ملی بزرگسالان هستم. و فقط همراه این تیم برای ماموریت کاری و مدیریت از طرف فدراسیون به سفرها اعزام می‌شوم.
پس اشاره وزیر ورزش به شما نبود؟
به هیچ عنوان.
دریافتی حق ماموریت ٤٠٠ میلیون تومانی و چیزی حدود ٣٠ سفر خارجی در طول یک سال برای خودتان را هم تایید نمی‌کنید؟
نه خیر. تمام اسناد و مدارک موجود است. من هیچ کدام را تایید نمی‌کنم. من مدیر مالی فدراسیون هستم تا روی هزینه‌های میلیاردی تیم ملی بزرگسالان در سفرها نظارت کنم و مدیریت لازم را داشته باشم. باز هم می‌گویم که این تعداد سفر به خاطر ١٨ تیم ملی دیگر است که دوستان دیگر به سفرها اعزام شده‌اند و منظور وزیر ورزش اصلا به من نبود.
شما چند بار در صحبت‌هایی که داشتید به این موضوع اشاره کردید که مدیریت مالی فدراسیون را بر عهده دارید. آیا فعالیت شما در فدراسیون قانونی است؟
من طبق حکم رییس فدراسیون فوتبال این پست را بر عهده دارم و سال‌هاست که دارم کارها را مدیریت می‌کنم.
پست مدیریت مالی در اساسنامه فدراسیون فوتبال یا آیین‌‌نامه مالی معاملاتی این مجموعه تعریف شده است؟
ببینید همه می‌دانیم که اساسنامه فدراسیون فوتبال و آیین‌‌نامه مالی و معاملاتی این مجموعه با جاهای دیگر فرق می‌کند.
سوال ما چیز دیگری است. می‌گوییم عنوان شغلی شما در فدراسیون آیا در اساسنامه و آیین‌نامه‌ها وجود دارد یا نه؟
در اساسنامه که مسوولیت بر عهده خزانه‌دار است. اما در آیین‌نامه مالی و معاملاتی پست مدیریت مالی در کنار خزانه‌دار ذکر شده است.
اولا در ماده ٦٩ اساسنامه قید شده که خزانه‌دار توسط مجمع انتخاب می‌شود و مسوولیت اجرایی امور مالی و نگهداری اموال فدراسیون را بر عهده دارد. کنترل و تراز مالی هر سال فدراسیون را انجام بدهد. پس تمام این وظایفی را که شما عنوان کردید انجام می‌دهید را خزانه‌دار فدراسیون باید انجام بدهد. به پست مدیریتی مالی در ابتدا تا انتهای اساسنامه فدراسیون هیچ اشاره‌ای نشده است. شما می‌توانید به ما بگویید در کدام ماده و بند آیین‌نامه مالی و معاملاتی فدراسیون فوتبال به پست مدیریت مالی مجموعه اشاره شده است؟
در ‌آیین‌نامه مالی و معاملاتی فدراسیون هم نوشته شده که مسوول تمام مسائل و مدیریت مالی بر عهده خزانه‌دار و ذی حساب مالی است که این وظیفه را آقای ایمان‌زاده باید انجام بدهد.
شما ابتدا گفتید که اساسنامه و آیین‌نامه مالی فدراسیون با سایر ارگان‌ها تفاوت دارد.
من با حکم کفاشیان مدیریت مالی مجموعه را بر عهده دارم. تمام اسناد و مدارک مالی و کارهای مربوط به بودجه و صورت‌های مالی و هزینه‌های فدراسیون را اما طبق قانون خزانه‌دار انجام می‌دهد. همه‌چیز در فدراسیون فوتبال قانونی انجام می‌شود.
بگذریم! شما گفتید که تمام اسناد و مدارک فدراسیون فوتبال را طبق قانون باید خزانه‌دار به عنوان مدیر مالی انجام بدهد. پس چرا بعضا گزارش شده که اسناد و مدارک مالی، صورت جلسه ترک تشریفات و سایر مسائل به امضای شما رسیده است؟
خیر چنین چیزی صحت ندارد. من به عنوان مدیر مالی فدراسیون بعضا برخی مدارک را امضا کرده‌ام، اما کلیه امور زیرنظر مستقیم خزانه‌دار انجام می‌شود.
اما هیات رییسه و اعضای مجمع رسما به فعالیت شما و زیر سوال رفتن جایگاه خزانه‌دار ایراد قانونی و حقوقی گرفتند!
