ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تحلیلگر آمریکایی: توافق هسته‌ای سبب تبدیل ایران به هژمون منطقه می‌شود

تحلیلگر آمریکایی: توافق هسته‌ای سبب تبدیل ایران به هژمون منطقه می‌شود

فارس/ یک تحلیلگر نومحافظه کار آمریکایی با «فاجعه» خواندن محتوای بیانیه هسته‌ای لوزان مدعی شد که توافق مبتنی بر این بیانیه، سبب تبدیل ایران به هژمون اقتصادی و نظامی خاورمیانه خواهد شد.

یک تحلیلگر وابسته به تندروهای آمریکایی در گزارشی توافق در حال رایزنی هسته‌ای با ایران را به باد انتقاد گرفت و آن را «فاجعه» خواند.

«چارلز کراتامر» در مطلبی که در بخش نظرات واشنگتن پست با عنوان «توافق هسته‌ای ایران: آناتومی و کالبدشناسی یک فاجعه» منتشر شده، نوشت: «یک سال و نیم قبل بود که باراک اوباما وقتی گفت تاسیسات هسته‌ای به شدت مستحکم فردو، رآکتور آب سنگین اراک و سانتریفیوژهای پیشرفته‌ ایران برای یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز غیرضروری است، او بر قصد لغو(برچیدن) برنامه هسته‌ای این کشور صحه گذاشت».

این تحلیلگر برجسته نومحافظه‌کار که از حامیان سرسخت حمله به عراق در دولت بوش بوده، نوشت: «منطق(این اظهارات اوباما) مشخص بود: از آنجایی که ایران ادعای صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش را دارد، اینها(فردو، آب سنگین و سانتریفیوژ پیشرفته) باید کنار بروند».

وی نوشت: «اوباما اکنون در حال تلاش برای قبولاندن توافقی است که در آن هیچ یک از اینها برچیده نمی‌شود. در واقع کل زیرساخت هسته‌ای ایران همچنان دست نخورده باقی می‌ماند و فقط در طول مدت توافق(حدودا 10 ساله) فقط فریز شده و بازطراحی می‌شود».

کراتامر به ادعاهای اوباما اشاره کرد که درباره رژیم بازرسی‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران اشاره داشت. رئیس دولت آمریکا گفته بود با توجه به وجود یک سال زمان گریز و رژیم بازرسی‌ها در صورت «تقلب» می‌توان پاسخ مناسب را به این اقدام ایران داد.

او نوشت: «قول‌ها درباره بازرسی‌ها(از ایران) مضحک است. ما حتی نتوانستیم ایرانی‌ها را به پاک شدن از تعهد کنونی‌شان به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیتهای قبلی هسته‌ای(PMD) متعهد کنیم».

تحلیلگر وابسته به نومحافظه‌کاران با تردید درباره اینکه ایران بپذیرد به آژانس اجازه دسترسی به مراکز نظامی از قبیل پارچین را بدهد، با اشاره به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب نوشت: «رهبر عالی ایران هر گونه اقدامات و نظارت فوق‌العاده را رد کرد».

حامی سرسخت سیاست‌های جنگ‌طلبانه دولت سابق آمریکا این طور ادعا کرد که در صورت «تقلب و حرکت ایران به سمت برنامه نظامی اتمی»، آنطور که اوباما گفته به راحتی نمی‌توان اقدام کرد.

او اینطور ادعا کرد: «اگر نقض پیدا شود، پس از آن چطور می‌شود؟ ابتدا این موضوع باید از سوی آژانس تایید شود و این نهاد به سازمان ملل گزارش می‌دهد که در نتیجه ایران حق به چالش کشیدن آن را دارد. در نتیجه باید این اعتراض بررسی، بحث شده و برای آن حکم صادر شود. در ادامه احتمالا این حکم به شورای امنیت سازمان ملل می‌رود جایی که چین، روسیه و کشورهای مختلف ضد غربی به عنوان وکلای ایران نقش ایفا خواهند کرد که این موضوعات ماه‌ها بطول خواهد انجامید و البته هیچ ضمانتی نیست که روسیه و چین آن(قطعنامه) را تصویب کنند».

وی نوشت: «درباره بازگشت فوری تحریم‌ها، تحریم‌هایی که آخرین فشار باقی مانده است، (ادعاها درباره) آنها هم واقعا خارق‌العاده هستند. هیچ راهی وجود ندارد در صورتی که تحریم‌ها لغو شود بتوان دوباره آنها را اعمال کرد. یک دهه طول کشید تا چین، روسیه و اروپایی‌ها را به (پذیرش) زیرساخت کنونی تحریم‌ها سوق دهیم».

کراتامر تصریح کرد: «وقتی تحریم‌ها برداشته شد، آنها فوری برنمی‌گردد. هیچ کسی(کشور) شرکت‌هایشان را از ایران پر رونق پس از تحریم بیرون نخواهد کشید و همانطور که هنری کیسینجر و جرج شولتس(وزرای خارجه اسبق) تصریح کردند، ما به طور سختی باید برای این منظور بجنگیم(برای خارج کردن شرکت‌ها) که این موضوع آمریکا را منزوی می‌کند و نه ایران را».

این تحلیلگر آمریکایی همچنین هشدار می‌دهد که با لغو تحریم‌ها و قوی‌تر شدن اقتصاد ایران، این کشور تلاش‌های خود را برای «تسلط بر منطقه» می‌افزاید.

کراتهامر با ادعای آنکه توافق کنونی در حال رایزنی با ایران، سبب تبدیل آن به «هژمون اقتصادی و نظامی خاورمیانه» خواهد شد، نوشت: «از رئیس‌جمهور سوال کنید راه جایگزین چیست؟ او مکرر این طور جواب داده که عدم توافق بهتر از توافق بد است».

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده