ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محمدجواد حق شناس: دولت با روحانی همکاری نکرد نمی توان از این کارنامه در سال 96 دفاع کرد

محمدجواد حق شناس: دولت با روحانی همکاری نکرد/ نمی توان از این کارنامه در سال 96 دفاع کرد

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
محمد جواد حق شناس می گوید فعلا مصلحت نیست وزیر کشور تغییر کند. متن گفت و گو با این چهره سیاسی در ادامه می خوانید :

وزیر کشور گفته امسال سال سیاست داخلی برای این وزارتخانه است ؟ آیا دولت روحانی بعد از بیانیه هسته ای لوزان سوئیس وارد حوزه سیاست داخلی می شود تا به انتظارات پایگاه اجتماعی دولت در این حوزه پاسخ بگوید؟
روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 قبل از اینکه بتواند افکارعمومی جامعه را متوجه خود کند نظر نخبگان و خواص را به خود جلب کرد بنابراین نمی شود نقش جریاناتی منتقد عملکرد دولت نهم و دهم و چهره هایی مثل هاشمی رفسنجانی -که اگر تأیید صلاحیت می شد قطعا از وضعیت قابل توجهی در آرای عمومی برخوردار بود- و محمد خاتمی را در رأی آوری آقای روحانی نادیده گرفت. به عبارت دیگر آقای روحانی زمان تبلیغات انتخاباتی پکیجی از وعده ها را در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، مدیریتی و سیاست داخلی و خارجی مطرح کرد و با توجه به حمایت نخبگان و خواص از او و اعتماد جامعه به نخبگان و خواص توانست اکثریت مطلق آرا را کسب کند و همان مرحله اول در جایگاه ریاست جمهوری قرار بگیرد. با عنایت به این مقدمه طبیعی است که آقای روحانی باید به آن وعده های انتخاباتی عمل می کرد. رئیس جمهور در حوزه سیاست خارجی از همان روز نخست تحویل گرفتن دولت توانست با ایجاد انسجام در عرصه داخلی و برخورداری از حمایت رهبری نظام و دریافت راهبرد "نرمش قهرمانانه" از ایشان مسیر خود را در این حوزه هموار ببیند و تا حدودی سیاست های وعده داده شده در انتخابات ریاست جمهوری را به پیش برد اما به نظر می رسد در حوزه فرهنگی و سیاست داخلی با چالش روبه رو است چون امسال انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار می شود و برای آنکه مردم گام دوم تکمیلی را در رقابت سیاسی پیش رو بردارند نمی توانند مماشات یا بی اعتنایی به وعده های انتخاباتی سال 92 را شاهد باشند بنابراین دولت راه دیگری ندارد غیر از اینکه نشان دهد به آن خواسته ها توجه دارد. معتقدم دولت هیچ راهی ندارد و ناچار است که موضعش را در این موضوع روشن کند و جامعه چنین انتظاری دارد که اگر در این نوع موضوعات کاری از دستش بر نمی آید حداقل موضع شفاف بگیرد. در کل به نظر می رسد دولت دارد به بخشی از وعده های انتخاباتی سال 92 توجه می کند.

برخی معتقد بودند بعد از آنکه دولت مذاکرات هسته ای را به یک نقطه روشنی رساند باید سراغ سیاست داخلی برود و در اولین گام وزیر کشور را عزل کند آیا آقای رحمانی فضلی جایگاه خود را در معرض خطر دیده که وعده توجه به سیاست داخلی را مطرح کرده است؟ نظر شما چیست؟
فکر نمی کنم توجه به سیاست داخلی نیاز به حذف داشته باشد بلکه دولت باید از خود اراده نشان دهد مثلا در برخوردی که با آقای مطهری در شیراز شد وزارت کشور باید نشان می داد که از برخی کم کاری ها چشم پوشی نمی کند و برای احترام به قانون و رعایت قانون پیش قدم است. توقع این نبود که دولت در این ماجرا کاری خارج از اختیارات و توانش انجام دهد. وقتی علی مطهری چهره شناخته شده و نماینده مجلس شورای اسلامی با سابقه اصولگرایی مشخص نتواند در یک برنامه مجوزدار و قانونی سخنرانی کند یا حتی این امکان را نیابد که وارد شهر شیراز شود پس این امکان برای چه کسی می تواند وجود داشته باشد. به نظرم دولت کم کاری کرد با وجودی که روحانی موضع خوبی گرفت اما دولت با او همراهی نکرد.

آیا مسئولیت وزارت کشور باید به شخص دیگری سپرده شود؟
خیر فکر نمی کنم زمان مناسبی برای جا به جایی وزیر کشور باشد ولی نیاز به تغییر سیاست هایی دارد که در یک سال و نیم گذشته درست به خوبی به آنها عمل نکرده است و باید سیاست هایش را صریح تر و روشن تر عمل کند او باید برای ادامه همکاری با برخی مدیرانش تجدید نظر کند حداقل نمایندگان دولت در سطح استان ها و شهرستان ها باید کسانی باشند که رویکرد آقای روحانی را قبول داشته باشند. اگر این طور نشود آقای رئیس جمهور سال 96 نمی تواند به مردم بگوید این کارنامه من است. حداقل وزارت کشور باید کم کاری هایی را که در این حوزه داشته جبران کند.

اگر بیانیه لوزان تبدیل به توافق جامع هسته ای شود ریاست جمهوری دور دوم آقای روحانی را تضمین می کند؟
قطعا اثر دارد اما در عالم سیاست چیزی به نام تضمین نداریم. مجموعه عوامل هستند که در پیروزی یک کاندیدا اثرگذارند البته روند در ایران حکایت از دوره های 8 ساله ریاست جمهوری دارد. اگر آقای روحانی در عرصه سیاست خارجی موفق شود این مسئله تا حدود زیادی آینده انتخابات ریاست جمهوری 96 را روشن می کند اما باید یادمان باشد که در عالم سیاست چیزی بنام تضمین وجود ندارد.

حزب اعتماد ملی در انتخابات مجلس چه کار می کند؟
حزب علاقه دارد که در عرصه سیاسی کشور فعال باشد و بتواند آرام آرام خودش را برای بازگشتن به فضای سیاسی کشور آماده کند از این رو امیدواری بخشی از ظرفیت های حزب را که تاکنون از آن استفاده نمی شد بتوانیم به کار اندازیم.

حزب اعتماد ملی با تابلوی خود به انتخابات مجلس پا می گذارد؟
با تابلوی خود می آید.

فهرست مستقل می دهد؟
باتوجه به اینکه در شورای هماهنگی اصلاحات حضور دارد طبیعتا بخشی را در قالب شورای هماهنگی اصلاحات و اگر شد در برخی حوزه ها با تابلوی خود در انتخابات مجلس فعالیت کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده