ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گشت و گذاری در کوچه پس کوچه‌های قدیم تهران برای یافتن «سیزده چنار»

گشت و گذاری در کوچه پس کوچه‌های قدیم تهران برای یافتن «سیزده چنار»

کافه گردش/ از بالای ولنجک می خواستم به سمت میانبری که یاد گرفته بودم بروم. رسیدم میدان دانشگاه شهید بهشتی. این جا هم شلوغ بود. ترافیک قفل شده بود. گفتم بد نیست مسیرهای کناری را هم امتحان کنم شاید آن جا راه میانبری به سمت بزرگراه ها پیدا شود و پیچیدم سمت دانشگاه و خیابان درکه. یکی دو تا خیابان سمت چپ را امتحان کردم و بن بست بودم. رسیدم به کوچه ای به اسم «سیزده چنار».

خیابان ها و کوچه ها و محله های قدیمی، نام هایی دارند که زمانی معنادار بوده اما حالا دیگر جز یک نام نیست.
اما حالا دیگر رسیدن به بزرگراه کم تر برایم مهم بود. بیش تر کنجکاوی ام به خاطر دیدن کوچه ی سیزده چنار بود که حالا می دیدم کوچه باغ است.
از دل ترافیک و شلوغی آمده بودم به جایی آرام و دنج.

همین طور با فکر این که مالکان این باغ ها چه کسانی هستند ادامه دادم. می خواستم برگردم که ماشینی پشتم ظاهر شد. دیگر در این کوچه ی تنگ راه برگشت نبود باید می رفتم تا جایی برای دور زدن پیدا کنم. جلوتر رفتم و... خدای من! «سیزده چنار» فقط یک اسم نبود.
سیزده درخت چنار کنار هم مثل گلی که شکفته شده باشد.
از ماشین پیاده شدم و درخت ها را شمردم. همه ی چنارها نسبتا قطور و بزرگ بودند. به سختی می شد شمرد. اما درست بود. این جا واقعا سیزده چنار بود.

در دانشنامه ی شمیرانات تهران نامی از سیزده چنار ندیدم. در میان خبرها هم به جز اشاره ی کوتاه ناصر تکمیل همایون («منطقه درکه هم امروزه یک گذر دارد که سیزده چنار نامیده می‌شود.») فقط یک خبر از اصغر نصیری شهردار منطقه یک مربوط به 4 مهر 86 پیدا کردم:
«محله سیزده چنار در حد فاصل اوین و درکه به منطقه گردشگری و دهکده سبز تبدیل خواهد شد. این خیابان به طول سه کیلومتر دارای درختان چنار قدیمی است و با قدمتی بیش از 2500 سال بناهای مسکونی محدودی دارد که با اجرای این طرح از ادامه ساخت و ساز در این محدوده جلوگیری و به صورت تفرجگاه عمومی درخواهد آمد.»
بقیه ی اطلاعات از سیزده چنار در اینترنت، جدیدتر است. انواع خبرهای خرید و فروش ملک در سیزده چنار!
مطلبی هم راجع به «13 چنار گرگان» پیدا کردم که ادعا شده بود در فهرست آثار ملی ثبت شده اما من چیزی نیافتم.
سیزده چنار در تصویر ماهواره ای گوگل در میان درختان کناری خود مخفی شده است.

با کانال تلگرامی آخرین خبر همراه شوید


گشت و گذاری در کوچه پس کوچه‌های قدیم تهران برای یافتن «سیزده چنار»

گشت و گذاری در کوچه پس کوچه‌های قدیم تهران برای یافتن «سیزده چنار»

گشت و گذاری در کوچه پس کوچه‌های قدیم تهران برای یافتن «سیزده چنار»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده