ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رسانه ها و گفت و گوهای هسته‌ای؛ از تخریب تا حمایت

رسانه ها و گفت و گوهای هسته‌ای؛ از تخریب تا حمایت

ایرنا/ متن پیش رو در خبرگزاری ایرنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
توان قابل توجه رسانه ها در جهت دهی به تحولات کلان سیاسی از طریق تاثیرگذاری بر افکار عمومی با بهره گیری از تاکتیک های تولید انگاره، جریان سازی و عملیات روانی، مسوولیت آنها در تامین منافع ملی در گفت و گوهای هسته یی پیش رو را صدچندان می کند.
توجه و تشکر وزیر امور خارجه و مسوول ارشد تیم مذاکره کننده ی هسته یی کشورمان از تلاش رسانه ها در همراهی و پوشش خبری گفت وگوهای دیپلماتیک در فاصله ی زمانی اندکی از ایراد بیانیه ی لوزان، اتفاقی یا ژستی فانتزی نبود. رسانه به عنوان عنصری تعیین کننده در روند گفت وگوها، در انتقال خبر، فضاسازی و آگاه سازی افکار عمومی در مورد رخدادهای شهر لوزان سوییس نقشی بی بدیل و قابل توجه داشت؛ نقشی که اگرچه ایفای آن از سوی برخی رسانه های داخلی کامل و بی نقص نبود اما به هر حال موثر، مفید و قابل توجه بود و انتظار می رود از این پس مورد اهتمام بیشتر اهالی رسانه قرار گیرد. نشست ها و گفت و گوهای جدی تری در راه است و دولت یازدهم بیش از هر زمان دیگر نیازمند همکاری رسانه ها در همراه و همدل کردن مردم.

در این ارتباط، توجه به چند نکته دارای اهمیت است:

1-رسانه ها این قابلیت را دارند که با شکل دهی به افکار عمومی به عنوان پشتوانه ی دولت ها، مردم را به سود یا زیان سیاست و عملکرد کارگزارانشان برانگیزند و بر کنش های دستگاه سیاست خارجی اثرگذار باشند. از این رو دستگاه دیپلماسی کشورمان از این پس نیز مانند گذشته نیازمند همراهی و همزبانی رسانه ها در تقویت مواضع خود در گفت و گوهای هسته یی است.

2-امروزه که هماوردی رسانه ها مولفه یی تعیین کننده در تعاملات بین المللی است و دولت ها تلاش می کنند برای تضعیف کشور هدف و دفاع از منافع ملی از توان و ظرفیت رسانه های خود بهره ی بیشینه جویند، جای خالی خبرها و تحلیل های مطبوعات ایران در جریان مهمترین دور گفت و گوهای هسته یی در روزهای نخستین سال نو بسیار نمایان بود. در شرایطی که دولت های غربی از همه ی توان رسانه یی خود برای پوشش و تحلیل خبرهای همپیوند با مذاکرات هسته یی در جهت رویکردهای منفعت جویانه ی خود بهره می گرفتند، مطبوعات کشور در تعطیلات نوروزی یا بهتر بگوییم خواب زمستانی به سر می بردند. البته تلاش رسانه هایی چون خبرگزاری ها و برخی سایت های خبری در این خصوص قابل توجه است، اما به خاطر تعطیلات نوروزی بسیاری از بایسته های فعالیت رسانه یی بر زمین ماند.

3-در شرایطی که غیبت ناموجه مطبوعات کشور اطلاع رسانی در حوزه ی هسته یی را با کاستی هایی روبرو می کرد، مسوولیت صدا و سیما به عنوان فراگیرترین و پرمخاطب ترین رسانه ی کشور در این حوزه دوچندان بود؛ مسوولیتی که رسانه ی ملی، چنان که باید از عهده ی آن برنیامد. اگرچه دگرگونی برخی رویکردهای صدا و سیما در خصوص مساله ی هسته یی که به دنبال تغییر ریاست این سازمان رخ داده، ملموس و مثبت است، اما پوشش خبری این نهاد در جریان مهمترین دور مذاکرات هسته یی به اندازه یی نبود که عطش خبری مخاطبان را فرونشانده، نیاز آنان را پاسخ گوید و آنها را از روی آوردن به بنگاه های خبری بیگانه بی نیاز کند.

4-برخی دگرگونی های درون ساختاری در آغاز دوره ی «محمد سرافراز» رییس رسانه ی ملی از اقدام های شایسته یی بود که موجب کمرنگ شدن رویکرد سیاسی به سود رویکرد صرف خبری و قدرت گرفتن خبر به خودی خود یا به عبارتی حرفه یی تر شدن این رسانه شد؛ اقدامی که نمود عملی آن در جریان انتقال اخبار و تحلیل های هسته یی بارز بود. با این حال، برخی کارشناسان برنامه های خبری سیما در دقایق نخست پس از ایراد بیانیه ی لوزان از سوی «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان و «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه ی اروپا به اشتباه در تطابق متن انگلیسی و فارسی آن تردید وارد کردند و این سازمان را در تیررس انتقادهایی قرار دادند اما باید توجه داشت که اظهار نظر یک کارشناس را نباید به رویکرد کل رسانه گسترش دهیم. چنانکه پس از آن، کارشناس دیگری پاسخ این ابهام را داد و در خصوص تردید وارد شده شفاف سازی کرد.
برگزاری مناظره های هسته یی یا به عبارتی ایجاد فرصت تضارب دیدگاه های متضاد و متفاوت درمورد بیانیه ی هسته یی لوزان از دیگر اقدام هایی است که از آن به عنوان نقطه یی مثبت در کارنامه ی رسانه ی ملی یاد می شود.

5-وزن و نقش رسانه ها در روند مذاکرات از این پس تا زمان رسیدن به توافق جامع بیش از پیش اهمیت دارد. مقام ها و رسانه های غربی به ویژه آمریکایی از نخستین ساعت های اعلان بیانیه ی لوزان کوشیدند با انتشار تفسیر منفعت طلبانه ی خود از مفاد آن، خود را پیروز میدان چانه زنی و مذاکره نشان دهند و ضمن تسخیر افکار عمومی داخلی و عملیات روانی علیه افکار عمومی مردم ایران موضع خود را مسلط سازند و به نتیجه ی مطلوب خود در ماه های آتی دست یابند.
این تفسیرها اگرچه از سوی مقام های کشورمان رد شده اما برخی رسانه های داخلی هنوز با اتکا به آن بر طبل مخالف خود می کوبند. لازم به گفتن است که وزیر امور خارجه ی کشورمان پس از انتشار بیانیه ی کاخ سفید در مورد مذاکرات هسته یی و در واکنش به آن گفت که راهکارهای به دست آمده در لوزان برای همه خوب است و نیازی به تفسیر به رای آن نیست. ظریف همچنین در توییتر خود نوشت: «راهکارها همانطور که هستند، برای همه خوبند. نیازی نیست که به این زودی با استفاده از فکت شیت {اعلامیه ی کتبی} مصادره به مطلوب شود.»
در چنین شرایطی که رسانه های غربی بر تفسیر منفعت جویانه ی خود از بیانیه ی لوزان مانور می دهند، رسانه های داخلی به ویژه صدا و سیما باید هوشمند باشند و از بازی ناآگاهانه در زمین غرب و به ویژه همصدایی با صهیونیست ها بپرهیزند. تشکیک در دستاوردهای مذاکرات هسته یی و اتکا به تفسیرهای غیرخودی از بیانیه ی لوزان حاصلی جز تامین مقاصد غربی ها و تضعیف موضع تیم مذاکره کننده ی ایران در ادامه ی گفت و گوها نخواهد داشت.
نقد سازنده، پرهیز از انتشار ادعاهای غیرمستند و تشریح و تقویت موضع وزارت امور خارجه در موضوع هسته یی می تواند تیم مذاکره کننده را به پشت گرمی حمایت مردمی راهی میدان مذاکره کند؛ میدانی که اگر بیش از دور پیشین نیاز به چانه زنی نداشته باشد، کمتر ندارد.

6- فضای نشاط و امید اجتماعی که از زمان پیروزی انتخاباتی اصلاح طلبان و اعتدال گرایان در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392خورشیدی نضج گرفته و با انتشار بیانیه ی لوزان سوییس به اوج خود رسیده، سرمایه یی اجتماعی است که حفظ آن از ایجادش مهمتر است. همه ی رسانه ها اعم از منتقد و حامی سیاست های هسته یی باید نسبت به حفظ آن خود را مسوول بدانند. هم افزایی و حتی بسیج برای تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته یی و خودداری از گسترش ناامیدی، نگرانی و دلسردی از دستاوردهای مذاکرات هسته یی و نیز دوری از تضعیف و تخریب هایی که تنها در چارچوب سیاست های جناحی می گنجد، به تامین منافع ملی خواهد انجامید؛ منافعی که از آن ِهمه ی ما است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده