ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر راه خبر داد: پیگیر وام ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن هستیم

وزیر راه خبر داد: پیگیر وام ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن هستیم

مهر/ وزیر راه و شهرسازی از ساخت ۱۵ تا ۲۰ هزار واحد مسکن اجتماعی از سوی بنیاد مسکن خبر داد و گفت: پیگیر وام ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن هستیم.

عباس آخوندی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر افزود: این طرح در مراحل برنامه ریزی و سیاست‌گذاری قرار دارد اما به طور حتم از سوی بنیاد مسکن به اجرا می رسد، زیرا هدف ما بازگشت به هدف حضرت امام خمینی (ره) از بنیاد مسکن است. وزیر راه و شهرسازی درباره وام ۸۰ میلیون تومانی خرید مسکن اظهارداشت: ما هنوز پیگیر تصویب این وام هستیم.

واگذاری مسکن اجتماعی به بنیاد مسکن / بخشداری‌ها حق صدور پروانه‌های ساختمانی را ندارند

وزیر راه و شهرسازی از واگذاری مسکن اجتماعی به بنیاد مسکن خبر داد و گفت: بخشداری‌ها حق صدور پروانه ساختمانی در روستاها و شهرهای کوچک را ندارند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، عباس آخوندی در گردهمایی اعضای شورای مرکزی بنیاد مسکن با اشاره به اینکه سیاست‌های اجتماعی بخش مسکن در پیش از انقلاب باعث هجوم روستاییان به شهرها و رشد سریع شهرنشینی شده بود گفت: این موضوع آن قدر بااهمیت بود که امام خمینی(ره) تأسیس آن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را صادرکرد.

وی افزود: تمرکز شهرنشینی در این مدت بسیار افزایش یافته و جمعیت شهرهای بزرگ در آن سال‌ها کمتر از 11 میلیون نفر بود که امروزه این میزان جمعیت با رشد 5 برابری به 55 میلیون نفر رسیده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در اوایل انقلاب جمعیت تهران 3 میلیون نفر بود که امروزه به 15 میلیون نفر رسیده که این موضوع حاکی از آن است که حاشیه‌نشینی با سرعت بسیار زیاد در حال افزایش است.

وی یادآور شد: رشد حاشیه‌نشینی در شهرهایی همچون مشهد، اصفهان و شیراز وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: آمارها حاکی از آن است که هنوز موفق نشده‌ایم که روند توسعه متناسب جمعیت داشته باشیم و متأسفانه در جهت تمرکز جمعیت با شتاب بسیاری حرکت می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در حال حاضر نیازمند هستیم که تعامل بنیادی داشته باشیم و نگاهمان را از تک روستایی خارج کنیم و جمعیت را در یک منطقه با هم ببینیم.

آخوندی در ادامه افزود: اولین موضوع در این زمینه آن است که باید کیفیت زندگی روستایی را افزایش دهیم تا قابل رقابت با زندگی شهری باشد.

وی با بیان آنکه کل کیفیت زندگی مهم است گفت: باید اقداماتی از جمله اقتصاد،‌ معیشت و ارائه انواع خدمات از جمله ایجاد راه‌ها برای افزایش کیفیت زندگی در روستاها ایجاد کنیم.

آخوندی در ادامه به ایجاد توریسم گردشگری در روستاها اشاره کرد و گفت: با ایجاد توریسم گردشگری می‌توانیم میزان اشتغال در روستاها را افزایش دهیم و این موضوع را می‌توانیم از بنیاد مسکن آغاز کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه سطح نظام دولتی از جمله بخشداری‌ها نباید در صدور پروانه‌های ساختمانی دخالتی داشته باشند گفت: صدرو پروانه ساختمانی در روستاها باید به بنیاد مسکن واگذار شود و در سایرشهرهای کوچک و بزرگ باید به بخش‌های عمرانی واگذار گردد بخشداری و دهداری‌ها حق صدور پروانه ساختمانی در روستاها و شهرهای کوچک را ندارند.

آخوندی در ادامه گفت: باید پست‌هایی پایین‌تر از پست‌های سیاسی در روستاها حذف شود که این موضوع نقش مؤثری در تقویت اراضی دولتی و زراعی دارد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن باید برای سیاست مسکن اجتماعی باشد گفت: ما قصد داریم با شعار برگشت به فرمان تاریخی امام مسئله اجتماعی مسکن را برای همیشه به بنیاد مسکن واگذار کنیم.

آخوندی توضیح داد: مشکل اصلی مسکن مهر آن بود که درگیر و سازگار با فرمان امام نبود و ما سعی داریم که با ایجاد مسکن اجتماعی به روح فرمان امام خمینی(ره) در خصوص مسکن اجتماعی بازگردیم.

ساخت 20 هزار واحد مسکن اجتماعی برای افراد کم‌‌درآمد/ تشکیل صندوق توسعه اعتباری ملی و محلی در روستاها

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن در سالروز افتتاح حساب 100 امام خمینی(ره) و تأسیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه یکی از عمده‌ترین فعالیت‌های بنیاد مسکن عمران روستایی بوده که بسیار حائز اهمیت است گفت: تهیه و اجرای طرح‌های هادی، صدور اسناد مالکیت روستایی و بهسازی بافت‌های باارزش از عمده فعالیت‌های بنیادمسکن به شمار می‌رود.

وی افزود: بیش از 70 روستا بافت‌های باارزش تاریخی دارند که بیش از 35 هزار روستا را نوسازی شد.

وی‌تصریح کرد: طی یک توافقنامه با سازمان اراضی کشاروزی سعی کرده‌ایم که اراضی کشاورزی و باغ‌ها را حفظ کنیم و در این حوزه مشارکت روستاییان را افزایش دادیم .

تابش در ادامه به تشکیل صندوق توسعه اعتباری ملی و محلی اشاره‌کرد وگفت: تأسیس این صندوق یکی از مهم‌ترین اقدامات بنیاد مسکن در طی سال‌های گذشته به شمار می‌رود.

وی یادآور شد: طی سال‌های گذشته سعی کرده‌ایم که با استفاده از منابع ملی و محلی واحدهای تولید مصالح کوچک را در روستاها جهت ایجاد مشاغل فراهم کنیم و با پیگیری‌‌های مستمر توانسته‌ایم چهار درصد از تملک دارایی‌ها را به خود اختصاص دهیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های امسال بنیاد گفت: سعی خواهیم کرد تمامی طرح‌های هادی را در روستاهای بالای 20 خانوار را به اتمام برسانیم که تا به امروز شاهد پیشرفت 84 درصدی آنان هستیم.

تابش تصریح کرد: در انجام تمامی تعهدات برنامه پنجم توسعه در خصوص توسعه روستاها و توجه به حفظ اراضی و باغی روستاها از دیگر اقدامات امسال بنیاد مسکن به شمار می‌رود.

رئیس بنیاد مسکن توضیح داد: از 38 هزار و 131 روستا برای 32 هزار و 48 روستا طرح هادی تهیه کرده‌ایم و برای 14 هزار روستا طرح هادی اجرا کردیم و برای 2 هزار و 600 روستا طرح هادی را در دست انجام داریم.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال در بیش از 16 هزار روستا طرح هادی را اجرا خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در طول سال‌های گذشته بیش از یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی در روستاها را بهسازی کرده‌ایم گفت: حدود 200 هزار واحد دیگر را نیز به اتمام رسانده‌ایم که در مجموع حدود یک میلیون 640 هزار واحد مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن بهسازی و نوسازی شده است.

وی یادآور شد: حدود 12 هزار و 600 میلیارد تومان وام مسکن روستایی به متقاضیان ارائه شده است.

تابش با اشاره به اینکه با پیگیری‌های دولت امسال 200 هزار واحد مسکن روستایی جدید دیگر ساخته خواهد شد گفت: این 200 هزار واحد با اعتباری بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان با سقف تسهیلات 15 میلیون تومانی اجرایی می‌شود که مقدمات کار در سال گذشته انجام شده است.

رئیس بنیاد مسکن توضیح داد: طرح جامع روستایی امسال تهیه و تدوین می‌شود و با استفاده از این طرح تمامی سامانه‌های بهسازی آنلاین می‌شود و نظارت بر ساخت و‌سازها به صورت منظم‌تری پیگیری می‌شود.

وی در ادامه افزود: تفاهم‌نامه‌ای نیز با مناطق آزاد منعقد کرده‌ایم که در آینده‌ای نزدیک طرح‌های منطقه آزاد اروندرود توسط بنیاد مسکن پیگیری می شود.

تابش با اشاره به اینکه تا به امروز یک میلیون و 400 هزار و 716 واحد مسکونی که بر اثر سوانح طبیعی تخریب شده بودند بهسازی و نوسازی می‌شوند گفت: در دو سال گذشته 78 واحد مسکونی را بازسازی کرده‌ایم و 90 میلیارد تومان تسهیلات بانکی و 192 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض در اختیار بنیاد مسکن بوده است.

وی در ادامه به مسکن شهری اشاره کرد و گفت: هر ساله بین 20 تا 25 هزار مسکن شهری در دست انجام داریم که هر ساله بین 5 تا 7 هزار از آنها به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس بنیاد مسکن خاطرنشان کرد: امسال با برنامه‌ریزی‌های انجام شده بین 15 تا 20 هزار مسکن شهری برای افراد کم‌درآمد در قالب مسکن اجتماعی خواهیم ساخت.

وی یادآور شد: حدود 14 هزار واحد مسکن شهری نیز از سال گذشته باقی مانده و 10 هزار واحد نیز امسال خواهیم ساخت که در مجموع 24 هزار واحد مسکن شهری امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

تابش با اشاره به اینکه بنیاد مسکن رتبه نخست را در فروش اقساطی مسکن مهر کسب کرده است گفت: 347 هزار واحد مسکن مهر در شهرهای کوچک در دست ساخت داشته‌ایم که 270 هزار واحد تا به امروز تحویل داده شده و 255 هزار واحد نیز دفترچه فروش اقساطی خود را تحویل گرفته‌اند.

رئیس بنیاد مسکن خاطرنشان کرد: 27 هزار مسکن نیز در بخش خیرین مسکن‌ساز در دست اجرا داریم که حدود 10 هزار واحد از این تعداد به اتمام رسیده و 10 هزار واحد دیگر نیز امسال به اتمام می‌رسد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده