ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: آیا ائتلاف لاریجانی - ناطق در برابر جامعتین قرار می‌گیرد؟

اعتماد نوشت: آیا ائتلاف لاریجانی - ناطق در برابر جامعتین قرار می‌گیرد؟

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

تحرکات اخیر جریان اصولگرایی نشان می‌دهد وحدتی که بیش از یک سال در پی آن بوده‌اند همچنان محقق نشده است. آنها قریب به ١١ ماه مانده به انتخابات مجلس دهم همچنان در پی حل بحران وحدت میان طیف‌های مختلف این جریان فکری هستند؛ وحدتی که اگر اتفاق نیفتد ممکن است برای سال‌ها از عرصه مدیریتی کشور کنار گذاشته شوند.
سال گذشته اصولگرایان به جز چهار بار برگزاری جلسات وحدت که با پشتیبانی موحدی کرمانی و مدیریت سید رضا تقوی برگزار شد چندین نشست مشترک هم داشته‌اند. نشست حزب موتلفه اسلامی به عنوان یکی از احزاب تاثیرگذار در جریان اصولگرایی با جبهه پایداری و جمعیت ایثارگران از جمله این نشست‌ها بود، گویا که اصولگرایان سنتی قصد دارند تا با برگزاری این نشست‌های دو یا چند جانبه اصولگرایان معتدل این جریان را برای ائتلافی انتخاباتی راضی کنند. آنها همچنان در تلاش‌اند تا به رسم گذشته همه اصولگرایان را زیر چتر جامعتین و محور وحدت یا حتی ائتلاف طیف‌های مختلف اصولگرایی قرار دهند.
گرچه با فوت آیت‌الله مهدونی‌کنی در سال گذشته و حبیب‌الله عسگراولادی سال پیش از آن رهبری اصولگرایی با بحران روبه‌رو شد اما سه آیت‌الله در تلاش هستند تا بحران رهبری در این جریان چندان به چشم نیاید. ١٨ فروردین، جلسه سه‌جانبه‌ای میان آیات یزدی، موحدی کرمانی و مصباح‌یزدی بعد از اینکه در سال گذشته بارها لغو شد یا به تعویق افتاد برگزار شد. جلسه خصوصی‌ای در قم که جزییاتی از آن رسانه‌ای نشد اما محور این جلسات تاکید بر همگرایی اصولگرایان بود.

جبهه پیروان به دنبال راه‌حل
همچنین سه‌شنبه هفته گذشته جلسه هیات رییسه جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز با محوریت موضوع چگونگی وحدت اصولگرایان برگزار شد. به گفته کمال سجادی، سخنگوی جبهه پیروان در این جلسه که همه اعضای هیات رییسه در آن حضور داشتند موضوع مورد بحث چگونگی وحدت میان اصولگرایان و نقش گروه‌های مرجع در این زمینه بود. در این جلسه مقرر شد تا جبهه پیروان در زمینه وحدت اصولگرایان و نقش گروه‌های مرجع با سایر احزاب فعالیت و گفت‌وگو داشته باشد و روند انسجام و همگرایی از طرف جبهه پیروان بیشتر دنبال شود.
اما گویا در این میان اصولگرایان معتدل هم نقش مهمی در این ائتلاف انتخاباتی بازی می‌کنند تا شاید این بار بازی اصولگرایان را پیش از انتخابات برهم نزنند. الیاس نادران از اعضای نزدیک به جبهه پایداری در گفت‌وگو با سایت نماینده وضعیت جلسات وحدت اصولگرایان و سازوکار رسیدن به این وحدت را ارزیابی کرده است. او می‌گوید: «راجع به سازوکارهای وحدت، چگونگی رسیدن به ائتلاف برای نامزدهای انتخاباتی و حمایت‌هایی که باید از جریانات اصولگرا صورت بگیرد تفاهمات خوبی شکل گرفته؛ همه دوستان همت‌شان بر این است ما یک مجلس قدرتمند اصولگرا و باانگیزه داشته باشیم، حتی اگر زیرمجموعه‌های اصولگرایی در آن مجموعه، نماینده هم نداشته باشند.» او می‌گوید هیچ کدام از تشکل‌های اصولگرا تعصبی روی نامزدهای منتخب‌شان برای ورود به مجلس نخواهند داشت: «بنده این موضوع را هم از دوستان پایداری، مجموعه دوستان ایثارگران و رهپویان و هم از دوستان جبهه پیروان خط امام و رهبری شنیده‌ام که هیچ تعصبی نسبت به نامزدهای خودشان ندارند و همه همت بر این است نمایندگانی که به مجلس ورود پیدا می‌کنند، نمایندگانی باشند که بتوانند از آرمان‌های انقلاب، رهنمودهای حضرت آقا و توصیه‌ها و سیاست‌های کلی به‌خوبی دفاع کنند».

تفاهمنامه اصولگرایان
الیاس نادران می‌گوید: حاصل ده‌ها جلسه وحدت میان اصولگرایان تفاهمنامه‌هایی است که روی جزییات، سازوکارهای وحدت، نحوه انتخاب نامزدها و شوراهای مختلفی که در آن مجموعه‌ها ساختار وحدت را شکل می‌دهند مکتوب شده است. او همچنین از نهایی شدن هیات داوری در جلسات آخر میان اصولگرایان خبر داده است. جلسات دوجانبه و سه‌جانبه‌ای که بین ایثارگران و موتلفه و بین ایثارگران و پایداری و بین پایداری و موتلفه برگزارشده است.
لطف‌الله فروزنده، سخنگوی جمعیت ایثارگران هم در موضع‌گیری اخیر خود به فارس گفته است که جلسه سه‌جانبه سه آیت‌الله وضعیت وحدت در میان این جریان فکری را بهبود بخشیده و اختلافات را به حداقل رسانده است.
همچنین قائم‌مقام جمعیت رهپویان هم وضعیت وحدت میان اصولگرایان را بعد از نشست سه‌جانبه آیات یزدی، مصباح و موحدی‌کرمانی زمینه‌ساز برگزاری نشست و جلسه میان احزاب و نیروهای اصولگرا می‌داند و در گفت‌وگویی با فارس تاکید کرده است که صرف انتشار خبر این نشست موجی از امید به رسیدن به وحدت را در جامعه اصولگرایی ایجاد کرده است. اما در این میان ظهور حزب علی لاریجانی هم واکنش‌هایی را از سوی اصولگرایان داشته است. لاریجانی که سال گذشته به صورت ضمنی از تاسیس حزبی با کمک اعضای فراکسیون رهروان ولایت، فراکسیون نزدیک به علی لاریجانی در بهارستان خبر داد و بعد از آن نیروهای نزدیک به رییس مجلس ماموریت گرفتند رایزنی‌هایی را برای تاسیس این حزب آغاز کنند. حزبی که اصولگرایان معتقدند قرار است به نام اصولگرایی و به کام اعتدالگرایان باشد.

ملاقات لاریجانی و ناطق
تفاهم علی لاریجانی و ناطق نوری در یک نشست دوستانه بر سر آمدن و نیامدن یکی از آنها خبری است که یکی از اعضای فراکسیون رهروان ولایت در گفت‌وگویی از آن پرده برداشته و گفته است: گویا آقایان با هم در این زمینه که اگر هرکدام بیایند دیگری کاندیدا نشود و از او حمایت کند گفت‌وگوهایی نیز داشته‌اند اگر لاریجانی به صحنه نیاید ناطق می‌آید ولی در کل می‌توان گفت هر دوی این شخصیت‌ها نقش قوی و تاثیرگذاری را در انتخابات خواهند داشت.
اما جعفرزاده از اعضای فراکسیون رهروان ولایت در گفت‌وگو با آریا کناره‌گیری لاریجانی از انتخابات مجلس را بعید دانسته و تاکید می‌کند علی لاریجانی برای حضور در انتخابات مجلس مصر است و بعید به نظر می‌رسد که در صورت حضور ناطق او از انتخابات کناره‌گیری کند.

باهنر، یک سر و ٢٩٠ سودا
محمدرضا باهنر هم که این روزها بر جای عسگراولادی نشسته است و سعی دارد نقش او را ایفا کند به دنبال وضعیتی است تا بتواند برای٢٩٠ کرسی مجلس نماینده پیدا کند. او به تازگی در گفت‌وگو با مجله مثلث سناریوهای مختلف انتخابات پیش رو را بررسی کرده است. او که بارها اعلام کرده هیچ راهی برای ائتلاف با اصلاح‌طلبان وجود ندارد، تاکید کرده است حتی ائتلاف با نیروهای تندرو جریان اصولگرایی را با کنار آمدن با برخی چهره‌های معتدل ارجح می‌داند.
او در این گفت‌وگو تاکید دارد با وجود اینکه تندروهای جریان متبوعش را ترجیح می‌دهد اما برای رسیدن به ائتلاف به دستبوسی این جریان نخواهند رفت و تن به همه خواسته‌های آنان نخواهند داد: ما می‌گوییم الان چون یک رقیبی به اسم اصلاح‌طلبان داریم اصولگراها باید مواضع‌شان را تعدیل کنند و به هم برسند و برای نیل به این هدف باید حداکثر تلاش‌مان را بکنیم. معنای این حرف اصلا این نیست که پایداری سرجایش بایستد و ما به دست‌بوسی آنها برویم یا ما توقع کنیم که سر جای‌مان باشیم و آنها به دست‌بوسی ما بیایند، بلکه باید نقاط مشترک‌مان پیدا و روی نقاط مشترک کار کنیم. بله، شاید من هم الان با پایداری خیلی اختلاف موضع داشته باشم اما اگر قرار باشد به گفت‌وگو و صحبت برای یک ائتلاف سیاسی بنشینم، ‌ترجیح می‌دهم با اصولگراها برای ائتلاف صحبت کنم نه با اصلاح‌طلبان. اما معنایش این نیست که کسی فکر کند که باهنر تغییر موضع داده و رفته پایداری‌چی شده است.
او که به نظر می‌رسد برای ریاست مجلس بعدی تلاش می‌کند از زیر سایه لاریجانی بیرون بیاید نسبتش با رییس بهارستان را توضیح داده و تاکید دارد قرار نیست در انتخابات مجلس رو به روی علی لاریجانی بایستد: بعضی‌ها خواب دیدند اما این خواب ان‌شاءالله تعبیر نمی‌شود که فکر کنند ما می‌خواهیم با آقای لاریجانی فاصله داشته باشیم. این سوال هم که باهنر می‌خواهد رییس مجلس دهم شود در این راستا تعریف می‌شود که برخی می‌خواهند شقه‌ای ایجاد کنند که این حتما نخواهد شد ولی ممکن است در یک‌سری مسائل خیلی وقت‌ها اختلاف سلیقه پیش‌ آید. اینکه امروز سوال از فلان وزیر را مطرح کنیم مصلحت است یا خیر؟ ممکن است آقای لاریجانی یک رای بدهد و من یک رای دیگری بدهم.
با این وجود به نظر می‌رسد وحدت اصولگرایان به جلساتی محدود می‌شود که تا کنون هیچ نماد عینی و علنی نداشته. جلساتی که به گفته سید رضا تقوی قرار است در بهار امسال بازهم برگزار شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X