ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خودروسازهای داخلی در چالش کمپین"خریدن خودرو صفر ممنوع"

خودروسازهای داخلی در چالش کمپین"خریدن خودرو صفر ممنوع"

قدس آنلاین/ کمپین"خریدن خودروصفرممنوع" اینروزها درصفحات وشبکه های مجازی دست به دست می شود وهمزمان عکس‌های ماهواره ای از پارکینگ‌های ایران خودرو نیز درکنار این موضوع داغ داغ شده است.
موضوع کیفیت خودروهای تولید داخل درکنار خدمات پس از فروش ان همیشه جزو چالشها و مسایل خریداران خودرو بوده است و همیشه قولهایی در زمینه حل و کم کردن مشکلات داده می شود ولی هنوز مشتریان از این زوند راضی نیستند.

* کیفیت پایین خودروهای داخلی
در همین باره رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در خصوص وضعیت بازار خودرو اظهار داشت: تا زمانی که کیفیت به این نحو باشد، استقبالی از تولیدات داخلی نمی‌شود.علی ارسلان منصوری افزود: قبل از تحریم امیدی نبود خودروی روز با قیمت مناسب وارد کشور شود ولی اکنون خودرو با قیمت مناسب وارد کشور می‌شود.رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا در شرایط فعلی بازار، شما شورای رقابت را مسئول می دانید، گفت: اگر شورای رقابت تشکل‌های صنفی و اتحادیه‌های صنفی را قابل می‌دانست، خیلی بهتر بود اما آن‌ها نظری از ما نخواستند.وی با اشاره به این که تمام اعضای صنف ما از این دولت راضی هستند، افزود: این مردمان کوچه و بازار بودند که دولت را تعیین کردند.منصوری همچنین با اشاره به این که کف بازار قیمت خودرو پایین تر از قیمت‌ها است، تصریح کرد: نسبت به کیفیت خودرو اعتراض داریم.

*جو سازی می کنند
البته در رابطه با ایجاد کمپین احمد نمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران اظهار کرد: این جو علیه خودروسازان از مدت‌ها پیش به راه افتاده است و حال به شبکه‌های اجتماعی کشیده شده است در حالی که بارها در رسانه‌ها مطرح کردیم که انتظار کاهش قیمت خودرو بی‌فایده و غیرمنطقی است.او با بیان اینکه تشکیل این گروه‌ها تاثیری به لحاظ روانی در بازار نمی‌گذارد، گفت: مشتریانی که نیاز به خودرو دارند از بازار خودرو می‌خرند و برای محصولات داخلی تقاضا وجود دارد و کسی نمی تواند تقاضای مشتریان را سرکوب کنند. دبیر انجمن خودروسازان افزود: مردم تصور می‌کنند که الان وقت خرید نیست و اگر پنج یا 6 ماه صبر کنند تا ماشین‌های جدید وارد بازار ایران شود، بهتر است به خرید خودرو بپردازند، در حالی که این تصور اشتباه است. هر قرارداد و همکاری که پس از تفاهم و توافق منعقد شده دلیلی برای کاهش قیمت خودروسازان نمی‌تواند باشد زیرا تعیین قیمت خودرو بسیار وابسته به نرخ ارز است و نوسان آن با قیمت ارز صورت می گیرد. نعمت‌بخش تصریح کرد: آنطور که وزارت صنعت سیاستگذاری کرده و شورای رقابت هم بررسی های خود را شروع کرده، ممکن است قیمت خودرو حتی در آینده ای نزدیک گران هم شود. او افزود: در حال حاضر خودروسازان روزانه ۴ تا ۵ هزار دستگاه خودروی داخلی تولید دارند که نمی‌توانند تولیدات خود را انبار کنند و این خودروها هر روز روانه تهران و شهرستان‌ها می‌شود. بنابراین جوی که در فضای سایبری و شبکه های اجتماعی به وجود آمده است، نمی‌تواند تاثیری در فروش خودرو داشته باشد زیرا برای خودروهای تولیدی تقاضا وجود دارد.دبیر انجمن خودروسازان همچنین گفت: خودروسازان نسبت به سال 91 حدود 70 درصد تولید خود را افزایش داده‌اند که این روند حتی باعث شده است تا قیمت کارخانه و بازار به هم نزدیک شود به همین دلیل دیگر بیش از این قیمت خودرو پایین نمی‌آید. روزانه مشتریان برای خودروهای داخلی و صفر کیلومتر ثبت نام می‌کنند و این تقاضا هم زیاد است. او توصیه کرد: مردم تحت تاثیر این گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی قرار نگیرند زیرا اگر شرکت‌های داخلی را درحین تحویل خودرو ببینند با موجی که بر علیه خودروسازان در حال حرکت است، همراه نمی‌شوند. خودروهای جدید و نتیجه همکاری‌ها را باید تا دو سال آینده در صنعت خودرو شاهد باشیم نه یکی دو ماه آینده. بنابراین هرکسی که قصد خرید دارد الان خودروی مورد نظر خود را خریداری کند.

* مردم ناراضی اند
همچنین سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، همکاری و سرمایه گذاری مشترک با خودروسازان بزرگ دنیا را در توسعه کیفی صنعت خودروی کشورمان مؤثر دانست و گفت: البته این همکاری ها در صورتی اثرگذار خواهند بود که دانش فنی و تکنولوژی خودروسازان خارجی به خودروسازان داخلی منتقل شود.روح اله عباسپور افزود: بازار ایران اشتیاق بسیار زیادی را برای سرمایه گذاری مشترک در خودروسازان خارجی ایجاد کرده و پیش بینی می شود با قطعی شدن نتایج توافق هسته ای، این شرایط بهتر نیز بشود.وی با اشاره به این که مشکل کمبود نقدینگی در صنعت خودرو و قطعه سازی کشور جدی است، اظهار کرد: حضور و همکاری با شرکت های معتبر خودروسازی و جذب سرمایه گذاری خارجی، ضمن توسعه صنعت خودرو می تواند در رفع مشکلات نقدینگی خودروسازان نیز مؤثر واقع شود.عباسپور با بیان این که امروز یکی از راهکارهای توسعه یافتگی جوامع و شکوفایی اقتصادی کشورها سرمایه گذاری خارجی است، تصریح کرد: هر چند قیمت بالای خودروهای داخلی، بخشی از نارضایتی مردم را تشکیل می دهد اما بخش عمده عدم رضایت مردم، از کیفیت پایین این خودروها ناشی میشود.وی با اشاره به این که همکاری های بین المللی در حوزه خودروسازی، می تواند بخش عمده ای از مشکلات مربوط به کیفیت پایین و قیمت بالای خودرو را برطرف کند، اظهار کرد: خودروسازان برای ارتقای کیفیت تولیداتشان، باید علاوه بر همکاری با خودروسازان جهانی، تعامل بیشتری با مراکز علمی و دانشگاهی نیز داشته باشند.عباسپور با بیان این که عدم تنوع محصولات موجود در صنعت خودرو، از جمله مشکلات این صنعت محسوب می شود، تصریح کرد: خودروسازان برای کسب رضایت مشتری باید در خصوص تولید محصولات متنوع، اقدامات جدی تری صورت دهند.نماینده مردم بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم همکاری با خودروسازان بزرگ دنیا، هر چه سریع تر شرایط پیشرفت صنعت خودروی ایران را فراهم نماید.

واکنش ایران خودرو به «خریدن خودرو ممنوع»
مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به کمپین "خریدن خودرو صفر ممنوع"گفت: به هیچ عنوان قیمت خودرو را کاهش نمی دهیم، شما توجه کنید قیمت کدام کالا در این چند سال اخیر کاهش یافته است.هاشم یکه زارع،درخصوص بالا بودن قیمت خودرو گفت: قیمت خودرو براساس یک آنالیز است و براساس آنالیز، قیمت خودرو نمی تواند کاهش یابد.یکه زارع در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه خودروسازان دلیل افزایش قیمت های خود را در سال های اخیر اعمال تحریم می دانستند، در حال حاضر که مقرر شده تحریم ها رفع شود، چه زمانی قیمت خودرو را کاهش می دهید؟ گفت: دراین موضوع باید به قیمت دلار توجه کرد که با کاهش جدی روبرو نبوده،بنابراین باید به میزان کاهش قیمت ارز برای کاهش قیمت خودرو توجه شود.وی درخصوص کیفیت پایین خودرو و ارائه خدمات پس ازفروش ضعیف،ادامه داد: برای ارتقای کیفیت خودرو و همچنین تقویت ارائه خدمات پس از فروش تلاش خواهیم کرد و دراین راستا از قطعه‌سازانی که قطعه خودرو با کیفیت بالا تولید می کنند،استفاده خواهیم کرد.یکه زارع درپاسخ به این سوال مبنی براینکه به چه دلیل با افزایش تیراژ خودرو تلاش نمی کنید قیمت خودرو در بازار متعادل شود، گفت: تیراژ ما به عنوان یک بنگاه اقتصادی همیشه متناسب با تقاضا است.وی درپاسخ به این سوال مبنی بر اینکه، آیا انبارهای ایران خودرو پُر از خودروهای صفر کیلومتری است که خریدار ندارد؟ تاکید کرد: چه کسی این را گفته است؛عکس‌های ماهواره ای از پارکینگ‌های ایران خودرو مربوط به بهمن ماه سال 92 است و جهت اطلاع شما می گویم نسبت به تولید روزانه تنها سه هزار خودرو اضافه داریم.یکه زارع در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا با توجه به کمپین "خریدن خودرو صفر ممنوع"، امکان دارد قیمت خودرو را کمی کاهش دهید؟ گفت: به هیچ عنوان قیمت خودرو را کاهش نمی دهیم، شما توجه کنید قیمت کدام کالا در این چند سال اخیر کاهش یافته است.وی ادامه داد: در موضوع کمپین "خریدن خودرو صفر ممنوع " آدم های مختلف وجود دارند،مردم درباره خریدن یا نخریدن خودرو حق دارند که هر تصمیمی بگیرند،اما ما به کسانی که اهداف دیگری دراین زمینه دارند، توجه نمی کنیم به دلیل اینکه یک عده دوست دارند خودرو از خارج وارد بشود و عده ای نیز مقاصد سیاسی را دراین رابطه دنبال می کنند.یکه زارع افزود: اگر قیمت دلار 1000 تومان شود،ما نیز قیمت خودرو را کاهش می دهیم ولی این موضوع عملی نمی شود.مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه در زمینه پرداخت مطالبات قطعه‌سازان مشکلی نداریم، یادآور شد: می دانم مردم از بابت کیفیت پایین خودروهای تولیدی ناراحت هستند و دراین زمینه تلاش خواهد شد که کیفیت بهبود یابد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده