ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

انتظار تغییرات مهم در خاورمیانه؛ بازنده بزرگ مذاکرات هسته ای کیست؟

انتظار تغییرات مهم در خاورمیانه؛ بازنده بزرگ مذاکرات هسته ای کیست؟

آریا/ متن پیش رو در خبرگزاری آریا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
اگر برنامه جامع اقدام مشترک به طور کامل اجرایی شود سبب خواهد شد یک پیروزی مهم در زمینه دیپلماسی حاصل شود.
به گزارش خبرگزاری آریا،پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم کریسپین روور با عنوان « چرا تغییراتی بزرگ در انتظار خاورمیانه است؟ »، نوشت:
برنامه جامع اقدام مشترک به عنوان سندی مهم تلقی می شود که آن را « فکت شیت » نیز می نامند. اگر برنامه جامع اقدام مشترک به طور کامل اجرایی شود سبب خواهد شد یک پیروزی مهم در زمینه دیپلماسی حاصل شود زیرا سبب خواهد شد احتمال دست یابی ایران به یک سلاح هسته ای به صورت قابل توجهی کاهش یابد و در عین حال به تعامل دوباره ایران با جامعه بین المللی کمک خواهد کرد.
هدف اصلی هر یک از طرف های حاضر در مذاکرات هسته ای کاملا مشخص است. آمریکا خواهان افزایش مدت زمان فرار هسته ای ایران تا دست کم یک سال است . دوره فرار هسته ای مدت زمانی است که ایران برای دست یابی به یک بمب نیاز دارد. دولت اوباما بر این باور است که یک سال زمانی کافی برای کشف و شناسایی تلاش ایران برای فرار هسته ای و متوقف کردن این روند است.

مدت زمان فرار هسته ای دوره ای که بر اساس حدس و گمان ها تعیین می شود و بر این اساس است که چه میزان از مواد شکافت پذیر در حال حاضر ذخیره شده اند و با چه سرعتی می توان مواد مورد نیاز جدید در سطح ساخت سلاح هسته ای می توان تولید کرد. بر اساس ارزیابی های برنامه جامع اقدام مشترک،‌ مدت زمان فرار هسته ای ایران در زمان حاضر تنها دو تا سه ماه است. این محاسبه بسیار اغراق آمیز و شاید هم نادرست باشد . این زمان با این هدف اعلام شده است تا بتوان امتیازات بیشتری از ایرانی ها برای محدود کردن برنامه کنونی هسته ای گرفت.
در این تلاش ها؛ برنامه جامع اقدام مشترک فراتر از انتظارات و پیش بینی ها عمل کرده است. ایران موافقت کرده است برای دست کم 10 تا 15 سال آینده شمار سانتریفوژهای فعال خود را به صورت قابل توجهی کاهش دهد ، هسته رئاکتور را از تأسیسات آب سنگین اراک خارج کند ، ذخایر اورانیوم با غنای پایین خود را به کشور دیگر منتقل کند ، هیچ گونه تأسیسات جدیدی برای غنی سازی اورانیوم احداث نکند و اقدام به باز فرآوری سوخت مصرف شده نیز نکند.
ایران همچنین با رژیم سخت گیرانه و سرزده آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین با عضویت در پروتکل الحاقی آژانس موافقت کرده است که این بدین معناست که احتمالا هر گونه نقض مفاد توافق نامه جامع از سوی ایران را می توان زودهنگام کشف کرد و این موضوع برای آینده ( فراتر از مدت زمان توافق نامه هسته ای ) نیز قابل پیش بینی است. ایران با پایبندی به تعهدات خود در قبال ان پی تی موافقت کرده است.
در حالی که برنامه جامع اقدام مشترک در ارتباط با آنچه که ایران بدان اذعان خواهد کرد ، است اما نسبتا عاری از جزییات مرتبط با حجم و سرعت برداشته شدن تحریم هایی است که غرب علیه ایران اعمال کرده است . برنامه جامع اقدام مشترک حاوی پیچیدگی هایی است که که به ایران اجازه می دهد « تحقیقاتی محدود در ارتباط با سانتریفوژهای پیشرفته » انجام دهد.

