ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون ‌وزیر جهاد کشاورزی: کشور نیازمند یک میلیون تن واردات گندم است

معاون ‌وزیر جهاد کشاورزی: کشور نیازمند یک میلیون تن واردات گندم است

تسنیم/ معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: امسال تولید گندم در کشور مناسب بوده و با این میزان تولید امسال به واردات یک میلیون تن گندم نیاز است.

علی‌مراد اکبری ‌در مراسم رونمایی از 8 طرح نرم‌افزاری و تحقیقاتی کشاورزی با بیان اینکه با اشاره به مصرف 100 میلیارد متر مکعب از منابع آب زیرزمینی کشور اظهار داشت: رفتار انسانی و طبیعت سبب این امر شده است و به گفته کارشناسان 70 درصد این امر متاثر از رفتار انسانی و 30 درصد متاثر از رفتار طبیعت است.

اکبری با بیان اینکه وضعیت منابع آبی کشور در حال حاضر خوب نیست افزود: بر اساس آمار‌ بارش‌ها 20 درصد روان‌آب‌ها و 49 درصد آب‌های سطحی کشور کاهش یافته است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با مدیریت خردمندانه منابع آب موجود نیز می‌توان امنیت غذایی کشور را تامین کرد تصریح کرد: امسال تولید گندم در کشور مناسب بود و با این میزان تولید امسال به واردات یک میلیون تن گندم نیاز است.

وی بیان کرد: توسعه روش‌های نوین آبیاری، استفاده از سیستم هوشمند، انتقال گیاهان پرمصرف به محیط‌های کنترل شده مثل گلخانه‌ها، برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات کم‌مصرف و غیره از جمله راهکارهای مدیریت منابع آب است.

اکبری با بیان اینکه امسال 1600 میلیارد تومان اعتبار ملی آب و خاک در اختیار وزارت جهاد قرار گرفته که 11 درصد آن به استان فارس تخصیص یافته است عنوان کرد: امسال 143 میلیارد تومان اعتبار برای بخش آبیاری نوین هزینه می‌شود.

وی با بیان اینکه در دهه گذشته تولید گندم استان فارس به 2 میلیون تن هم رسید اما امسال 800 هزار تن گندم در این استان خریداری شد گفت: استان فارس با بحران کمبود آب روبه‌رو است به طوری که سال‌های قبل 750 میلیون مترمکعب از آب سد دورودزن به کشاورزی اختصاص می‌یافت اما امسال 95 میلیون مترمکعب از آب این سد برای مصرف کشاورزی رهاسازی شد.

۸ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد
وی گفت: امسال بیش از ۸ میلیون تن گندم خریداری شده که این مقدار، بیش از نیاز داخلی کشور است، در نتیجه امسال، نیاز به واردات گندم نداریم.

قنبری خاطرنشان کرد: بانک کشاورزی به‌عنوان عامل خرید، هزار میلیارد تومان به‌عنوان تسهیلات پرداخت کرده و بانک‌های دیگر از قبیل بانک رفاه، صادرات و سپه نیز کمک کردند و انتظار داریم که بانک‌های ملت و پاسارگاد نیز با ما همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه امسال نسبت به سال‌های گذشته، افزایش تولید گندم داشتیم، بیان کرد: بر اساس میزان بارندگی، قیمت تضمینی، مدیریت کشت، داشت و برداشت، برآورد شده بود که میزان گندم تولید شده در کشور 11 میلیون تن باشد و دولت هشت میلیون تن آن را خریداری کند که خوشبختانه این مهم محقق شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه پنج میلیون تن ذخیره گندم داریم که این بی‌نظیر است و انبارهای ما وضعیت بسیار خوبی دارند، گفت: 2 هزار تن صادرات روغن انجام شده کمااینکه صادرات روغن، به‌شکل صادرات مجدد است، یعنی روغن خام به خوراکی تبدیل شده سپس صادر می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X