ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

میراث میدان چهارشیر اهواز در معرض تخریب!

میراث/ میدان چهارشیر اهواز در معرض تخریب!

ایرنا/ پروژه تقاطع غیرهمسطح در میدان چهارشیر اهواز تا پایان فروردین ماه امسال کلید می‌خورد. فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی این استان معتقدند با اجرای این پروژه میدان چهارشیر اهواز که به ثبت ملی رسیده است برای همیشه تخریب می‌شود.
شهرداری اهواز قصد دارد اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح در میدان چهارشیر اهواز ( شهید بندر) را تا پایان فروردین ماه امسال آغاز کند. این درحالی است که میدان چهارشیر اهواز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و پیش از این اداره میراث‌فرهنگی استان خوزستان هشدارهای لازم را درخصوص اعمال اصلاحات در طراحی پروژه داده بود.

به‌گزارش CHN، پروژه تقاطع غیر همسطح در میدان چهار شیر اهواز( شهید بندر) درحالی قرار است تا پایان فرودین ماه امسال به اجرا درآید که اجرای پروژه تقاطع غیر همسطح یکی از پروژه سنگین و پرهزینه شهر اهواز به حساب می‌آید. این درحالی است که میدان چهارشیر به ثبت ملی رسیده و دوستداران میراث‌فرهنگی و کارشناسان همچنان از اجرای پروژه و از بین رفتن نماد شهر اهواز ابراز نگرانی می‌کنند.

«مجتبی گهستونی» دبیر انجمن تاریانا خوزستان در این رابطه به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفت: « اجرای پروژه غیرهمسطح در میدان چهار شیر درحالی تخریب نماد شهر اهواز را به‌دنبال دارد که بارها اداره میراث‌فرهنگی استان خوزستان هشدارهای لازم را به‌‌صورت مکرر در جلسات مختلف به شهرداری داده‌اند.»

با این حال گهستونی معتقد است، با اینکه شهرداری اهواز بدون مجوز میراث‌فرهنگی استان خوزستان و بدون اعمال اصلاحات در طرح این پروژه نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد اما اعلام کرده است که این پروژه یایان فروردین ماه امسال کلید می‌خورد.

«چهارشیر» یکی از نمادهای شهر اهواز محسوب می‌شود که دهه 40 توسط شهرداری احداث و باگذشت بیش از 40 سال از ساخت آن قرار است توسط همین ارگان شهری تخریب شود. این درحالی است که میدان چهار شیر نه‌تنها نماد شهر اهواز به‌شمار می‌رود که شیر در فرهنگ بختیاری خوزستان نماد شجاعت و استواری است چنانچه در سنگ قبر دلیرمردان خوزستان همچنان از نماد شیر استفاده می‌شود. از سوی دیگر، آخرین شیر ایرانی نیز حدود 70 سال پیش در کرانه رودخانه کارون در خوزستان مشاهده شده است.

با این وجود طبق گفته گهستونی، شهرداری بدون توجه به اهمیت این میدان و قوانین و مقررات ناظر بر حفاظت میراث‌فرهنگی از ارسال طرح‌های اصلاح شده امتناع می‌کند و تاکنون نشست‌های برگزار شده پیرامون این موضوع با پافشاری اداره میراث‌فرهنگی شهرستان اهواز و دوستداران میراث‌فرهنگی بوده است.

او می‌گوید: «در صورتی که پروژه غیرهمسطح میدان چهارشیر اهواز آغاز شود، وضعیت فعلی عرصه و حریم فیزیکی و منظری اثر ملی چهارشیر مخدوش و عملا میدان چهارشیر متروکه می‌شود.

به‌گفته کارشناسان و دوستداران میراث‌فرهنگی، تاکنون هیچ اعتمادسازی از سوی شهرداری برای حفاظت از آثار تاریخی شهر اهواز اتفاق نیفتاده و این ارگان شهری بیشتر عامل تخریب بوده تا حافظ آن. آن‌ها معتقدند، اگر چهارشیر به عنوان نماد اهواز مورد تعرض قرار گیرد مقدمه‌ای برای تخریب‌های بیشتر برای دیگر آثار اهواز است. درحال‌حاضر از این ارگان شهری انتظار می‌رود که به نقظه نظرات و راهکارهای حفاظت و صیانت از عرصه و حریم اثر توجه ویژه‌ داشته باشد در غیراینصورت یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان مانع از اجرای پروژه خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X