ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کوشکی: توافق هسته‌ای باید شفاف باشد

کوشکی: توافق هسته‌ای باید شفاف باشد

نسیم/ محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 اظهار داشت: طرف غربی وقتی مطمئن شد که مذاکره کنندگان ایرانی در مورد تحریم آسیب پذیرند و یا آنکه تیم ایرانی چنین نشان دادند که "حذف تحریم‌ها برای آنها حیاتی است" علامت روشنی بود که غربی‌ها فهمیدند باید از این نقطه فشار بیاورند. شاهدیم طرف ایرانی هر چقدر روی حذف تحریم‌ها و به نتیجه رسیدن مذاکرات اشتیاق نشان می‌دهد و خود را وابسته به آن میداند، اتفاقا غربی‌ها روی همین نکته دست گذاشته و می‌بینیم که طرف غربی وانمود می‌کند که بین آنها هماهنگی و اتفاق نظر وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه فرانسه مدام اظهاراتی مانند این دارد که "باید بازه زمانی توافق و یا رفع تحریم ها افزایش یابد و تحریم‌ها لغو نشود" گفت: از سوی دیگر آمریکا هم همین موضوع را از طریق رسانه‌ها و به شکل غیررسمی می‌گوید که تحریم ها باید بعد از چندین سال تعلیق لغو شود و به همین دلیل عملا تیم مذاکره کننده ایرانی بعد از زمانی وعده داده شده، به هیچ نتیجه خاصی در مذاکرات نرسیده است.

وی با اشاره به عدم صداقت غربی‌ها در مذاکرات هسته ای گفت: این عدم صداقت از آنجا معلوم می‌شود که حتی وقتی طرف ایران همه خواسته‌های آنها مبنی بر رقیق کردن ذخایر اکسید 5% را می‌پذیرد، قبول می کند غنی سازی صنعتی نداشته باشد و صرفا به غنی سازی آزمایشگاهی بسنده کند و همچنین می‎پذیرد بازرسی های فراپروتکلی مد نظر غرب را انجام دهد یعنی همه چیز را قبول می‌کند آنگاه طرف غربی شروع به ناز کردن می‌کند و زیادخواهی بیشتری را مطرح می‌کند.
کوشکی در ادامه افزود: معنای این حرف این است که طرف غربی می‌گویند همان امتیازات محدودی را هم که قول داده بودیم در صورت که ایرانی ها از خط قرمزهای خود بگذرد محقق خواهیم کرد حتی زمانی که طرف ایرانی از خط قرمز خود عدول می‌کند حاضر به دادن آن امتیازات نیست و به همین دلیل مذاکره به سرگشتگی دچار می‌شود.

وی از نشانه های سرگشتگی در مذاکرات را ترک محل مذاکرات توسط وزرای خارجه چین، روسیه و فرانسه دانست افزود: صرفا مذاکرات به اینجا می‌رسند که ما بگوئیم توافقات کلی انجام داده‌ایم اما جزئیات باید تا تیرماه مشخص شود اما آن چیزی که حقوق ملت ایران را تامین به آن جزئیات می‌گویند و آن چیزی که هیچ بهره‌ و خروجی ندارد، همان توافق بر روی کلیات است که دستاوردی برای ملت ایران ندارد.
این استاد دانشگاه در توضیح دلیل بی فایده بودن توافق تفسیر پذیر گفت: طرف قدرتمندی که حق تفسیر دارد غربی‌ها هستند و ما در شرایط تحریم نمی توانیم بعدا مذاکرات را تفسیر کنیم.

وی با بیان اینکه دو خط قرمز توسط رهبری مطرح شده است گفت: یکی از این خطوط این است که توافق یک مرحله‌ای، شفاف با تمام جزئیات باشد که ظاهرا رعایت نشده است و موضوع دوم نیز اینکه 190 هزار سو را به عنوان عدد مبدا گذاشتند که آن 190 هزار امروز براساس اخباری که شنید می‌شود به 6 هزار سو کاهش یافته است.

کوشکی با بیان اینکه اگر طرف های مذاکرات کننده از این دو خط قرمز عدول کند، آن چیزی که مورد پذیرش واقع شود فاقد مشروعیت است تاکید کرد: آنچه که طرف ایرانی پذیرفته زمانی اعتباری دارد که خطوط قرمز در تعیین شده از طرف رهبری در سند نهایی حتما لحاظ شود در غیر این صورت چنین توافقی فاقد مشروعیت است و طبیعتا هیچ الزامی هم برای ملت ایران ندارد.
وی با اشاره به اینکه رهبری گفته اند توافق پیش رو نباید دو مرحله‌ای باشد گفت: اسم این توافق اصلا مهم نیست؛ ما باید تنها یک توافق شفاف داشته باشیم و دو مرحله‌ای تحت هر عنوانی عدول از خط قرمزی است که رهبری مطرح کرده بودند و به هیچ عنوان از جانب ملت و حاکمیت ایران مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

این استاد دانشگاه افزود: قرار بوده است تنها یک سند امضا شود و اینکه پنج یا شش سند امضا شود معنایی ندارد اینکه یکی کلیات و یکی جزئیات باشد اصلا موضوعیت ندارد. اینکه کلیات در یک توافق و جزئیات در یک توافق باشد معنایی ندارد ولی آن چیزی که در رسانه ها مطرح شد این بود که کلیات در یک توافق و جزئیات تا تیر ماه مشخص می شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده