ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مالزی سالانه 1000 گردشگر درمانی از ایران دارد

مالزی سالانه 1000 گردشگر درمانی از ایران دارد

آرتنا/ بیش از 1000 بیمار ایرانی در سال 2012 برای دریافت خدمات درمانی روانه مالزی شدند. مالزی جذب گردشگران مسلمان کم درآمد‌تر را از کشورهای خلیج فارس و همسایه هدف قرار داده است.
راهنمای گردشگری درمانی ویژه 2014 در آخرین گزارش خود اعلام کرد که در سال 2012 بیش از 1000 گردشگر ایرانی برای دریافت خدمات درمانی به مالزی سفر کردند.

چنانکه دراین گزارش آمده، کوالالامپور با قیمت‌های مناسب، مرکز بهتری برای درمان بیماران طبقه متوسط از کشورهایی با سیستم ضعیف درمانی تلقی می‌شود. از این رو حدود 2000 بیمار فقط از کشور لیبی و 1000 بیمار از کشور ایران در سال 2012 برای دریافت خدمات درمانی روانه مالزی شدند.

طبق همین گزارش در سال 2014 امارات به تنهایی بیش از 2 میلیارد دلار در سال 2011 برای اعزام بیماران خود به خارج از کشور ارز هزینه کرده است.

این درحالی است که مالزی در سال‌های گذشته گام مهمی برای افزایش سهم خود در بازار جهانی توریسم درمانی برداشته ودرشرایطی که قیمت خدمات درمانی در تایلند گران و سنگاپور نیز با سیل بیماران بیش تر از ظرفیت کشور مواجه است، مالزی تلاش‌های خود رابرای توسعه گردشگری درمانی و جذب این گردشگران تشدید کرده است.
مالزی به ویژه قصد دارد گردشگری درمانی را با توریسم اسلامی و یا گردشگری کشورهای مسلمان پیوند بزند و 60 درصد جمعیت مسلمان دراین کشور اگرچه فرصت و امتیازی برای مالزی محسوب می‌شود که سبب شده برای سال‌های مدید مسلمانان جهان مالزی را برای سفر انتخاب کنند اما این کشور باید با برندهای شاخص و برتر جهانی دراین زمینه رقابت کند.
طبق آمار و ارقام موجود تایلند و سنگاپور که سهم خود را در گردشگری سلامت جهانی افزایش چشمگیری داده بودند سالانه 38 میلیارد تا 55 مییارد دلار درآمد عاید این کشورها می‌کند.

مالزی درهمین راستا بیش از هرچیز تمرکز خود را بر جذب گردشگران سلامت از کشورهای همسایه گذاشته است اما تلاش‌ها برای معقول کردن قیمت‌ها تاحدی موفق بوده و به تازگی نام مالزی را در ردیف سوم از بهترین و دردسترس‌ترین خدمات درمانی در "مجله بین‌المللی سبک زندگی" ثبت کرده‌است.

علاوه براین از نظر خدمات درمانی و صدور ویزا مالزی برای بیماران در شمار راحت ترین کشورهای جهان است، و بیشتر خارجیان نیازی به پر کردن فرم‌های مخصوص ندارند. درنتیجه تعداد گردشگران خارجی جویای خدمات درمانی در مالزی ظرف 5 سال گذشته بیش از دو برابرافزایش یافته و در سال 2013 به بیش از 770.134 نفر رسید. بیشتر بیماران از کشور اندونزی هستند که خاورمیانه و شمال آفریقا در ردیف‌های بعدی قرارمی‌گیرند؛ یعنی مناطقی ازجهان که دارای پول و درآمد کافی هستند اما در کشورهای خود با صف طویل انتظار مواجهند.
این شرایط، با 850 هزار توریست درمانی سنگاپور در 2012 و نزدیک به 2.5 میلیون نفر در تایلند درهمان سال قابل مقایسه است؛ هرچند که تصور می‌شود این آمار شامل گردشگران متقاضی خدمات چشمه های آب معدنی ونیز تایلندی‌های مهاجر به کشورهای دیگر نیز باشد.

میزان پول خرج شده توسط بیماران خارجی در سال 2013 بیش از 216 میلیون دلار بود که می‌توان آن را درکنار 4.3 میلیارد دلار درآمد حاصله ازاین بخش در تایلند درهمان سال قرار داد که البته باز هم شامل اقامت در هتل‌ها و مراکز آب معدنی نیز هست.

موسسات بهداشتی و درمانی مالزی اکنون تنوع بیشتری یافته وبه انواع درمان‌ها در زمینه‌های قلب و عروق و اورتوپدی ارتقا یافته است. دو بیماری که بیش از سایر موارد در کشور اندونزی و کشورهای منطقه خلیج فارس متقاضی درمان دارد.

قیمت‌های ارزان‌تر، دوران کوتاه‌تر نقاهت و بهبودی درکنار کیفیت بالای خدمات درمانی اکنون مالزی را در تحقق هدف‌هایش یاری می‌کند.

عمل «بای پس» قلب با 20 هزار دلار کمتر از نیمی از هزینه‌ای است که در سنگاپور و 10 درصد ارزان‌تراز تایلند است. قیمت بستری بیمار در بیمارستان نیز به مراتب ارزان‌تر از دو کشور یاد شده است.
«سورش پوندورای»، مدیر اجرایی کمپانی توریسم درمانی مالزی می‌گوید: «این آمارها و تلاش‌ها به معنی جذب درآمد بیشتر برای مالزی نیست زیرا کشورهای سنگاپور و تایلند مشخصا جذب گردشگران ثروتمند را هدف خود قرار داده‌اند، درحالی که کسانی که برای درمان به مالزی می‌آیند ثروتمند نیستند. بیمارستان‌ها می‌گویند که بیشتر دولت‌های منطقه خلیج فارس همانند عمان و یا لیبی و قزاقستان خود پشتیبانی مالی برای شهروندان خاصی در کشورشان را تقبل می‌کنند. اما آن‌ها هم عمدتا سنگاپور و تایلند را ترجیح می‌دهند و این بی‌توجهی به قیمت‌ها هنوز چالش بزرگی برای مالزی است.»

با این حال گردشگران عرب و خاورمیانه به ویژه از حمله 11 سپتامبر 2001 بیشتر به مالزی روی آورده‌اند یعنی زمانی که احساس کردند از ورود آن‌ها به کشورهای غربی استقبال نمی‌شود. با این حال رقابت همچنان شدید است و کره جنوبی نیز همچنان به تلاش‌هایش برای ارسال سفیر و قراردادهای دو جانبه با کشورهای منطقه خلیج فارس ادامه می‌دهد. ازدیگر سو استانبول و دبی نیز مبدل به رقبای مهمی شده‌اند که می‌تونند گردشگرانی را که تمایلی به سفرهای دور و دراز ندارند به خود جذب کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده