ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ظرفیت‌های تقویت گردشگری درخارج از ایران

 ظرفیت‌های تقویت گردشگری درخارج از ایران

آصف نیوز/ 'پیروزان محبوب' سال‌هاست که در آلمان، شغل خانوادگی و پدریش را در تجارت فرش و صنایع دستی ایران، دنبال می‌کند اما درکنار آن، طی سال‎ها که در آلمان زندگی و کار کرده، سالهاست که با هدف معرفی ایران وفرهنگ ایرانی درآلمان تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کرده است.
"پیروزان محبوب" متولد ایران و بزرگ شده ایران است. او عضو هیات مدیره انیسیتو حافظ در برلین است که به نوعی انیستیو گوته را در تهران تداعی می کند، اگرچه ارتباطی با آن ندارد.

آقای محبوب سال‌هاست که در آلمان، شغل خانوادگی و پدریش را در تجارت فرش و صنایع دستی ایران، دنبال می‌کند اما درکنار آن، طی سال‎ها که در آلمان زندگی و کار کرده، سالهاست که با هدف معرفی ایران وفرهنگ ایرانی درآلمان تلاش‌های گسترده ای را آغاز کرده است. او که چندین باربا کاروانی از گردشگران فرهنگ دوست آلمانی به ایران سفر کرده، توسعه گردشگری ایران را یکی از هدف‌های خود برای معرفی و کمک به سرزمین مادری و پدریش می‌داند واز این تلاش‌ها وهدف‌ها درگفتگویی که با او داشتیم ، این گونه می‌گوید:

ظاهرا به کمک وهمت شما شاهد حضور کاروان صلح و دوستی از کشور آلمان و شهر وایمار هستیم که به نحوی نام گوته و حافظ را برخود داردو قرار است پیمان دوستی دو شهر شیراز و وایمار را تحکیم کند. درصورت امکان اندکی دراین باره و نقش ارتباط معنوی گوته و حافظ در این فعالیت ها توضیح دهید.
ـ ارتباط گوته و حافظ داستانی تاریخی فرافرهنگی ، فرازمانی و فرامکانی است. وقتی به شرایط مشابهی که دنیای امروز با عصر گوته داشت، فکر می کنیم، اهمیت ونقش گوته را در دنیای امروز و ایجاد تفاهم و دوستی شرق و غرب، بیشتر درمی یابیم. سال 1814 گوته برای اولین بار ترجمه اشعار حافظ را با ترجمه‌ای از "فون هردر" می‌خواند. جنگ اول در سال 1914 میلادی رخ داد و اکنون در سال 2014 میلادی هستیم. یعنی درست 200 سال است که ا زعصر گوته می گذرد. اما شرایط مشابه دوران زندگی گوته با دنیای امروز از نظر تضاد غرب با شرق و نوعی اسلام ستیزی درغرب، سبب جلب توجه بیشتر به نقش و اهمیت این ارتباط این رابطه فرازمانی و فرامکانی می شود که براساس عشق و عرفان بنیاد گذشته شده است.

درصورت امکان اندکی درباره شرایط عصر گوته و مشابهت آن با دوران ما بگویید.
چه در جهان شرق و چه در غرب مسئله این است که گوته زمانی عشق به شرق را درآثارش آواز می‌دهد و درغرب مطرح می‌کند که غرب همچون امروز اسلام ستیز و ترک سیتز و در دشمنی با عثمانیان شرق ستیز بوده است. درشرایط تاریخی آن دوران، ترکان مسلمان در پشت دروازه‌های وین طبل جنگ می‌کوبیدند و جو عمومی اروپای مسیحی به طور کلی جوی ضد شرق و ضد عثمانی ضد اسلام و ضد ترک بود. شرایطی که شاید بتوان گفت تاحدی نزدیک به شرایط امروز بود. اما گوته در آن روزگار از روی عشق و البته با الگو برداری از شاعران و متفکران انسان دوست انگلیسی و فرانسوی که فراتر از فرهنگ و ملیت و مذهب روز جامعه خود مجذوب ادبیات و هنر شرق وکشورهای شرقی شده بودند، او نیز انقلابی در ادبیات اروپا ایجاد کرد.
از نظر ادبی وزن و موسیقی غزل را او در ساختار شعری اروپا مطرح می‌کند و چنانکه در تاریخ ادبیات آمده، مفهوم شعر تاپیش از او در ادبیات اروپایی این چنین رقیق و وزین نبود. اما صرف نظر از ادبیات وشعر وجدا از نقش واهمیت شخصیتی چون گوته، شهر وایمار هم جایگاه فرهنگی ویژه‌ای درتاریخ آلمان دارد که در سال‌های اقامتم در آلمان و آشنایی با فرهنگ این کشور و آشنایی با فعالیت‌های فرهنگی وهنری ونقش آن در تقویت صنعت گردشگری دراین شهر، علاقه من به مشترکات فرهنگی و ظرفیت‌های موجود در روابط فرهنگی دو کشور ،معرفی فرهنگ ایرانی به آلمانی‌ها و درنهایت ایده ی دوستی دو شهر وایمار و شیراز به یاد گوته و حافظ جلب شد. امروز افزایش تبادل گردشگر میان دو کشور با تمرکز بر صلح و دوستی و تفاهم میان مردم موضوعی است که می‌توان گفت نتیجه سال‌ها تلاش و هزینه است و حاصل آن قرارداد دوستی است.

اگرممکن است درباره کارها و فعالیت‌های خود در باره معرفی وشناسایی فرهنگ ایرانی درآلمان بیشتر توضیح دهید.
ـ ازمدتی قبل خانه ایران را با هزینه شخصی راه اندازی کرده بودم من در حرفه پدری ام در شغل تجارت فرش و گلیم و منبت کاری و گلیم و حتی محصولات غذایی ایران در آلمان فعالیت دارم اما به طور کلاسیک درکار راه اندازی و اجرای برنامه‌های گردشگری و سفر به ایران هم هستم. هم اکنون هم این گروه درواقع از سوی خانه ایران به ایران آمده‌اند. اما این تنها گوشه‌ای از کارهای ما در معرفی ایران و فرهنگ ایرانی درآلمان است. طی سال‌های گذشته از محل درآمدهای شخصی انواع فستیوال‌های فرهنگی برگزار کرده‌ایم. ازجمله چندین سال پیاپی جشنواره بزرگداشت حافظ برگزار کرده‌ایم. و درهمین راستا تا کنون بیش از 200 هنرمند ایرانی را با همین انگیزه به آلمان دعوت کرده‌ایم. البته دراین زمینه با شورایعالی ایرانیان خارج از کشور وابسته به ریاست جمهوری ایران نیزهمکاری داریم.

شما اکنون عضو هیات مدیره انیستیو حافظ در برلین هستید، این موسسه دقیقا چیست و چه هدفی را دنبال میکند؟
ـ "انیستیو حافظ "دربرلین با هدف اشاعه زبان فارسی در آلمان ، اتریش و سوییس از حدود 1/5 سال پیش تشکیل شد.درآن زمان متوجه شده بودیم که درراستای جذب ایرانیان خارج از کشور خیلی کم کاری کرده‌ایم اما الان فعالیت‌های وسیعی که در کشورهای مختلف برای جذب گردشگر جریان دارد، توجه بسیاری از افراد را جلب کرده و آن‌ها را هم به فکر واداشته تا کاری برای کشور خود انجام دهند.

مشخصا در باره گردشگری ایران چه فعالیت هایی داشته‌اید و چه فکر می‌کنید؟
ـ من تصور می‌کنم درایران هیچ صنعتی نمی‌تواند به اندازه گردشگری و به سرعت و مستقیم برای کشور ارز خارجی تولید کند. از صنایع سنگین تا پتروشیمی یا صنایع بانکداری همه صنایعی هستند که به نحوی وابسته به تعاملات بالادستی و قراردادهای سطح بالای بین‌المللی و خارجی هستند به جز صنعت گردشگری که قادر است به دلیل طبیعتی که دارد مستقیما و به طورسریع ارز خارجی را وارد کشور کند.
درمورد کارهایم هم باید بگویم که در سال‌های 2000 تا 2003 مدتی در زمینه گردشگری مصر کار می‌کردم که صنعت گردشگری قدرتمندی داشت. این مدت تجربه خوبی برای من دربر داشت اما تجربه دیگر من شهر وایمار است. این شهرکوچک درقلب جنگل‌های تویینگن ، قلب ژرمانهاست . صدها سال بعداز این که تمام آلمان مسیحی شد، این منطقه هنوز دربرابررومیان مقاومت می‌کرد و آخرین جایی بود که به تسخیر رومیان مسیحی درآمد. وایمار شهر کوچکی است که بعدها در آلمان شرقی جای می‌گیرد. این شهر کوچک و مردم آن درمقایسه با آلمان غربی، فقیرند. اما درعین حال اکثر مردم درس خوانده و مرکز دانشمندان و فیلسوفان و هنرمندان بوده است. وایمار هنوز هم نسبت به اندازه و وسعت و جمعیتی که دارد، اثر عظیمی در فرهنگ و تاریخ و هنر آلمان دارد. این کشور در تاریخ آلمان کسانی چون "باخ"، شیلر، "گوته" ، "هردر" و"فرانتس لیست" و ده‌ها هنرمند و معمار و موسیقی‌دان برجسته و فیلسوف به دنیای بشریت معرفی کرده است.
شهر کوچک وایمارنه صنعت دارد و نه شهری بندری است و نه تجارت دارد. این شهر فقط میراث فرهنگی بسیارغنی دارد . درواقع این شهر فقط فلسفه و هنر و موسیقی و معماری و ادبیات دارد. معتبرترین دانشکده‌های هنر و موسیقی و فلسفه جهان دراین شهر کوچک فقیرهستند."دانشگاه باوهاس‌" یکی ازاین دانشگاه‌هاست که امروزه تمام سیاستمداران و بزرگان وشخصیت‌های برتراز سراسر جهان می کوشند فرزندانشان را برای تحصیل دراین دانشگاه تشویق و ترغیب کنند. زیرا درکنار ثروت و شهرت اعتبار هنری و علمی نیز می‌خواهند.

این تجارب شما درباره گردشگری مصر و وایمار،درنهایت به کجا انجامید ودستاورد آن برای گردشگری ایران و شیراز چه بود؟
ـ یکی از دستاوردهای این تجربه تلاش من برای امضای قرارداد دوستی بین شیراز و وایمار بود که در سال 2009 به همت وتلاش شورای عالی ایرانیان خارج از کشورانجام شد.این قرارداد درزمینه‌های فرهنگی و با اتکا به مقررات بین‌المللی یونسکو ودرچارچوب فعالیت‌های میراث جهانی یونسکو امضا شد.دستاورد آن برای گردشگری ایران نیزآن است که با امضای این قرارداد افزایش تعدا دگردشگران آلمانی علاقمند به ایران است که در سال‌های اخیر از وایمار به شیراز سفر کرده‌اند. این سفرها تحت عنوان" کاروان صلح نوروز" یا "کاروان دوستی آلمان و ایران" با همکاری خانه ایران و انیستیو حافظ و همچنین باهمکاری رایزنی فرهنگی سفارت ایران در برلین نخستین بار در سال 2009 صورت گرفت. که نه تنها شیراز بلکه شهرهای دیگر همانند اصفهان را نیز در برگرفت و قرار است در سفرهای بعدی شهرهای بیشتری از اصفهان تا کرمان و خوزستان را دربربگیرد.
اما قبل ازاین سفرها 5 جشنواره نوروزی دروایمار برگزار کرده بودیم و زمانی که کاروان صلح و دوستی ازوایمار به ایران آمد ثابت شد که تعامل با ایرانیان خارج ازکشورچقدرراحت است و از این ظرفیتها ازجمله ظرفیت نوروز برای نزدیکی و تفاهم ودوستی انسان‌ها و ملت‌ها با هم می‌توان بخوبی استفاده کرد. البته این کاردر ابتدا خیلی آسان به نظر می‌رسید و تصور نمی‌کردیم این قدر دشوار باشد. به هرحال برگزاری این جشنواره‌ها و هزینه تامین هتل ، ویزا ، پول هواپیما و ... برای بسیاری از مهمانان بار کمی نبود و شاید به جرات بگویم که دراین مدت 5 سال بیش از 300 هزار یورو از سرمایه شخصی هزینه کرده‌ام. زیرا دراین کار ما تقریبا تنها بودیم. درهمه جای دنیا بانک‌ها بزرگترین حامی فعالیت‌های فرهنگی و گردشگری هستند اما ما دراین زمینه تاکنون از هیچ گونه حمایت معمول درازین زمینه برخوردارنبودیم.

دراین راستا چه اقداماتی و چه امکانات بالقوه‌ای را مشاهده می‌کنید که باید به فعل برسد؟
به نظرمن هم افزایی میان تمام انجمن‌ها و تشکل‌های غیر دولتی و نیز گروه‌های فعال و نهادهای مرتبط به صنعت گردشگری و سفر در داخل و خارج و درگیر کردن همه شخصیت‌ها و نیروهای فعال فرهنگی داخل و خارج از کشور بهترین فرصت است که هنوز چنان که باید از آن‌ها استفاده نشده است. درحالی که درسراسر جهان تمام کشورها برای تقویت گردشگری و برپایی کمپین‌های ویژه و معرفی بهتر کشور و فرهنگ و تمدن و زیبایی‌ها و جاذبه‌های خود ازهمین نیروها به گونه‌ای هماهنگ بهره برداری می‌کنند. ما نیز باید شرایطی فراهم کنیم که این افراد بتوانند با اثرگذاری و توانایی خاصی که دارند، توجه گردشگران را به ایران و فرهنگ ایرانی جلب کرده و گروه‌های توریست را به راحتی به ایران بیاورند. مسئله مهم دیگر استفاده از همه ظرفیت های موجود برای تقویت گردشگری ایران با استفاده از ایرانیانی است که خارج از کشور زندگی می کنند.
اخیرا درخبرها صحبت از توریسم نیاکان در اسکاتلند بود. منظور شما نوعی تلاش برای بازگرداندن وایجاد علاقه به سفر گردشگری درمیان نسل دوم و سوم ایرانی تبارها در خارج از کشور است؟
البته این نکته جالب و مهم است. این منطقه از بریتانیا یعنی اسکاتلند که شما اشاره کردید، درگذشته به "نواخانه اروپا " شهرت داشت. کشورومنطقه ای بود فقیر که مهاجرت بسیاری از آن به نقاط دیگر جهان صورت می‌گرفت اما اخیرا این کشور درصدد است که روی هویت ملی خودش کارکند و درنتیجه همین تلاش‌هاست که می‌بینیم دارند روی گردشگری و جذب گردشگراز میان نسل مهاجران و استفاده از وجود و امکانات آنان برای تقویت گردشگری اسکاتلند نهایت بهره برداری را می‌کنند. خوب ما هم می توانیم به گونه مشابهی از این نمونه ها الگو برداری کنیم. اما منظور من صرفا جذب گردشگر از میان ایرانیان مهاجر نبود بلکه استفاده از دانش و اطلاعات و مهارت های ایرانیان خارج از کشور برای معرفی جاذبه های فرهنگی و حتی آموزش زبان فارس و انجام فعالیت های مختلف فرهنگی در این راستا بود.این نکته ای است که امیدوارم به تدریج توجه همه ایرانیان داخل و خارج از کشور را جلب کند و بتواند راهی باشد تا ما نیز همانند دیگر کشورها درصنعت ونقشه گردشگری جهان، جایگاهی را که شایسته ماست در نقشه گردشگری جهان بدست آوریم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده