ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیاست روز نوشت: تحریم داخلی بلای جان اقتصاد

سیاست روز نوشت: تحریم داخلی بلای جان اقتصاد

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

۸ روز از اعلام بیانیه لوزان گذشت اما آنچه از شواهد امر در حوزه اقتصاد کشور بر می‌آید نشان می‌دهد که با وجود تمام احتمالات و پیش‌بینی‌ها مبنی بر اینکه اقتصاد کشور با رفع ابهامات از مذاکرات هسته‌ای روند رو به رونقی را به خود می‌گیرد چنین اتفاقی رخ نداده و تمام بازارهای اقتصادی که دچار هیجان نیز شده بودند بعد از ۲ روز به روند قبلی خود بازگشتند.

آیینه آمار
طبق آمار و ارقام به ثبت رسیده بعد از اعلام بیانیه لوزان، دلار در اولین روز کاری یعنی ۱۵ فروردین‌ماه با قیمت ۳۱۵۰ تومان مورد مبادله قرار گرفت اما بعد از چند ساعت نرخ این ارز در تابلوی صرافی‌ها تغییر کرد و نرخ ۳۲۵۰ تومان برای آن ثبت شد.
از سوی دیگر در همین روز قیمت سکه در بازار آزاد ۹۳۶ هزار تومان شد و قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۹۲۰ تومان قیمت خورد.همچنین سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۹۱۸ هزار تومان،‌ نیم سکه بهار آزادی ۵۰۷ هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی ۲۷۵ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱۷۷ هزار تومان قیمت خورد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار با قیمت ۹۵ هزار و ۱۰۰ تومان مورد مبادله قرار گرفت.

دماسنج اقتصاد
بازار سرمایه کشورهم از این جو روانی دور نماند به طوریکه در روز شنبه ۱۵ فروردین‌ماه شاخص بورس در پایان ساعت کاری شاخص کل با رشدی دو هزار و ۹۹ واحدی به عدد ۶۷ هزار و ۸۲۷ رسید. همچنین سهامداران در این روز بیش از ۳۸۸ میلیون برگه سهم و حق تقدم را دست به دست کردند که ارزش این مبادلات بالغ بر یک هزار و ۲۸۴ میلیارد ریال بود.
در نهایت در پایان این روز ارزش روز بازار به بیش از ۳۰۳ هزار میلیارد تومان رسید.
طبق آمار و اخبار به ثبت رسیده این روند حرکتی برای این بازارها در کمتر یک هفته دچار تغییرات اساسی شد به طوریکه در روز چهارشنبه یعنی آخرین روز کاری هفته گذشته قیمت سکه بهار آزادی ۹۵۰ هزار تومان، سکه امامی ۹۵۱ هزار تومان، نیم‌سکه ۵۱۵ هزار تومان، ربع سکه ۲۸۰ هزار تومان و سکه گرمی ۱۸۵ هزار تومان رسید و از سوی دیگر نرخ دلار نیز به ۳۲۸۹ تومان، یورو ۳ هزار و ۶۰۹ تومان رسید که این نشان از ْآن داشت که بازار آنچنان که گمان می‌رفت دچار رونق شود پیش نرفت.
اما بازار سرمایه که گمان می‌رفت در مقایسه با سایر بازارها رشد بیشتری را شامل خود کند در پایان معاملات روز سه‌شنبه به گونه‌ای عمل کرد که در پایان روز شاخص کل بورس تهران ۶۸۴ واحد افت کرد و به رقم ۷۰ هزار و ۱۵۹ واحد رسید.
طبق آمار در این روز شاخص قیمت با ۲۹۵ واحد کاهش به ۳۰ هزار و ۲۶۸ واحد رسید و شاخص کل با ۹۲ واحد کاهش به ۱۰ هزار و ۴۳۴ واحد رسید. در همین راستا شاخص آزاد شناور با ۷۶۶ واحد کاهش به ۸۱ هزار و ۵۶۱ واحد و شاخص بازار اول و دوم نیز به ترتیب با ۴۶۵ واحد کاهش به ۵۱ هزار و ۵۴۷ واحد و با۱۵۹۶ واحد کاهش به ۱۳۸ هزار و ۸۸۲ واحد رسیدند.

ریشه مشکلات
با توجه به آمار و ارقام مطرح شده این نکته حاصل می‌شود که حذف تحریم‌ها هم نمی‌تواند درد مشکلات اقتصادی کشور را درمان کند و این مشکلات ریشه در معضلات دیگری دارد.
عدم تاثیر‌پذیری اقتصاد از موضوع تحریم‌ها و رفع آنها تا پیش از این نیز از سوی کارشناسان و تحلیلگران مختلف مورد تایید قرار گرفته است اما برخی افراد که همچنان به مذاکرات دلخوش کرده‌اند و تمام سبدهای خود را در سبد مذاکرات گذاشته‌اند همچنان بر این موضوع پافشاری می‌کنند که رفع تحریم‌ها تنها چاره کار اقتصاد کشور است غافل از آن که این اقتصاد آنقدر که از سوء‌مدیریت و ناهماهنگی رنج می‌برد به واسطه ظرفیت‌هایی که دارد از تحریم رنج نمی‌برد.
موضوع عدم تاثیر‌پذیری اقتصاد از تحریم‌ها مساله‌ای است که نه تنها از سوی کارشناسان و منتقدان که از سوی تصمیم‌گیران و متولیان اصلی اقتصاد کشور مطرح شده است به این صورت که وزیر اقتصاد نیز معتقد است مشکلاتی که طی چند سال اخیر به شدت با آن دست به گریبان بوده‌ایم و در گذشته هم کم و بیش با آن مواجه بودیم، سه دلیل عمده دارد که شامل، ساختار اقتصادی نامتعادلی که از سال‌های قبل از انقلاب به ارث رسیده؛ تداوم وابستگی اقتصاد به نفت در سال‌های پس از انقلاب و سیاست‌های اقتصادی نادرستی که طی سال‌های گذشته اعمال شد، شرایط را وخیم‌تر کرد.

تحریم داخلی
وزیر اقتصاد بر این باور است که هرچند با حذف تحریم‌ها، شرایط مناسب‌تری برای اقتصاد ما فراهم می‌شود، اما این به آن معنا نیست که ما از وضعیت رکودی و تورمی که سال‌های طولانی و به صورت مزمن با ما همراه بوده است، رهایی پیدا خواهیم کرد.
کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی در کنار تاثیر کم تحریم‌ها بر اقتصاد کشور همواره این موضوع را مطرح کردند که موضوع تورم، گرانی و بی‌رونق بودن تولید اتفاقی نیست که در طول سال‌هایی که ایران تحریم شده است به بار آمده است بلکه تورمی که با آن روبرو بوده‌ایم نه در طول یکسال که در طول سال‌های متمادی پدید آمده است و آثار شوم ناشی از آن از هر دولت به دولت دیگری به عنوان ارثیه‌ای تلخ باقی مانده است.
منتقدان اقتصادی همواره بر این موضوع تاکید دارند مشکلاتی مانند تورم، عدم اجرای نامناسب قوانین و نقض برخی قانون و مقررات و نادیده گرفتن برخی حوزه‌ها در اقتصاد مانند صنعت موجب شده تا اقتصاد کشور به جایگاه کنونی خود برسد و این مربوط به امروز نیست و اگر امروز از تحریم‌ها می‌نالیم و آن را برجسته کرده‌ایم درصد محدودی از مشکلات اقتصاد به آن مربوط است.
این گروه تایید دارند که در برابر مشکلات امروز بیش از تحریم‌های خارجی از تحریم‌های داخلی رنج می‌برد و اگر بنا داریم مشکلات اقتصادی کشور حل شود در گام اول باید به رفع مشکلات داخلی بپردازیم و رد گام بعدی به جای چنگ زدن به الگوها و ظرفیت‌های وارداتی نیم‌نگاهی به تولیدات داخل و کمک به رونق آن‌ها داشته باشیم و بس.

*سارا علیاری

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X