خراسان رضوی مقام نخست هنر فیروزه تراشی کشور

خراسان رضوی مقام نخست هنر فیروزه تراشی کشور

آریا/ خراسان رضوی مقام نخست هنر فیروزه تراشی کشور را دارد.فرماندار نیشابور گفت : 300 کارگاه تراش فیروزه در خراسان رضوی فعال است که تنها 25 استادکار روی هنر فیروزه تراشی و هنرهای تابعه آن به صورت تخصصی و انحصاری کار می کنند.
صالحی گفت : سالانه 40 تن سنگ فیروزه در خراسان رضوی تولید می شود که 15 تا 20 درصد آن به صورت نگین تراش می خورد و هر سال 6 هزارکیلوگرم فیروزه در کارگاه های تراش فیروزه مشهد و نیشابور تراش می خورد.
فرماندار فیروزه با اشاره به قدمت پنج هزار ساله استخراج سنگ فیروزه گفت : 90 درصد از کارگاه های تراش فیروزه کشور در مشهد فعال است که 500 واحد تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی زیر پوشش این اتحادیه فعالیت دارند و 200 واحد در حوزه تراش فیروزه کار می کنند و علاوه بر این 100 واحد تراش فیروزه در نیشابور فعالیت دارند.
صالحی گفت : ذخیره قطعی معدن فیروزه نیشابور 85 هزار تن برآورد شده است و طبق آمار غیر رسمی سالانه 80 درصد فیروزه نیشابور به خارج از کشور صادر می شود .
معدن سنگ فیروزه نیشابور در دامنه جنوبی کوه بینالود و 53 کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور در استان خراسان رضوی قرار دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خراسان رضوی مقام نخست هنر فیروزه تراشی کشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X