ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایزدی: طبق قانون اساسی آمریکا کنگره قادر به کنترل سیاست خارجی دولت خود است

ایزدی: طبق قانون اساسی آمریکا کنگره قادر به کنترل سیاست خارجی دولت خود است

نسیم/ فواد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با «نسیم» با بیان اینکه در مورد تحریم‎های که غیر از موضوع هسته‎ای موارد دیگری از جمله بحث ترورسیم و حقوق بشر را نیز در برگرفته است به دلیل چند‎گانه بودن قابلیت تفکیک وجود ندارد، اظهارداشت:در واقع نه کنگره آمریکا و نه قوه مجریه آن موافق عدم تفکیک در مورد تحریم‎های چندگانه مذکور نیستند، صحت این مدعا را صحبت‎های شرمن تائید می‎کند بر این اساس شاید دوستان ما در تیم مذاکرات علاقه‎مند به چنین تفکیکی باشند ولی در عمل چنین اتفاقی نخواهد افتاد.
وی در بخش دیگری گفتگویش با اشاره به اینکه جان کری در سخنرانی خود گفته بود برخی معتقد به سان ست هستند ولی چیزی به این نام نداریم، تشریح کرد: مراد از سان ست این است که ایران دوره ای در زندان است و بعد از آن خارج می‎شود اما کری گفته که چیزی بنام سان ست نداریم و این یعنی ایران طبق متن منتشر شده ملزم است فراتر از "ان پی تی" عمل کند و هر کاری در حوزه هسته‎ای و خارج از آن انجام دهد باید از طرف مقابل اجازه بگیر؛ از این جهت اگر توافق لوزان امضاء شود ایران نه غنی سازی صنعتی پیدا می‎کند و نه عضو عادی " ان پی تی" خواهد شد و در حوزه های دیگر تکنولوژی نیز امکان رشد پیدا نخواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین‎الملل در مورد قانون اساسی آمریکا و قدرت کنگره طبق قانون اساسی در این کشور اذعان داشت: طبق سیستم سیاسی آمریکا زمانی که قوه مجریه آن تعهدی را امضاء می‎کند سه حالت متصور است.
وی در ادامه گفت: حالت اول در مورد معاهدات بین المللی است که برای اجرای آن دو سوم سنا باید رای دهد؛ در حالت دوم قوه مجریه و قوه مقننه توافق می‎کنند عملی که می‎خواهند انجام دهند معاهده نیست که در این صورت تصویب آن نیازمند 60 رای از سنا و نصف+1 رای در مجلس نمایندگان آمریکا است.
ایزدی در مورد حالت سوم مواجهه قانون اساسی آمریکا با تعهدات بین‎المللی با بیان اینکه در مورد آخر قوه مجریه به تنهائی می‎تواند تعهدهائی را امضاء کند، اشاره کرد: مواردی بوده که کنگره دخالتی در آن نکرده است منتها نمونه‎های مذکور صرفا در مواردی رقم خورده که بین کنگره و دولت دعوا، بحث و جدلی وجود نداشته است در نتیجه باید توجه داشت که طبق قانون اساسی آمریکا صرفا سه حالت مذکور برای قبول تفاهم‎های بین‎المللی متصور است پس چه ما دوست داشته باشیم یا نه کنگره آمریکا قادر است تا دولتش را در سیاست خارجی مدیریت کند.
وی در ادامه با بیان اینکه دوستان ما در وزارت‎ خارجه اذعان داشته‎اند که کلمات را در بیانیه لوزان تغییر داده‎اند تا به جان کری در مقابل فشار کنگره کمک کنند، متذکر شد: خود این اظهارات نشان می‎دهد که کنگره آمریکا در مقابل دولتش قدرت دارد و اگر چنین نیست پس چرا کلمات را تغییر داده‎اید تا به کری کمک کنید!
فواد ایزدی در پایان ضمن تصریح بر اینکه قبل از اعلام نظر کنگره آمریکا نباید اقدامی از سوی طرف ایرانی صورت گیرد، تاکید کرد: اگر کنگره آمریکا در شرایط فعلی در مورد بیانیه لوزان نظر مثبت ندهد ممکن است بعد از اجرای توافق از سوی ایران نظر منفی بدهد که در این ‎صورت طرف ایرانی هیچ چیزی برای مقابله ندارد چرا که همه چیز را قبلا از دست داده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X