در مجموع در برنامه جامع اقدام مشترک آمده است :« تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای که از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران اعمال شده اند پس از آن برداشته خواهند شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران همه گام های کلیدی و لازم را در ارتباط با موضوع هسته ای بردارند.» چنین اقدامی سال ها به طول خواهد انجامید و مستلزم آنست که ایران گام هایی قابل توجه برگشت ناپذیر بردارد. غیر واقع گرایانه است اگر انتظار داشته باشیم ایران این اقدام را بدون دریافت برخی امتیازات انجام خواهد داد. از این رو، تحریم های سازمان ملل متحد ( که همانند تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا اعمال شده اند ) ، احتمالا در مدت زمانی سریع تر و مرحله به مرحله برداشته خواهند شد . در هر صورت، کاهش زودهنگام تحریم های ایران امری مطلوب است. این موضوع نیز اهمیت دارد که مردم ایران از منافع همکاری تهران با غرب بهره مند خواهند شد. با این حال،‌ احتمال اعمال دوباره تحریم های سازمان ملل متحد - برخلاف تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا - کاری دشوارتر خواهد بود البته در صورتی که ایران به مفاد توافق نامه جامع هسته ای پایبند نباشد.

از نظر مذاکره کنندگان آمریکایی، توافق نامه موقت هسته ای حاوی خطراتی نیز می باشد. با توجه به حجم امتیازاتی که ایران بر اساس توافق نامه موقت داده است بسیار از افراد همانند من دیگر نمی توانند بگویند این « توافقی بد » است. با کاهش نگرانی های منتقدان، در حال حاضر باید امکان جلب حمایت اعضای کنگره آمریکا از توافق نامه جامع هسته ای وجود داشته باشد. این موضوع همچنین بدین معناست که هر گونه امتیازات بیشتری که برای دست یابی به توافق نامه نهایی هسته ای لازم است باید از سوی گروه پنج بعلاوه یک داده شود. در صورت به شکست انجامیدن مذاکرات هسته ای، آمریکا عامل آن شناخته خواهد شد و بدین ترتیب رسیدن به اجماع بین المللی برای اعمال هر گونه تحریم های جدید علیه ایران به کاری دشوار تبدیل خواهد شد.

در این میان، مهمترین بازنده بنیامین نتانیاهو محسوب می شود که همه تلاش خود را برای ایجاد اخلال در روند دست یابی به توافق نامه هسته ای انجام داده است . او همچنین سبب شده است روابط ویژه اسرائیل با آمریکا ضعیف شود. سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا - که در آن نتانیاهو به مذاکرات گروه پنج بعلاوه یک بر خلاف تمایلات کاخ سفید حمله کرد - بی سابقه بوده است. رد راه حل ایجاد دو کشور از سوی نتانیاهو و هشدار به اعراب اسرائیلی حتی سبب نگرانی حامیان دیرینه تل آویو شده است. اگر برنامه جامع اقدام مشترک اجرایی شود در آن صورت، ادعای نتانیاهو در این باره که توافق نامه هسته ای « راه ایران را برای دست یابی به یک بمب هموار خواهد کرد » مضحک به نظر خواهد رسید.

نمی توان راهبرد گسترده تر را در این ارتباط نادیده گرفت. منافع آمریکایی ها و ایرانی ها در منطقه با سرعت با یکدیگر همگراست. این موضوع در عراق و سوریه کاملا مشهود است ، جایی که هدف مشترک واشنگتن و تهران نابود کردن شورشیان داعش است و برای انجام چنین کاری به همکاری ایران نیاز است. ایران این توافق را فرصتی برای ایجاد اختلافات بیشتر بین آمریکا و اسرائیل می داند.
اسرائیل یک هم پیمان واقعی برای آمریکا در زمینه مبارزه با داعش محسوب نمی شود. شورشیان دولت اسلامی در مقابل نفوذ ایران مقاومت می کنند ، ایرانی که در حال حاضر از موضوع فلسطین فاصله گرفته است و علاقه کمی به حمله به اسرائیل نشان می دهد. اسرائیل نیز با محکوم نکردن الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه نشان داده است که همانند گذشته به آمریکا وفادار نیست.
راه زیادی باقی مانده است تا آمریکا بتواند ایران را یک هم پیمان خود در منطقه بنامد. اگر مذاکرات پنج بعلاوه یک نتیجه بدهد و نتانیاهو نیز به زیر سوال بردن منافع ملی اسرائیل ادامه دهد ، چه کسی می داند طی پنج سال آینده روابط آمریکا با کشورهای منطقه خاورمیانه به چه شکل خواهد بود؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده