ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

داستان های واقعی باید ترانه بخوانی!

داستان های واقعی/ باید ترانه بخوانی!

آزادگان دفاع مقدس/ در اردوگاه تکریت ۱۱ ؛ یک نگهبان عراقی داشتیم بنام «قیس». یک روز «قیس» پشت پنجره آسایشگاه ما آمد ؛ یکی از اسرا را بلند کرد و گفت که باید ترانه بخوانی .
این آزاده در پاسخ گفت که من ترانه بلد نیستم . اسیر دیگری را بلند کرد و دومی هم همین جواب را داد . تا اینکه مرا بعنوان نفر سوم بلند کرد و گفت تو هر طور شده باید ترانه بخوانی . من هم گفتم که بلد نیستم ؛ ولی نگهبان از این پاسخ من قانع نشد و گفت که شما دروغ می گوید ؛ مگر می شود که ۳ نفر جوان ایرانی ترانه بلد نباشند ؟ به همین دلیل عصبانی شد و اعلام کرد که یا باید ترانه بخوانی و یا فردا صبح کل آسایشگاه تنبیه خواهند شد . معمولاً تهدیدهای که عراقی ها می کردند ؛ خیلی راحت نیز اجرا می شد ؛ بدلیل اینکه ما مفقودالاثر بودیم و آنها هر طور که می خواستند ؛ رفتار می کردند .
احمد دهباشی
مترجم آسایشگاه یک آزاده ای بود بنام « توفیق » . ایشان به من علامت داد که شعر « یک توپ دارم قلقلیه / سرخ و سفید و آبی .... » را بخوانم . من هم با ترس و دلهره شروع کردم به خواندن و بچه های آسایشگاه نیز شروع کردند به دست زدند . « قیس » از این شعر و یا به اصطلاح خودش ترانه ؛ بسیار خوشش آمد .
ولی من در آن لحظه متوجه نشدم که چرا « قیس » خوشحال شد . بعد که علت آن را از مترجم سئوال کردم ؛ متوجه شدم که ایشان شعر را به گونه ای ترجمه می کرده که نگهبان عراقی خوشش بیاید و او هم از این موضوع مطلع نگردیده بود . حال اگر کسی این موضوع را به او می گفت ؛ خدا می داند که چه بلایی بر سر من و مترجم می آمد .

راوی: آزاده اکبر دارابی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده