ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون وزیر بهداشت: در صدد راه اندازی سیستم ردیابی محصولات غذایی هستیم

معاون وزیر بهداشت: در صدد راه اندازی سیستم ردیابی محصولات غذایی هستیم

مهر/ معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در صدد راه اندازی سیستم ردیابی محصولات غذایی هستیم.

دکتر رسول دیناروند در جلسه ای که به مناسبت روز جهانی بهداشت با عنوان ایمنی غذایی با حضور دکتر جیهان طویلا نماینده سازمان جهانی بهداشت در کشورمان، برگزار شد، بر ضرورت ایجاد یک سیستم یکپارچه اطلاع رسانی به منظور نظارت بر سلامت غذا در سطح کشور تاکید کرد و گفت: سازمان غذا و دارو در صدد راه اندازی سیستم ردیابی محصولات غذایی نظیر آن چیزی که در مورد تولیدات دارویی در حال انجام است، می باشد که برای تحقق این امر خواستار حمایت فنی سازمان جهانی بهداشت هستیم.

وی همچنین، بر ضرورت تشکیل کمیته فنی ایمنی غذا متشکل از همه ذینفعان داخلی و نمایندگان سازمان های بین المللی ذیربط تاکید کرد و افزود: ظرفیت سازی از طریق برگزاری کارگاههای آموزشی برای کارشناسان غذایی در زمینه های ارزیابی خطرات احتمالی ناشی از سموم قارچی، روش های بازرسی و نمونه برداری و بهره مندی از تجربیات موفق سایر کشور ها در زمینه ایمنی غذا از جمله موارد دیگری است که حمایت سازمان جهانی بهداشت را می طلبد.

دیناروند در ادامه با بیان اینکه معاونت علوم و تکنولوژی ریاست جمهوری از سازمان غذا و داروی کشور در دسترسی به فناوری های جدید در زمینه راه اندازی سیستم های هشدار دهنده سریع آلایندهای غذایی حمایت نموده است، افزود: سازمان غذا و دارو برای تحقق و اجرای این سیستم در حال برنامه ریزی است و در این خصوص از تجارب موفق دیگر کشورها نیز بهره مند شده است.

وی همچنین، تقویت آزمایشگاههای کنترل غذا در سراسر کشور از طریق تجهیز آنها با تکنولوژی های نوین و سازگار با سیستم های موجود، شبکه سازی آزمایشگاه ها و اعتبار بخشی تمامی آزمایشگاه ها از جمله آزمایشگاه های صنایع تولید غذایی را از برنامه های جاری و اهداف آتی سازمان غذا و دارو بیان کرد و گفت: آگاهی و اطلاع رسانی به مردم از طریق گذاشتن برچسب چراغ راهنمایی (سبز - زرد - قرمز) در محصولات و فراورده های غذایی جهت آگاهی ایشان از مواد متشکله سالم و بی خطر (سبز) از دیگر برنامه های این سازمان است که قوانین اجرای این برنامه تصویب و تا پایان سال 94 اجراء خواهد شد.

به گفته دیناروند، در حال حاضر سازمان غذا و دارو قادر به انتشار اطلاعات ایمنی و سلامت مواد غذایی مثل برنج، شیر و گوشت به ازای هر استان است که این آمارگویای وضعیت خاص آن استان از نظر سلامت در مواد غذایی است.

در ادامه این نشست، دکتر جیهان طویلا نماینده سازمان جهانی بهداشت، آگاه سازی و اطلاع رسانی مردم در زمینه سلامت مواد غذایی را موجب رقابت تولید کنندگان صنایع غذایی در تولید غذاهای سالمتر با هدف جذب مشتریان و کسب شهرت بیشتر بیان کرد.

وی همچنین، با اشاره به این که در برخی از کشور های موفق مسئولیت امر ایمنی غذا بر عهده سایر ارگان ها مثل شهرداری است و یا حداقل آزمایشگاههای کنترل غذا زیر نظر شهرداری ها فعالیت می کنند، افزود: البته در برخی از آن ها نیز هر یک از استان ها سیستم ویژه ایمنی غذای خود را داشته و دارای سیستم های آزمایشگاهی پیشرفته هستند.

طویلا بر حمایت همه جانبه سازمان جهانی بهداشت از کشور ایران در زمینه ابتکارات مربوط به ایمنی غذا و ارتباط آن با بیماریهای مشترک بین انسان و دام و مقاومت ضد میکروبی و غیره تاکید کرد و گفت: لازم است مسئولین سازمان غذا و داروی کشور برنامه ملی ایمنی غذا را متناسب با اهداف استراتژی جهانی ایمنی غذا و برنامه عملیاتی مربوط تعریف و اجرا کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده