ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سد استقلال هرمزگان تا 2 ماه آب شرب دارد

سد استقلال هرمزگان تا 2 ماه آب شرب دارد

ایسنا/ مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: ذخیره آب سد استقلال برای تامین آب استان کفایت حداکثر 2 ماه را می‌کند.

منطقه خلیج فارس، محمد باقر حیدری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با کسر حجم مرده این سد تنها هفت میلیون و 300 هزار مترمکعب حجم مفید باقی می‌ماند که برای تامین آب شرب فقط کفایت حداکثر 2 ماه را می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به بارشهای انجام شده در سال جاری، متاسفانه وضعیت ذخیره آب در سد استقلال که تأمین کننده اصلی آب شرب شهرهای بندرعباس - خمیر و روستاهای منطقه است هم اکنون 49 میلیون و 300 هزار مترمکعب است که از این میزان 42 میلیون حجم مرده تلقی می‌شود.

حیدری با اشاره به طرح‌های اضطراری تامین آب در استان گفت: تعداد 12 حلقه چاه حفاری شده و در حال آزمایش پمپاژ است. با بهره‌برداری از آنها حداکثر 40 لیتر آب از هر حلقه چاه به منظور حفظ تعادل در تغذیه و تخلیه دشت مذکور تامین می‌شود و می‌توان جمعا حدود 480 تا 500 لیتر برداشت کرد. همچنین تعداد هفت حلقه چاه در میناب و نیان، مجدداً تجهیز شده و آماده بهره برداری هستند که حدود 240 لیتر جمعا قابل استحصال خواهد شد.

وی ادامه داد: از دیگر طرح‌های اضطراری تامین آب در استان، بهره برداری از آب نشتی سد مخزنی شمیل است که پیش بینی می‌شود از این سطح حداکثر 600 لیتر در ثانیه قابل استحصال باشد.

حیدری به راه‌اندازی ایستگاه پمپاژ برای استفاده حجم مرده سد اشاره کرد و افزود: تعمیرات ایستگاه پمپاژ میناب - بندرعباس انجام شده و قرارداد خرید رزیستورهای ایستگاه نیز منعقد شده است. خط انتقال آب کشاورزی به خط شماره 2 میناب-بندرعباس متصل شده است تا بتوان آب چاه‌های حفاری شده و آب نشتی سد شمیل را به بندرعباس انتقال داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تاکید کرد: انجام این تعهدات مستلزم تامین اعتبار به موقع است که متاسفانه در این خصوص تاکنون فقط از طریق استان 10 میلیارد ریال در اختیار این شرکت قرار گرفته است. ضرورت دارد سریعا استان و شرکت مهندسی آبفای کشور، آب منطقه‌ای استان را در زمینه تامین اعتبار حمایت کرده تا بتوان بخشی از نیازهای آب شرب بندرعباس - خمیر و روستاهای منطقه را تامین کرد.

وی خاطرنشان کرد: این حداکثر تلاشی است که توسط آب منطقه‌ای انجام شده ولی بیشترین حمایت را می‌توانیم از مردم شهرها و روستاهای مذکور با مصرف بهینه داشته باشیم، تا بتوانیم با هم از بحران بی‌آبی عبور کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X