این خبر صحت ندارد. الان آقای ایمان‌زاده هستند و کارها زیرنظر ایشان انجام می‌شود و می‌توانید از ایشان سوال کنید. هیچ مخالفت و ایراد قانونی هم تاکنون به بنده ابلاغ نشده است و طبق مسوولیتی که آقای کفاشیان بر عهده من گذاشته‌‌اند، دارم به فدراسیون فوتبال کمک می‌کنم. تمام آن اسناد و مدارکی را هم که گفتید خزانه‌دار فدراسیون امضا کرده است.
شما تاکید دارید که مسوولیت‌تان در فدراسیون قانونی است. حالا شما به عنوان مدیر و بازرس مالی فدراسیون می‌توانید به ما بگویید پول‌هایی که از طریق فدراسیون فوتبال به حساب هوشنگ مقدس در امارات واریز شد، قانونی بود یا نه؟
شما و همه دوستان خوب می‌دانید که کشور ما تحریم است و مشکلاتی برای نقل و انتقال پول جهت انجام کارها در تمام سال‌های گذشته وجود داشته است. به همین دلیل ما چاره‌ای جز واریز این پول‌ها به حساب یک شرکت اماراتی نداشتیم!
طبق اساسنامه و آیین‌نامه مالی و معاملاتی این کار قانونی بود؟
خیر. اما ما چاره‌ای نداشتیم. برای منافع تیم ملی این کار انجام شد.
هیات رییسه از این نقل و انتقالات مالی در سال‌های اخیر با خبر بود و مجوزی به مدیریت فدراسیون فوتبال داده بود؟
قطعا این کار انجام شده است. به هر حال اعضای محترم هیات رییسه هم در جریان مشکلات قرار داشتند.
پس چرا هیات رییسه در چند ماه گذشته نسبت به پرداخت غیرقانونی پول‌های فدراسیون به حساب هوشنگ مقدس ایراد گرفت؟
این طوری نیست. ایران تحریم است و تیم‌های ملی؛ هزینه مدام در کشورهای مختلف در حال مسافرت هستند. ما مجبور بودیم به این طریق پول‌ها را انتقال بدهیم. راه دیگری نداشتیم.
برخی اسناد پرداختی به هوشنگ مقدس در رسانه‌ها منتشر شد. مثلا در یک مورد ذکر شده بود «پرداخت ٢١٢٠٠٠ دلار توسط هوشنگ مقدس به آقای طباطباییان سند ١٧٤١». شما به عنوان مسوول مالی تیم ملی نمی‌توانستید این مبلغ را با خودتان به صورت نقد از کشور خارج کنید؟ چه اصراری برای پرداخت این پول‌ها به حساب هوشنگ مقدس وجود داشت.
به هر حال در مقطعی مشکلاتی وجود داشت. پول‌های فدراسیون به حساب یک شرکت اماراتی حواله می‌شد و ما از طریق هوشنگ مقدس این پول‌ها را در هر جایی که می‌خواستیم دریافت می‌کردیم تا هزینه‌های تیم ملی را پرداخت کنیم. هیچ خلافی صورت نگرفته و ما چاره‌ای جز این کار نداشتیم.
آقای طباطباییان! ما با چند رییس فدراسیون صحبت کردیم. آنها از طریق سفارت ایران و البته بعضا صرافی‌های معتبر نقل و انتقلات بین‌المللی خود را در سال‌های اخیر انجام می‌دادند و هیچ مشکلی هم برایشان به وجود نمی‌آمد.
صرافی که مطمئن نیست. مگر صرافی پول باشگاه استقلال را بالا نکشید؟ الان هزینه‌های فدراسیون فوتبال و نقل و انتقالات مالی دارد با کمک سفارت ایران در دوبی، مالزی و سوییس انجام می‌شود.
چرا دو سال است که اسناد و مدارک و صورت‌های مالی فدراسیون در مجمع تصویب نمی‌شود؟
ابهاماتی در این باره وجود داشت که همه‌اش حل و فصل شده و ان‌شاءالله در مجمع فوق‌العاده که اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود مشکلات حل می‌شود. ایرادات هم به بودجه فدراسیون فوتبال بود نه صورت‌های مالی!
در مجمع آبان ١٣٩٢، کمیته‌ای شش نفره مامور بررسی و حسابرسی اسناد و صورت‌های مالی فدراسیون شد. چرا شما و کفاشیان اصرار دارید که وظیفه این کمیته فقط بررسی بودجه بود.
مصوبه مجمع هم موجود است. این کمیته مامور شد تا اصلاحات را روی اشکالاتی که در بودجه فدراسیون وجود داشت انجام بدهد.
پس دلیل اینکه در دو مجمع قبلی فدراسیون نتوانسته صورت‌های مالی را تصویب کند چیست؟ دو سال است که به دلیل برخی ابهامات صورت‌های مالی فدراسیون تایید نمی‌شود.
اصلا بحث صورت‌های مالی نیست. بحث نحوه نگارش بودجه بود که کارها انجام شده و الان شرکت حسابرسی جدید که توسط هیات رییسه مامور شد، اصلاحات را انجام داده و در مجمع بعدی مصوب می‌شود.
هیات رییسه و کمیته شش نفره منتخب مجمع رسما به ابهامات و وجود اشکالات در صورت‌ها و یادداشت‌های ضمایم مالی ایراد گرفته بودند و خواستار بررسی اسناد بود. آنها حتی بعد از یک سال نامه‌ای نوشتند که فدراسیون اسناد مربوط به صورت‌های مالی را برای بررسی در اختیار آنها قرار نداده است.
دروغ گفتند. اسناد و مدارک در اختیارشان گذاشته شد. آنها اسناد را از فدراسیون فوتبال به صورتی غیرقانونی خارج کردند و حرکت‌شان خلاف بود. ما هم می‌توانستیم از آ‌نها شکایت کنیم، اما نامه‌ای نوشتیم و اولتیماتومی ٢٤ ساعته دادیم تا این اسناد را به فدراسیون بازگردانند که این اتفاق در نهایت رخ داد. ما می‌توانستیم آنها را دادگاهی کنیم.
دبیرکمیته شش نفره منتخب مجمع کریم بهرامی رییس هیات فوتبال قم بود.
بله همین آقا تخلف کرد. آنها چهار پنج ایراد به بودجه گرفته بودند که همه‌اش رسیدگی و بر‌طرف شد. مجمع هم برای این رسیدگی وقت داد و کارای مربوطه انجام شد و هیچ مشکلی وجود ندارد! آقای ایمان‌زاده به عنوان خزانه‌دار فدراسیون گزارش لازم را به مجمع در این زمینه ارا‌یه خواهد داد.
نقش شما در شرکت افق سبز چیست؟
من هیچ نقشی در این شرکت ندارم!
اما نام شما در مقطعی به عنوان نماینده کفاشیان در هیات‌مدیره این شرکت وجود داشت.
نه خیر. شاید عبدالله طباطبایی را می‌گویید که وکیل شرکت بوده است.
اتفاقا سید مصطفی طباطباییان را می‌گوییم. مگر شما نیستید؟
چرا من هستم، اما من نقشی در این شرکت نداشتم.
حتی به عنوان بازرس و نماینده کفاشیان؟ شما صورت جلسات ترک تشریفات و اسناد و مدارک مالی این شرکت را امضا کرده‌اید.
خب من بازرس فدراسیون در این شرکت و حتی سازمان لیگ هستم. من فقط روی کار این شرکت‌ها نظارت داشته‌ام!
اما این وظیفه بر عهده خزانه‌دار فدراسیون فوتبال بوده است نه شما!
شما اگر سندی دارید بیاورید.
چرا حسابرسی این شرکت سه سال است که انجام نمی‌شود؟
این خبر هم دروغ است. اسناد و مدارک موجود است که حسابرسی شرکت انجام شده است. افق سبز یک شرکت است که گردش مالی‌اش بیش از هشتصد میلیون تومان و میلیاردی است. تمام کارها هم به درستی و قانونی در این شرکت انجام شده است.
شیخ سفلی در گزارش حسابرسی خود رسما به اعضای مجمع اعلام کرد که سه سال است حسابرسی این شرکت انجام نشده و اسناد و مدارک مالی این شرکت در اختیار او برای بازرسی و حسابرسی قرار نگرفته است.
شیخ سفلی در این زمینه اشتباه کرده است. گزارش او در این باره اشتباه بود.
حتی بودجه این شرکت سه سال است که با بودجه فدراسیون تلفیق نشده است.
این درست است. چون سال مالی شرکت با فدراسیون تفاوت دارد.
برای سه سال پیاپی این اتفاق رخ داده است. شما می‌توانستید در مثلا بودجه سال دوم گزارش مالی شرکت را در بودجه فدراسیون لحاظ کنید، اما این کار را هیچ‌وقت انجام نداده‌اید. حتی تلاشی نکردید که سال مالی شرکت را با فدراسیون برای حل این مشکلات یکی کنید!
الان این کارها انجام شده و از این به بعد دیگر چنین مباحثی پیش نخواهد آمد.
صحبت‌هایی که شما می‌کنید با ایرادات و نامه‌های رسمی هیات رییسه و کمیته شش نفره منتخب مجمع دو‌گانگی دارد.
شما می‌توانید به فدراسیون بیایید تا من تمام اسناد را به شما نشان بدهم تا ابهامات‌تان بر‌طرف شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده