ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تابناک نوشت: دغدغه ائتلاف و ادامه دعوای اصلاح طلبان بر سر علی لاریجانی

تابناک نوشت: دغدغه ائتلاف و ادامه دعوای اصلاح طلبان بر سر علی لاریجانی

تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در کارزار انتخابات اسفندماه امسال، طیف های مختلف سیاسی از یک دغدغه مشترک با عنوان «ائتلاف و اتحاد» سخن می گویند؛ دغدغه ای که هر یک از این طیف ها در پی آن هستند که آن را مشکل جناح مقابل تلقی کنند!

به گزارش «تابناک»، اصلاح طلبان با توجه به تجربه انتخابات 92 و ائتلاف منتج به پیروزی، تلاش خود را برای ائتلاف و اتحاد میان گروه های مختلف اصلاح طلب و یا نزدیک به اصلاحات را آغاز کرده اند. در همین راستا، اصلاح طلبان اقدامات زیادی را در این زمینه انجام داده اند که از جمله می توان به انتخاب آقای محمدرضا عارف به عنوان رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان اشاره کرد.

با این حال، اصلاح طبان در فرایند اتحاد وائتلاف با چالش های فراوانی روبه رو خواهند بود که هر یک از این مشکلات می تواند مانند سدی در برابر شکل گیری ائتلاف و اتحاد عمل کند.

یکی از مهمترین مشکلات اصلاح طلبان در عرصه ائتلاف موضوع لیست مشترک با طرفداران دولت یا همان اعتدالیون است. اصلاح طلبان باید بین رقابت با طرفداران دولت و یا ائتلاف با آنها یکی را انتخاب کنند. در واقع چالش طرفداران دولت و موضع اصلاح طلبان نسبت به آنها و یا بالعکس یکی از دغدغه های اصلی این جریان سیاسی است.

از اینکه بگذریم؛ تعدد احزاب و گروه های سیاسی منتسب به اصلاح طلبان نیز از دیگر موضوعات چالشی است که گردهم آوردن این گروه های متعدد نیز کار بسیار مشکلی خواهد بود. این در حالی است که برخی گروه ها و احزاب نیز که در گذشته تحت عنوان اصلاح طلب نیز از آنها یاد نمی شد، امروز به این جرگه پیوسته اند. به عنوان مثال کارگزاران به صراحت اعلام کرده اند که با اصلاح طلبان لیست واحد ارائه خواهند کرد.

برخی موضوعات امنیتی و مشکلات بعد از انتخابات سال 88 نیز کار را برای اصلاح طلبان کمی مشکل تر کرده است، زیرا برخی احزاب مانند جبهه مشارکت منحل شد و از سوی دیگر برخی احزاب نوپا مانند اتحاد ملت شکل گرفته است که به هیچ وجه سازماندهی پیوسته ای شبیه جبهه مشارکت نتوانسته است تاکنون ایجاد کند.

در همین چارچوب اگر اصلاح طلبان بخواهند با چهره های شناخته پا به عرصه انتخابات قدم بگذارند، احتمالا با موضوعی با عنوان رد صلاحیت روبرو خواهند شد. اگر بخواهند با استراتژی نامزدهای سفید و گمنام در شهرستان ها عمل کنند، ممکن است با اقبال عمومی روبه رو نشوند؛ بنابراین، یکی از مشکلات دیگر اصلاح طلبان در موضوع ائتلاف تعدد گروه ها و احزاب و کمی نامزدهای از فیلتر رده شده خواهد بود.

البته مشکل اصلاح طلبان در این چارچوب فقط به موضوع تعدد گروه ها منتهی نمی شود، بلکه برخی اختلاف نظرها و همچنین اختلاف سلیقه ها نیز در میان اصلاح طلبان وجود دارد که به وضوح دیده می شود.

به عنوان مثال در چند روز اخیر جنجال های فروانی بر سر مسأله حمایت اصلاح طلبان از علی لاریجانی رئیس مجلس فعلی به وجود آمده است؛ جایی که برخی اصلاح طلبان معتقد هستند که باید به پاس خدماتی که علی لاریجانی در موضوع برجام انجام داده است، حداقل اصلاح طلبان در حوزه انتخابیه قم کاندیدایی معرفی نکنند و یا حتی مطرح شد که اصلاح طلبان باید در صورت حضور سعید جلیلی برای انتخابات از حوزه انتخابیه قم از لاریجانی حمایت کنند.

در همین راستا، حسین مرعشی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت و گویی اظهار کرده بود، به پاس خدماتی که آقای لاریجانی در مسأله برجام انجام داده، اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه قم که ایشان حضور دارند از معرفی یک کاندیدای بزرگ و مشهور خودداری کنند. این اظهار نظر آقای مرعشی با واکنش برخی چهره‌ها از جمله موسوی لاری وزیر کشور دولت اصلاحات، رسول منتجب‌نیا، آذرمنصوری و صادق خرازی روبه رو شد.

این افراد هر گونه حمایت از علی لاریجانی را به شدت تکذیب کرده اند و اعلام می کنند که علی لاریجانی به عنوان رقیب انتخاباتی اصلاح طلبان است، نه رفیق انتخاباتی!

به هرحال مجموعه این موضوعات نشان می دهد که اردوگاه اصلاح طلبان نیز احتمالا تا روزهای آخر انتخابات با دغدغه ائتلاف و اتحاد دست و پنجه نرم خواهند کرد؛ اما اینکه بتوانند تجربه انتخاباتی سال 92 را برای انتخابات 94 نیز پایه ریزی کنند، سؤالی است که هنوز پاسخ به آن راحت نخواهد بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده