ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تخصیص اعتبارات ویژه جهت پوشش بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار

تخصیص اعتبارات ویژه جهت پوشش بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار

فارس/ مشاور وزیر رفاه در امور خانواده ضمن اشاره به بالا رفتن سن ازدواج، افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار؛ کاهش سن زنان سرپرست خانوار گفت: با تخصیص اعتبارات ویژه سالیانه تعدادی از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار می‌گیرند.

 وحیده نگین در مراسم جشن ولادت حضرت زهرا (س) و بزرگداشت مقام زن و روز مادر که صبح امروز در سالن همایش 17 شهریور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، اظهار داشت: اگر در جامعه‌ای ضریب باسوادی، تندرستی، شاخص‌های تغذیه و تامین مسکن و ایجاد اشتغال و درآمد افزایش یابد اما توزیع آن در میان زنان و مردان متعادل نباشد، آن جامعه توسعه نیافته و به عبارتی از نظر توسعه یافتگی نامتوازن است.

وی تصریح کرد: توسعه انسانی به معنای تلاش برای دستیابی به زندگی بهتر و ایجاد زمینه‌های توانمندی است که با توجه به روش‌های موجود بر اساس درآمد بالاتر، آموزش بهتر و سطح بالای سلامت برای تمامی اقشار مردم، قابل تحقق است.

نگین ادامه داد: به‌رغم وجود قوانین و اسناد بالادستی از جمله اصول دهم، بیستم و بیست و یکم قانون اساسی؛ سندچشم انداز 20 ساله کشور و مواد 227 و 230 قانون برنامه پنجم توسعه؛ همواره موانع زیادی برای مشارکت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی زنان وجود داشته است. درعین حال اما زنان ایرانی با تلاش‌های مضاعف خود این موانع را یک به یک رفع کرده‌اند و موفقیت‌های خود را به عرصه اجتماعی کشانده‌اند.

مشاور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده گفت:زنان خود سرپرست و سرپرست خانوار مسئله مهمی است که بخشی از جامعه هدف وزارتخانه را تشکیل می دهند. متاسفانه در حال حاضر به دلیل فشارهای اقتصادی و اجتماعی با پدیده‌ای به نام زنان خودپرست و یا سرپرست خانوار روبه‌رو هستیم و این در حالی است که ما در آینده نزدیک با مسئله سالمندی مواجه می‌شویم، طبیعتا بخش قابل توجهی از سالمندان را زنان تشکیل خواهند داد، به همین دلیل ضرورت دارد که از امروز به دنبال برنامه‌ریزی در این بخش به خصوص در زمینه زنان خودسرپرست و سرپرست خانوار باشیم. خوشبختانه ما در وزارتخانه در دولت تدبیر و امید به سهم خود در این زمینه برنامه ریزی‌ها و اقدامات را شروع کرده‌ایم. ما بحث بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار یا خودسرپرست را در دستور کار داریم که سالیانه بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته‌ می‌شود.

وی اظهار داشت: مورد دیگر بحث مدیران زن است. متاسفانه زنان ایران اسلامی به رغم تمام توانمندی‌هایی که از خود بروز داده‌اند اما در حوزه مدیریتی به جایگاه شایسته خود دست نیافته‌اند. در حال حاضر میزان تحصیلات و آمادگی زنان متناسب با سطوح مدیریتی نیست. ساماندهی مناسب این مهم خوشبختانه از جمله سیاست‌های دولت تدبیر و امید است و در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح شده است.

نگین افزود:در حوزه فرهنگ نیز باید با مطالعه بیشتری به زنان نگریسته شود. آنان بیش از گذشته می‌توانند در فرآیند توسعه اجتماعی موثر واقع شوند و اگر در این حوزه برنامه‌ای نداشته باشیم این سرمایه عظیم انسانی به هدر می‌رود.

مشاور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده خاطر نشان کرد: مساله مهم دیگر مسئله اشتغال زنان است. در حال حاضر نرخ بیکاری زنان بیش از دو برابر مردان است و این در حالی است که افزایش اشتغال زنان تاثیر مستقیمی در تولید ناخالص داخلی کشورها دارد و اگر زنان وارد بازار کار شوند در GDP کشور موثر است.

به گفته وی زنان به دلیل نقش تربیتی و مراقبتی خود، مشارکت در اجتماع و بهبود سطح تحصیلات، آموزش و بهداشت سهم بیشتری از درآمد خود را نسبت به مردان صرف سرمایه‌گذاری در آموزش فرزندان خود می‌کنند که از جهت پیامدهای کیفی اشتغال زنان حائز اهمیت است.

نگین بیان داشت:سازمان جهانی کار (ILO) بر فرصت‌های برابر آموزش و توانمندسازی زنان و مردان تاکید دارد و از کار شایسته به عنوان کاری که ابعاد کمی و کیفی کار و کرامت انسانی و مولد بودن کار را مورد نظر قرار می‌دهد سخن می‌گوید. امروز در اسناد بین المللی به مقوله حمایت و اشتغال زنان و برابری آن با مردان تاکید می‌شود.

مشاور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان و خانواده تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که دولت‌ها با مشارکت فعال زنان، رشد اقتصادی بیشتری را به دست می‌آورند، شرکت‌ها با مدیران زن به نحو مطلوب تری اداره می‌شوند، با حضور تعداد بیشتر زنان در پارلمان‌ها، فساد اقتصادی و سیاسی کمتری رخ می‌دهد، با حضور بیشتر زنان در پارلمان ها، قوانین ناظر بر مسایل اجتماعی مانند سلامت، آموزش، حمایت از کودکان، حفظ محیط زیست، رفع تبعیض و رفاه، بیشتر در دستور کار قرار می‌گیرد و حتی موافقتنامه‌های صلح با مشارکت و مداخله زنان پایدارتر می‌شود.

وی تأکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای عملیاتی کردن برنامه‌هایی که درحوزه‌های کاری خود دارد بیش از سایر وزارتخانه‌ها و نهادهای کشور نیاز به بهره مندی از ظرفیت‌ها وپتانسیل‌های زنان دارد. این وزارتخانه برای پیشبرد سیاست‌های رفاه اجتماعی نیاز دارد توجه وی‍ژه‌ای به نقش زنان داشته باشد. وزارت رفاه برای توسعه اشتغال نیاز دارد اشتغال زنان به عنوان نیمی از جمعیت فعال کشور را دنبال کند. در این وزارتخانه همچنین ضرورت دارد تا در توسعه بخش تعاون توجه ویژه‌ای به تعاونی‌های زنان صورت گیرد. همچنین این وزارتخانه با جامعه هدفی از زنان روبرو است که نیازمند توجه ویژه‌ای هستنند که اگر برای حمایت از این قشر تدابیر مناسب و موثر اتخاذ نشود آثار ناگوار آن به صورت مسائل حاد اجتماعی بروز خواهد کرد.

نگین اضافه کرد: در مجموع برای "بالا رفتن سن ازدواج"؛ "افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار"؛ "کاهش سن زنان سرپرست خانوار"؛ "بالا بودن نرخ بیکاری زنان به نسبت مردان"؛ خدماتی شدن اشتغال زنان"؛ "تبعیض ها ونابرابری های جنسیتی"؛ "افزایش تجرد زنان"؛ "بالا بودن سطح فقر در بین زنان خود سرپرست به نسبت مردان خود سرپرست"؛ "عدم استفاده از ظرفیت‌های مدیریتی زنان"؛ "اعتیاد زنان"؛ "مشکلات فرهنگی در حوزه زنان" ؛ "عدم توجه به نقش زنان در امر توسعه فراگیر"؛ و....از جمله مسائلی است که به ما تاکید می‌کند که باید سیاستگذاری معطوف به جنسیت داشته باشیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده