ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حرکت خزنده بازماندگان مائو

حرکت خزنده بازماندگان مائو

رسالت/ متن پیش رو در رسالت منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تا کنون تحلیلهای زیادی در خصوص ظهور چین در نظام بین الملل و چشم انداز حرکت این کشور منتشر شده است. یکی از این تحلیلها، توسط نظریه پرداز و تحلیلگری رئالیست به نام روزمری فورت منتشر شده است. این تحلیل در سال 2006 میلادی منتشر شده و نشان دهنده خطوط کلانی است که سیاست خارجی چین را در نظام بین الملل تشکیل می دهد.

ظهور چین به ویژه در دهه 1990 بحث واقع گرایانه ای را برانگیخته است. عده ای معتقدند نظم تک قطبی منجر به پایه ریزی ائتلافی ضد هژمونیک بر ضد ایالات متحده آمریکا به رهبری چین شده است .عده ای دیگر نیز معتقدند که در حالی که رفتار چین نشان دهنده تنفر شدید از هژمونی آمریکاست اما رفتار واقعی این کشور در جهت همراهی و برابری با آمریکاست.با این حال چنین معادله ای از ابتدای سال 2000 میلادی در عمل از بین رفته و تغییر یافته است زیرا با افول قدرت ایالات متحده ، فضای زیادی برای مانور پکن در نظام بین الملل ایجاد شده است. در طول جنگ سرد قدرت چین بر مبنای ظهور و سقوط قدرتهای هژمونیک متمرکز بود.در دهه های 1950 و 1960 میلادی چین دغدغه های امنیتی خود را برخاسته از هژمونی ایالات متحده آمریکا می دید.از اواخر دهه 1960 تا 1980 چین
دغدغه های امنیتی خود را برخاسته از هژمونی اتحاد جماهیر شوروی می دید .(در حال حاضر بار دیگر چین دغدغه های اصلی سیاست خارجی خود را ناشی از هژمونی ایالات متحده آمریکا می بیند )

بسیاری از تحلیلگران معتقدند که "احساس آسیب پذیری"در نظام بین الملل چشم انداز رفتاری چین را تشکیل می دهد .مهم ترین برداشت چین از هژمونی این است که هژمون همواره سعی دارد از قدرت و منابع خود در راستای تسلط بر سایر کشورها استفاده کند .در دهه 1950 چین با مسکو اتحادی تشکیل داد و از آن در راستای افزایش توان نظامی و اقتصادی خود بهره برد .چینی ها به این باور رسیده بودند که تا زمانی که در ابعاد نظامی و اقتصادی نتوانند سلاح های
پیشرفته و کالاهای اقتصاد صنعتی را تولید کنند توسط غرب جدی گرفته نخواهند شد .در اواخر دهه 1950 بین چین و اتحاد جماهیر شوروی رقابت به وجود آمد .روابط چین و شوروی ،دو متحد سوسیالیست روبه وخامت گرایید و چین اتحادی ضمنی باایالات متحده را ضد شوروی پی ریزی کرد.توجیه چین این بود که شوروی جای ایالات متحده آمریکا را تصاحب کرده است .

چشم اندازی های اصلی رفتاری چین در دوران پس از جنگ سرد را می توان در سه محور مشاهده کرد :تمرکز و تاکید بر گرایش ها در سیاستهای جهان،نگرانی از جدی گرفتن چین به عنوان قدرت رقیب توسط کشورهای حاکم و احساس نیاز نسبت به نقش رهبری چین در برابر جهان در حال توسعه .از یک سو هژمونی ایالات متحده برای چین خطرناک بود (مخصوصا در بحران تایوان )و از سوی دیگر ایالات متحده حدود 30 تا 40 درصد صادرات چین را به خود اختصاص می داد.همین مسئله در سیاست و رفتار چین نوعی دوگانگی ایجاد می کرد و نظرات گوناگونی را در چین بر می انگیخت.جست و جوی چین برای چیزی که توان و قدرت ملی جامع توصیف کرده بود با تمایل شدیدش برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان قدرت بزرگ پیوند خورده است.در اوایل دهه 1990 این دیدگاه مطرح بود که آمریکا به لحاظ جایگاه منحصر به فرد و ابرقدرت بودنش،ضعف های زیربنایی دارد.در این دوران دیدگاهی سنتی نسبت به جهان چندقطبی وجود داشت .در اواخر دهه 1990 دیدگاه دیگری به وجود آمد که علی رغم پذیرش جهان چند قطبی به عنوان هدفی مطلوب،جهان تک قطبی را به عنوان پدید ه ای دراز مدت می پذیرفت.

-"کیان کی‌چین"وزیر امور خارجه وقت چین در سال 1991 اعلام کرد:

"گرچه جهان در دوران سنتی و قدیمی خود است و الگوی جدید هنوز شکل نگرفته است اما ساختار سخت و دشواری در روابط
بین المللی وجود دارد که در آن یک ابرقدرت و چند قدرت به آن وابسته اند و به جدال می پردازند ."

اما با افول عینی قدرت ایالات متحده آمریکا، چین را برآن ساخت تا در برابر ایالات متحده آمریکا به عنوان رقیبی جدی ظاهر شده و در بسیاری از موارد نیز واشنگتن را کنار بزند.

هوجین تائو رئیس جمهور سابق چین در سال 2002 بارها آمریکا را « تهدید اصلی در استراتژی سیاست خارجی چین» توصیف کرده است گفت رهبران چین نگران و گرفتار رابطه‌شان با ایالات متحده هستند . نتیجه این نگرانی این است که استراتژی آن تنها به گسترش دادن دوره‌ها متمرکز شده و شدیدا وابسته به تصمیماتی است که در واشنگتن در واکنش به رشد و توسعه چین گرفته می‌شود.

در حال حاضر نیز چین کماکان ایالات متحده آمریکا را اصلی ترین تهدید در سیاست خارجی خود می داند. تمرکز شدید ایالات متحده آمریکا بر خاوردور و دخالتهای مستمری که واشنگتن باهمراهی توکیو و سئول در قبال کره شمالی دارد، پکن را دربرابر آمریکا در حالت آماده باش قرار داده است. نکته بسیار مهم تر اینکه آمریکا به حمایتهای خود از تایوان و مخالفان تبت نیز ادامه می دهد و این موضوع همواره خشم چین را در برابر آمریکا برانگیخته است.

*سعید سبحانی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده