ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وقتی در زندگی حرف از نصف مال من، نصف مال تو می شود

وقتی در زندگی حرف از  نصف مال من، نصف مال تو می شود

خراسان/ مردی 30 ساله هستم. پسری 3 و نیم ساله دارم. خدا را شکر زندگی خوبی دارم، ولی همسرم به من می گوید نگهداری بچه یک روز به عهده تو و یک روز به عهده من باشد. می گوید با خودت بچه را ببر سر کار. نمی دانم چه راهکاری پیش بگیرم. ضمنا خانمم خانه دار است.
سیمین قربانی / کارشناس ارشد مشاوره خانواده
مخاطب گرامی سلام. جابه جایی نقش های زن و مرد، نادیده گرفتن حقوق زن و مرد، عدم مسئولیت پذیری و انجام همه امور زندگی توسط مرد یا زن و نهایتا اعمال فشار مضاعف بر یکی از زوجین، از عواملی است که می تواند باعث ایجاد اختلاف و تنش شود. این گونه اختلافات در نتیجه خستگی مفرط روحی، فشار عصبی ناشی از مسئولیت های زیاد، احساس تنهایی و عدم درک طرف مقابل از شرایط، به وجود می آید. برای پاسخ به سوال شما، توجه به هر دو طرف( زن و مرد) و درک متقابل زوجین از یکدیگر می تواند مفید واقع شود.

آنچه زنان برعهده دارند
زنان صرف نظر از شاغل و یا خانه دار بودنشان، بخش عظیمی از وظایف خانه را به عهده دارند که هر یک با توجه به شرایط خود، به انجام این امور می پردازند. البته به دلیل تکراری بودن و خسته کننده بودن کارهای منزل، ممکن است برخی بانوان با گذشت زمان با احساساتی همچون دردهای جسمانی، خستگی مفرط، بی فایده بودن،عصبانیت و احساس نادیده گرفته شدن روبه رو شوند که همین احساسات منشاء افسردگی، انفعال و در نهایت بروز تنش و اختلافات زناشویی می شود.
انجمن روانپزشکان ایران طی تحقیقاتی در رابطه با زنان، به این نتیجه رسیده اند که 20 تا 35 سالگی شایع ترین سن ابتلا به افسردگی در زنان است که تنظیم خواب، تغذیه مناسب و کمک مرد به همسر در خانه از مهم ترین راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری محسوب می‌شود.
با این تفاسیر می توانید میزان فشاری که زنان شاغل که در واقع دو مسئولیت همزمان را به عهده دارند، پیش بینی کنید.

آنچه از شما انتظار می رود
برای این که بتوانید همچون گذشته آرامش را به خانه بازگردانید بهتر است تغییراتی را ایجاد کنید.
1 - جایگاه و منزلت همسرتان، احساستان نسبت به او و قدردانی از زحماتش، گام اول به شمار می رود. این که شما کار می کنید تا چرخ زندگی تان بچرخد خود قابل تقدیر و سپاس است، همچنین این که همسرتان در طول روز، خانه را برای ورود شما به مکان امن و آسوده ای تبدیل می کند نیز به نوبه خود تحسین برانگیز است؛ بنابراین این فکرکه او تمام طول روز خانه بوده و چون درآمدی به دست نیاورده پس در واقع کاری انجام نداده است، کاملاً بی انصافی است.
2 - در کارها و وظایف خانه با او مشارکت کنید. روزهای تعطیل بهترین فرصت برای همکاری و نیز چشیدن طعم خانه داری است. این که بتوانید در کنار همسرتان به انجام امور خانه بپردازید در واقع عشق و علاقه خود را در عمل به او نشان داده اید.
3 - برای نگهداری از فرزندتان برنامه ای پیش بینی کنید. دلایل همسرتان را درباره خواسته اش مبنی بر این که می گوید نگهداری بچه یک روز به عهده تو و یک روز به عهده من باشد جویا شوید و حرف هایش را بشنوید و با گفت وگو به راه حل منطقی و منصفانه ای در این باره برسید. به نظر می رسد همسرتان برای این که بتواند ساعاتی را برای علایقش صرف کند به زمان نیاز دارد. این فرصت را از او دریغ نکنید. با این کار به او نشان داده‌اید علایق همسرتان برای شما نیز دارای اهمیت است و او نیز حق دارد برای تعالی خود گام بردارد.

پیامی برای همسرتان

برای اینکه بتوانید اوضاع زندگی را برای خود و خانواده تان لذت بخش کنید باید مهارت های خود را افزایش دهید.
البته بنا نیست به این علت که مادر هستید بقیه نقش های اجتماعی و یا علایق تان را کنار بگذارید. برای سلامت روان خود و خانواده تان لازم است بتوانید در کنار وظایف مادری به علاقه مندی ها و پیشرفت شخصی خودتان نیز بپردازید. بنابراین با راهبردی که از جانب شما اعمال می شود هم می توانید از انجام وظایف مادری تان لذت ببرید و هم خودتان و منافع زندگی تان را نادیده نگیرید و به فعالیت های مورد علاقه تان بپردازید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده