ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قائم مقام وزیر صنعت: افزایش قیمت نان آزادپزها هم باید در چارچوب باشد

قائم مقام وزیر صنعت: افزایش قیمت نان آزادپزها هم باید در چارچوب باشد

فارس/ قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که در تهران فقط ۲۰ درصد نانوائیها آزاد پز شده‌اند، گفت: افزایش قیمت نان آزادپزها هم باید در چارچوب باشد، تنظیم بازار شب عید امسال بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود.

مجتبی خسروتاج در پاسخ به اینکه به نظر می‌رسد، تعداد نانوایی‌های آزاد پز در سطح شهر تهران به ویژه با آغاز سال جدید افزایش داشته است، آیا تصمیم جدیدی برای افزایش تعداد نانوایی‌های آزاد پز گرفته‌ شده خاطر نشان کرد: تا به امروز (18 فروردین) تنها مصوبه‌ای که در رابطه با ساماندهی نظام گندم آرد و نان داده‌ایم، همان مصوبه 10 آذر ماه است که سال گذشته دولت تصویب کرد که برای هر استان با صلاحدید کارگروه‌های هر استان و در زیرمجموعه استاندار حداکثر تا سقف 30 درصد افزایش قیمت داشته باشیم.

نانوایی‌های آزاد پز هم باید در چهارچوب مشخص قیمت گذاری کنند

وی با تاکید بر این که برای ایجاد فضای رقابتی در بخش دیگر مصوبه دولت بنا شده تا اجازه داده شود 20 درصد نانوایی‌های سنتی،‌ صنعتی، حجیم و غیر حجیم به سمت آزاد پزی حرکت کنند، افزود: قرار شد تا این نانوایی‌ها سهمیه آرد یارانه‌ای دریافت نکنند و خودشان با کارخانجات آرد قرارداد ببندند. در عین حال اگر چه این نانوایی‌ها مشمول قیمت‌گذاری نمی‌شوند، ولی این بدان معنی نیست که رها شوند بلکه سازمان حمایت طبق چارچوبی که برای صنوف مختلف دارد، بر هر رسته صنفی نظارت می‌کند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت در پاسخ به این که به نظر می‌رسد، تعداد نانوایی‌های آزاد پز نسبت به پایان سال افزایش یافته گفت: آنچه در سراسر کشور تا پایان سال گذشته انجام شد، به طور میانگین 9 درصد نانوایی‌های سنتی و حجیم آزاد پز شدند و حتی به 20 درصد هم نرسید و تنها استان تهران بود که به این عدد دست یافت.

نانوایی آزاد پز در سه استان نداریم

خسروتاج به اشاره به این که با توجه به شرایط هر استان حتی در 3 استان هیچ مورد آزاد پزی نداشته‌اند، افزود: معیارهایی مانند سطح قدرت خرید مردم،‌تعداد نانوایی‌های یارانه‌ای و آزاد پز و میزان دسترسی مردم در هر منطقه مد نظر قرار گرفته است.

همه سنگکی‌ها آزادپز نشده‌اند

وی در مورد اینکه برخی شایعات مبنی بر آزاد پز شدن تمام نانوایی‌های سنگکی وجود دارد، این گونه پاسخ داد: در کل استان تهران بیش از 1000 نانوایی سنگکی وجود دارد که تا به امروز 130 واحد نان سنگکی آزاد پز شده‌اند.

قائم‌مقام وزیر صنعت همچنین در پاسخ به این که برخی افراد مطلع اعلام می‌کنند طبق مصوبه مجلس بناست که بیش از 80 درصد نانوایی‌ها از ابتدای خرداد آزادپز شوند، تا بخشی از کسری بودجه دولت جبران شود، گفت: تا به حال هیچ چیزی به ما ابلاغ نشده و از چنین موضوعی اطلاع ندارم.


برخی نانوایی‌ها آرد یارانه ای را به جای پخت می فروشند

وی در پاسخ به اینکه شنیده می‌شود، برخی نانوایی‌ها آرد یارانه‌ای را به قیمت آزاد به قنادی‌ها یا نانوایی‌های آزاد پز می فروشند، خاطرنشان کرد: بالاخره در تمام نظام‌های یارانه‌ای بحث ایجاد فساد وجود دارد و در کشورهای اطراف یا حتی داخل مصارفی وجود دارد که قابل کنترل نیستند.

معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت تصریح کرد: طبیعی است که وقتی 72 هزار نانوایی داریم، علی رغم تمام نظارت‌های سازمان حمایت و تعزیرات اتفاقات این چنینی بیفتد.

خسروتاج گفت: بر این اساس معین شده که آزدپزها فاکتور خرید آرد خود را باید در دسترس بازرسان قرار دهند که مشخص شود آردشان را از کجا خریده‌اند. ممکن است برخی نانوایی‌ها کمتر از ساعت مشخص پخت کنند و مازاد آرد خود را بفروشند و قانون هدفمندی یارانه‌ها در همین راستا مطرح شد.

تنظیم بازار شب عید امسال بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود

خسروتاج همچنین در مورد اینکه برخی معتقدند بازار شب عید تنظیم آن طور که باید تنظیم نبوده و پرتقال کیلویی 6 هزار تومان فروخته شده، این گونه پاسخ داد که پس از قانون انتزاع تمام مسئولیت‌های تامین محصولات دامی،‌ زراعی و کشاورزی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت مسئولیتی در این زمینه ندارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده